"A Fidesz önző érdekeit szolgálná, de kérdéses, hogy valóban megvalósul-e ez."


Választási pillanatok megörökítve 2024. június 9-én Budapesten. Kép: Béres Márton / 24.hu

Megérkezett a Fidesz legújabb javaslata a választókörzetek átrajzolására, amelyet részletesen kifejtettünk reggeli cikkünkben. A lényeg röviden: Budapest több választókerülete átalakul, míg Pest megyében két új körzetet alakítanak ki, a főváros viszont két kerületet elveszít.

A Political Capital gyorselemzése szerint a számos módosításra vonatkozóan megállapítható, hogy az "Orbán-rendszer" keretein belül már megszokott, ám egy valódi demokráciában teljesen elfogadhatatlan gyakorlat, hogy a bizottsági ülés előtt mindössze néhány órával lehetett csak megismerni a választási rendszert jelentős mértékben módosító javaslatok részleteit. A Fidesz, ahogy az általában jellemző rá, igyekszik saját érdekeit előtérbe helyezni, azonban a gyorsan változó politikai környezetben nem biztos, hogy ez a taktika sikeres lesz.

Az elemzés szerint feltűnő, hogy a fővárosi kerületeket mennyire szétszabdalják. "Van olyan kerület (a XI.), amelynek bizonyos területeit négy különböző egyéni kerületbe terelték. Nem világos az sem, hogy a fővároson kívül miért épp Fejér és Csongrád-Csanád megyében nyúltak a határokhoz, míg a többi 16 megye érintetlen. Nem kalkulált mellékhatása lehet viszont Budapest újrarajzolásának, hogy egy TISZÁ-val való tárgyalás során az inkumbens ellenzéki parlamenti képviselők kevésbé tudnak majd azzal érvelni, hogy ők jól beágyazottak a kerületükben, ezért a TISZÁ-nak is érdeke volna támogatni őket. Ebből az egy apróságból is látszik, hogy a választási rendszerrel való manipuláció sosem életbiztosítás, hát még egy gyorsan változó politikai térben."

A megyéket érintően a következő megállapítások látnak napvilágot: "Az utóbbi évek demográfiai trendjei fényében egyértelmű, hogy Pest megye számára legalább két további mandátum kijár, míg Budapest esetében indokolt lenne egy mandátum megvonása. Az NVI szeptemberi javaslata már előre jelezte a fővárosi keretszám csökkentését, ráadásul több vidéki megyében is a keretszámok finomhangolását javasolták. Azonban a parlament előtt fekvő javaslat figyelmen kívül hagyja, hogy bizonyos vidéki területeken – különösen Somogyban, de akár Tolnában is – indokolt lenne a kiosztható mandátumok számának csökkentése."

Nem igazán lehet más következtetésre jutni, mint hogy azért hagyják érintetlenül az összes lakosságfogyást mutató megye keretszámát, mert ezekben a Fidesz erősebb, míg a fővárosban közismerten gyengébb.

A változás számos kedvező aspektust hozhat a választási folyamatban, különösen a PC szerint. Például tisztázódhat, hogy milyen körülmények között szükséges a szavazatok újraszámlálása. Általában ez akkor indokolt, ha az első két helyezett között a különbség fél százalékponton belül van. Az országgyűlési választások egyéni kerületi versenye esetében pedig kizárólag akkor, ha a második helyezettet mindössze száz vagy annál kevesebb szavazat választja el az első helyezettől. Ez a kritérium világos és jól alkalmazható. Továbbá, júniusban komoly diskurzus folyt arról, hogy a Kúria jogosult volt-e arra, hogy az NVB-vel újraszámláltassa a szavazatokat. Most azonban egyértelműbbé válhat a helyzet, hiszen a jövőben a helyi választási bizottságok lesznek felelősek az esetleges újraszámlálás lebonyolításáért. A törvény emellett rendezné azt is, hogy az érintett felek delegáltjai kötelezően jelen lehessenek az újraszámlálás során, biztosítva ezzel a folyamat átláthatóságát és tisztaságát.

Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenlegi módosítási javaslatokra nem szabad végleges megoldásként tekinteni. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy "még számos újabb módosító érkezhet, akár a végső szavazás előtt, sőt, a következő év során is lehetőség van a választási szabályok újbóli átkonfigurálására." (A teljes PC elemzés itt érhető el.)

Délelőtt egyébként meg is szavazta a fideszes többség a körzethatárok átrajzolásáról szóló javaslatot az Igazságügyi Bizottságban.

Related posts