17 év után végre újra Magyarországon fellelhető ez a madárfaj | Sokszínű vidék


Egy madárbarát különleges felfedezést tett a Zempléni-hegységben, Hejce környékén: egy tojó szalagos keresztcsőrűt (Loxia leucoptera) figyelt meg. Az eseményről a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület zempléni csoportja számolt be a közösségi médiában.

Ahogy említették, a madár öt másik keresztcsőrű társával (Loxia curvirostra) együtt mutatkozott. Csupán néhány percig lehetett őket megfigyelni, a fotók elkészítése után szinte azonnal elrejtőztek egy közeli fenyves sűrűjében.

A keresztcsőrű fajok igazi táplálékszakértők, akik főként a fenyőfélék magjaira specializálódtak. Különleges, keresztben álló csőrükkel ügyesen bontják ki a tobozokat, így férnek hozzá e tápláló csemegéhez. Magyarországon a keresztcsőrű viszonylag ritka költőfaj, de télen egyre gyakrabban találkozhatunk velük. Bizonyos években akár tömeges téli megjelenéseket is tapasztalhatunk, amikor az egész országban elárasztják a tájat.

A megfigyelés érdekességét az adja, hogy ezzel szemben a szalagos keresztcsőrű ritka kóborló nálunk, ez mindössze a hatodik megfigyelése Magyarországon, az előző megfigyelése 17 éve volt.

A tajga költőfaja, amely Skandináviától Észak-Amerika vad vidékein át terjed, ritkán bukkannak fel délebbre. Megjelenésében szoros rokonságot mutat a keresztcsőrűvel, ám a jellegzetes, dupla, széles fehér szárnycsíkjai egyértelműen megkülönböztetik ezt a fajt. Ez a jellegzetesség mind a hímek, mind a nőstények esetében megfigyelhető.

A keresztcsőrűek jellemzője, hogy rendkívül mozgékonyak és széles területeken vándorolnak, így sajnos alig van esély arra, hogy a szalagos keresztcsőrű valaha újra szemünk elé kerüljön. Éppen ezért különösen örömteli, hogy készült egy fénykép erről a madárról, amelyet a bejegyzésben megosztottak velünk.

Related posts