Valójában 500 köbméter olaj került a környezetbe egy Mol-vezeték szivárgása következtében Gárdonynál, nem pedig a korábban említett 10 köbméter.


Tavaly év végén a Gárdony Zártkert területén egy jelentős környezetszennyezési esemény történt, amikor a Mol föld alatti vezetékeiből körülbelül 500 köbméter gázolaj és benzin szivárgott ki. Ez a szennyezés minden eső után újra és újra felszínre tör a talajból, súlyosan károsítva a helyi környezetet, beleértve a földeket és az ivóvizet is. Az ivókút feliratú kút vize olyan mértékben szennyezett, hogy ihatatlanná vált, és számos gazda még öntözésre sem mer néhány esetben használni, ahogyan azt az Átlátszó is megemlíti.

Az olajipari cég október közepén saját maga mindössze 10 köbméternyi szivárgást ismert be a vízvédelmi, a környezetvédelmi hatóságnál és a vízügyi igazgatóságnál tett bejelentésében. Néhány héttel később már 300 köbméternyi szivárgásról beszélt a november elején tartott lakossági tájékoztatás jegyzőkönyve szerint. Ebből derült ki az is, hogy eredetileg 100 méteres körzetben ajánlották fel a kutak vizsgálatát.

A helyi közösség aggályai egyre csak fokozódnak, mivel úgy vélik, hogy a szennyezés mértéke és kiterjedése jóval meghaladja azt, amit az olajvállalat hajlandó elismerni. Szerintük nem csupán a zártkerti terület, hanem egész Gárdony, sőt a Velencei-tó is potenciálisan érintett a problémában. A MOL és a lakosság közötti bizalom megerősítésére tett próbálkozásokat sem segítette, hogy a vállalat kezdetben korlátlan mennyiségű palackozott ivóvizet biztosított, ám később, a visszavitt palackokkal kapcsolatos sérelmek miatt ezt a gyakorlatot leállította. A MOL a Fejér Vármegyei Kormányhivatal utasítása alapján február 28-ig folytatja az esemény és saját magának a vizsgálatát, de a helyiek nem bíznak a folyamatban, különösen mivel az október végi incidens óta alig kaptak megfelelő tájékoztatást.

Related posts