A jelenlegi Fidesz csupán Magyar Péter gondolataiban hasonlítható össze a 2008-as MSZP-vel.

Magyar Péter előszeretettel von párhuzamot a közelmúlt eseményei és a mai történések között. Tavaly a rendszerváltás volt a slágertéma, az új évben pedig mind többször követel előrehozott választásokat, legutóbb hétfőn. Előszeretettel von párhuzamot a 2006 és 2009 közötti időszakkal. Magyar olvasatában az akkori rosszfiú, Gyurcsány Ferenc szerepét most az az Orbán Viktor alakítja, aki akkoriban követelt előrehozott választást - hiába.
Az akkori és a mai helyzet közötti párhuzam ugyan tetszetős, de erősen billeg.
Orbán Viktornak nem volt olyan pillanata, ha úgy tetszik, lelepleződése, mint Gyurcsány Ferencnek az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése. A vasút, az egészségügy, a gyermekvédelem nem egy csapásra romlott el, ahogy nem egyik napról a másikra lett Mészáros Lőrinc és Tiborcz István sem roppant gazdag magyar.
A Fidesz népszerűsége jelenleg is legalább 40 százalék körüli szinten mozog, míg a Tisza nehézkesen, de a kormánypárttal párhuzamosan halad. Emlékezzünk vissza a kétezres évek második felére, amikor a politikai táj egészen más volt; a Gallup 2007. decemberi felmérése szerint a biztos pártválasztók körében a Fidesz támogatottsága 71 százalékra rúgott, míg az MSZP mindössze 20 százalékon állt. Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése után az országban olyan hangulat alakult ki, hogy a társadalom számára nem is annyira a szocialisták veresége volt a kérdés, hanem inkább az, hogy mekkora arányban szenvednek majd kudarcot – függetlenül attól, hogy a kormányzásuk meddig tart.
Jelenleg meglehetősen távol vagyunk ettől a helyzettől, és nem csupán amiatt, mert a választási autokráciákban jellemzően a hatalmon lévő pártok nem szokták elveszíteni a választásokat. A Fidesznek továbbra is megvan a maga erős törzsközönsége, főként a vidéki területeken, ahol az idősebb korosztály és az alacsonyabb iskolai végzettségűek dominálnak.
És ami tán a legfontosabb: a kormánynak stabil a parlamenti többsége, a nagyobbik kormánypárt úgynevezett koalíciós partnere a KDNP, nem az SZDSZ, a rendeleti kormányzás miatt meg amúgy is azt csinálnak, amit akarnak.