A tavaszi nagytakarítás során ne feledkezz meg a fülhallgatók alapos megtisztításáról sem – most eláruljuk, hogyan végezheted el ezt a feladatot hatékonyan!

A fej- és fülhallgatóinkon több ezer baktérium rejtőzik, amit hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni. Az ilyen struccpolitika viszont komoly fertőzésekhez vezethet. Egy egyszerű, néhány perces tisztítási rutin segítségével könnyedén megelőzhetjük a problémákat.
Vegyen egy mély lélegzetet, és szánjon egy kis időt a fülhallgatói alapos átvizsgálására. Elégedett a látottakkal? Ha nem, itt az alkalom, hogy egy alapos takarítást végezzen! Nemcsak a fülhallgatói fognak megújulni, hanem a fülei is hálásak lesznek érte.
Azt már biztosan tudja, hogy a fülzsír nem üldözendő, sőt, védelmet nyújt és szerepe van a fül tisztulásában is. A fülhallgatók hosszú távon megakadályozzák, hogy a fülzsír természetes úton távozzon, így könnyen felhalmozódik és megnöveli a fertőzések kialakulásának kockázatát. Durvább esetben előfordulhat az is, hogy elzáródik a hallójárat, az utóbbi években ugrásszerűen nőtt a halláskárosodással, fülzúgással és különböző fertőzésekkel orvoshoz fordulók száma - mondja Jonathan Webster orvos, nyomatékosítva azt a szakemberek által régóta hangoztatott figyelmeztetést is, hogy a hangos zajnak való kitettség maradandó halláscsökkenést okozhat (az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint 2050-re világszerte minden negyedik ember halláskárosodott lesz valamilyen szinten). Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata azt tanácsolja, hogy ne hallgassunk zenét a maximális hangerő 60 százalékánál nagyobb hangerőn, és egy óránál hosszabb ideig egyhuzamban.
A szakértők szerint nem véletlenül figyelmeztetnek minket a fül-orr-gégészek arra, hogy ne próbáljunk meg apróbb tárgyakat a fülünkbe juttatni, hiszen ez súlyos következményekkel járhat. De vajon lehetséges-e fülhallgató nélkül élni a modern világban? Sokan valószínűleg nem mondanának le erről a kényelemről, ezért elengedhetetlen, hogy odafigyeljünk a higiéniára. A Wired magazin szakértői is megosztották tapasztalataikat arról, hogyan tisztíthatjuk meg fülhallgatóinkat. A folyamat nem igényel sokat: csupán néhány egyszerű háztartási eszközre van szükségünk.
Érdemes elsőként kipróbálni a legegyszerűbb, alkoholmentes fertőtlenítő sprayt vagy törlőkendőt: ezek az eszközök nem károsítják a szilikont és a műanyagot, valamint gyorsan és hatékonyan oldják fel a zsíros szennyeződést. Ezt javasolja Kimberley Bradshaw, a Hearing Aid UK munkatársa is, hozzátéve, hogy érdemes minden használat - különösen sportolás - után áttörölni a fülhallgatót és annak tokját egy nedves törlőkendővel. Ha vezetékes fülhallgatónk van, ne feledkezzünk meg a kábelről sem, amit ugyancsak fontos gyakran fertőtleníteni, hasonló technikával.
Lehet kapni direkt erre a célra kínált fülhallgató-tisztító eszközöket, de mielőtt féktelen költekezésbe kezdenénk, próbáljunk ki egy régi fogkefét, egy vattapamacsot vagy egy fültisztító pálcikát, amivel minden sarokba be lehet jutni. A vattapamacs különösen hasznos a töltőtok belsejének tisztításához, amit ezután kívülről áttörölhetünk egy nedves törlőkendővel. A töltőaljzatnál azonban legyünk óvatosak, az a rész ne érintkezzen nedvességgel.
A mikroszálas kendő kiváló választás a tisztításra, hiszen két legyet üthetünk vele egy csapásra: tökéletesen alkalmas a fülhallgató és a napszemüveg ápolására is. Fontos, hogy a kendő anyaga kíméletes legyen, így elkerülhetjük a felületek megkarcolódását.
Tisztítás során alkalmazhatunk enyhén szappanos vizet, de fontos, hogy előtte feltétlenül ellenőrizzük a készülék vízállóságát. Ha a berendezésünk rendelkezik levehető szilikonos elemmel, azt akár külön is áztathatjuk körülbelül fél órán keresztül.
Sokan az izopropil-alkohol kiemelkedő tisztító hatására támaszkodnak, de fontos, hogy kellő óvatossággal használjuk. Bizonyos anyagok esetében ugyanis kárt tehet, így mindig ajánlott vízzel hígítani a felhasználás előtt.
Az alábbi videóban meg is lehet nézni, hogyan lehet tisztítani a fül- és fejhallgatókat:
Bár különböző városi legendák keringenek arról, hogy egyszerű fújkálással (vagy akinek gusztusa van hozzá, szívással) is ki lehet tisztítani a fülhallgatót, azonban ez kevésbé javasolt, mert ilyenkor nedvesség is kerülhet az eszközbe, amitől az elromolhat.
A kórokozók eszközökön való megtelepedésével kapcsolatban eddig viszonylag kevés kutatás készült, de a rendelkezésre álló információk alapján két baktériumtípus, a staphylococcus és a pseudomonas, potenciális fertőzésforrást jelenthet. Ezt a megállapítást támasztja alá a 2019-es Észak-Karolinai Állami Egyetem által végzett kutatás, amely során különböző fejhallgatókból vettek mintákat.
Egy floridai fül-orr-gégész elképesztő megállapításokra jutott, amikor hasonlóképpen a koszos fül- és fejhallgatókat vizsgálta, amelyeken eredményei szerint 2700-szor több baktérium él, mint egy átlagos vágódeszkán, vagy hatszor több, mint a mosogatótálcán a konyhában.
A baktériumok jelenléte önmagában nem mindig jelent gondot, ám ha olyan fülhallgatót választunk, amely nem passzol megfelelően, és esetleg irritálja a hallójáratot, akkor könnyen megfertőződhetünk. Ráadásul, ha sportolás közben izzadunk, vagy ha naponta hosszú órákon át viseljük a fülhallgatót, ez tovább súlyosbíthatja a helyzetet.