**Valóra vált gyerekkori álmok: 6 lépés a megvalósításhoz** Gyerekkorunkban tele voltunk álmokkal és vágyakkal, amelyek sokszor felnőttkorunkra háttérbe szorultak. De miért ne hoznánk vissza ezeket az álmokat? Íme hat lépés, hogyan tehetjük ezt meg: 1.

Emlékezzünk vissza arra az időszakra, amikor mi ugyan még kicsik voltunk, de az álmaink annál nagyobbak! Meg sem fordult a fejünkben, hogy amit elképzelünk, az lehetetlen. Hová tűntek a gyerekkori álmok? Most megkapjuk erre a választ.
Felnőttként gyakran észrevesszük, hogy még a legkisebb, legbanálisabb dolgokról is tartunk távolságot, és egyre inkább félünk merész álmokat szőni. De vajon hová lett az a gyermeki ártatlanság, amely lehetővé tette számunkra, hogy bátran álmodozzunk? Hová tűntek azok a gyerekkori vágyak, amelyek színesebbé tették a mindennapjainkat? Dr. Makai Gábor pszichoterapeuta rávilágít, miért zárkózunk el a fantáziánktól, és hogyan találhatjuk vissza az álmodozás örömét.
Sokan azt állítják, hogy sosem álmodnak éjjel. Dr. Makai Gábor pszichoterapeuta azonban rámutat, hogy ez a kijelentés óriási tévedés.
Mindenki rendelkezik álmokkal, de míg egyesek könnyedén felidézik őket, másoknak szinte lehetetlen emlékezni rájuk, vagy csak elmosódott képek formájában. Ugyanez vonatkozik a gyerekkorban megélt álmokra is. Az, hogy valami nem jut eszünkbe, nem feltétlenül jelenti azt, hogy az soha nem is létezett.
Ettől még léteztek az álmaink. Gondoljunk csak bele! Kiskorunkban mindannyian elképzeltük a jövőnket, az esküvőnket, a családunkat, a munkánkat, talán még az otthonunkat is. Az akkori elképzeléseink tagadhatatlanul ott voltak az életünkben, és ez így van rendjén, hiszen álmok nélkül nem is létezhettünk volna. Sajnos azonban az idő múlásával a tudatunkból kiszorulnak ezek a vágyak, úgy teszünk, mintha ezek nem is léteznének, vagy azt gondoljuk, hogy ezek csak buta és gyerekes ábrándozások voltak. Pedig érdemes ezeket a gondolatokat felidéznünk, komolyan vennünk, mert nem, hogy nem lehet kitörölni azokat, de ott van az életünkben, meghatározzák - ha nem is tudatosan - a mindennapi működésünket" - mondja dr. Makai Gábor pszichológus.
"Ahogy érettebbé válik egy gyerek, úgy szorul háttérbe egyre jobban a fantáziálás, a lehetetlennek tűnő vágyak megfogalmazása. Pedig ezek fontosak, mert míg óvodás korunkban feszültségcsökkentő hatással volt, hiszen olyan volt, mintha a gondolataink képesek lennének elrepíteni minket egy mesevilágba, addig kisiskolásként akár valós életcéllá tudtuk átalakítani az álmainkat.
szabad tennünk, mi jó és mi nem. Ennek a hozadéka, következménye, hogy a legtöbben egész életünkben a külső elvárásoknak megfelelően próbálunk meg cselekedni, és ebben a világban már álmodozásnak, gyermekkori vágyak dédelgetésének nincs helye. Sokan felnőttként azt a látszatot akarjuk fenntartani, hogy független, érett emberek vagyunk, és ebbe a képbe cseppet sem illik bele a képzelődés.
mert olyanná akarunk válni, amilyennek mások szeretnének látni minket, a saját elképzeléseink, képességeink, céljaink haszontalanná válnak. Így nem csak a vágyak tűnnek el, de sok esetben az önértékelésünk, az önmagunkba vetett hitünk is" - teszi hozzá a szakértő.