A tökéletes forralt bor titka: meglepő, de nem a fahéj az, ami igazán kiemeli az ízeket!

A forralt bor készítése nem csupán egyszerű, hanem egy igazi művészet is, amely könnyen félresiklatható! Ez az a recept, amelyet érdemes örökre a szívünkbe zárni.
Forralt bor, neked mi jut eszedbe róla? Nekem az, hogy minden, ami a legjobb a télben, decemberben történik. Ilyenkor szikráznak az adventi fények, készülünk a legszebb ünnepre és az év végi nagy pihenésre. Országszerte hangulatos korcsolyapályák és adventi vásárok nyílnak, ahol szinte kötelező inni egy jó bögre forralt bort. Általában csalódás lesz belőle.
A vásári forralt bor minősége sokszor vitatott téma, és nehéz lenne egyetlen okot kiemelni, amiért sokszor csalódást okoz. A hibák tárháza szinte végtelen, de egy dolog biztos: tudjuk, mi az, ami igazán jót tesz a forralt bornak. Érdemes figyelembe venni a leggyakoribb buktatókat, amelyeket elkerülve igazán ízletes italt készíthetünk, ha egy igazán finom forralt borra vágyunk.
Forralt bort egyébként azért is érdemes otthon készíteni, mert a mennyei illata ünnepi hangulatot varázsol az otthonunkba. Íme!
Az első és leglényegesebb alapelv, hogy gyenge borból nem lehet ízletes forralt bort varázsolni. Ez a világ egyik legfontosabb törvénye, és most nem szeretném politikai példákkal alátámasztani, hogy miből nem lehet csodát alkotni – ezt mindenki tudja. Finom forralt bort csakis jó minőségű borból készíthetünk. Persze, nem egy prémium kategóriás üveget fogunk elővenni és felbontani, hogy aztán fűszerekkel telitömjük, de a lényeg itt is az, hogy ha egy bor önmagában nem élvezhető, akkor forralt bornak sem alkalmas – legfeljebb a lefolyóban találhatja meg a helyét.
A második szabály a hígítás, amely elengedhetetlen lépés a bor élvezetéhez. Mivel egy bögre térfogata körülbelül két és fél deciliter, érdemes gondoskodni arról, hogy víz is kerüljön a keverékbe, hiszen a tiszta, meleg bor mennyiségével még a legnagyobb borrajongók is könnyen túllőhetnek a célon. Általános irányelvként egy 0,75 literes palack borhoz körülbelül két deciliter vizet ajánlott hozzáadni. A legjobb, ha a víz a végén forrón kerül a bögre tartalmába, így biztosítva a kellemes ízharmóniát.
Harmadik szabály a forralás. Az alkohol melegítés hatására hajlamos elpárologni, persze nem olyan gyorsan és hatékonyan, mint ahogy azt az autósok szeretnék, de akkor is számolni kell ezzel a sajnálatos tulajdonsággal. Ugyanakkor a fűszerek íze melegítés hatására jön ki, a feladat tehát az, hogy megtaláljuk az arany középutat. A legjobb, ha villámgyorsan felforraljuk a bort a fűszerekkel együtt, a többit pedig megoldja az idő.
Negyedik szabály: a fűszerek varázsa. Ha mindent egyszerűsíteni szeretnénk, a forralt bor ízélményéhez ugyanazokat a fűszereket használjuk, mint a mézeskalács készítésekor. Így egyértelmű, hogy a mézeskalács fűszerkeverék csodás megoldás lehet, amivel nem hibázhatunk. Azok, akik igazán elkötelezettek, azonban nem állnak meg a porított változatnál; ők inkább az egész fűszereket választják. Hiszen milyen lenyűgöző látványt nyújtanak!
Ötödik szabály a gyümölcsök világa. Bár a forralt bor önállóan is létezik, a gyümölcsök varázsa nélkülözhetetlenné teszi az élményt. A vörösboros forralt borhoz az aszalt szilva, a narancs és a citrom ideális társak, sőt, a citrom héja is bátran belekerülhet, így még gazdagabb ízélményben lehet részünk. Ha pedig a fehér borral kísérletezünk, az alma a legmegfelelőbb választás, amely igazi ínycsiklandó élvezetet nyújt. Ebből a gondolatmenetből kiindulva,
Hatodik pont: az édesítés. Hát, ez már tényleg ízlés kérdése. Ha engem kérdezel, én személy szerint elkerülném a cukrot, de tudom, hogy itthon ez az ötlet egyenlő lenne egy forradalommal – olyan heves lenne a reakció, mint Aszad elűzésében. Így hát kénytelen vagyok némi cukrot adni az ételhez, hogy elkerüljem a lázongást. A méz ugyan elegáns alternatíva, de valljuk be, teljesen fölösleges, hiszen száz fokon minden értékes tápanyag elvész benne, és annyi fűszer mellett, aki képes lenne egyáltalán megérezni az ízét? Tehát a végső tanács: édesítsd a saját ízlésed szerint. Szívesen!
Mindezek alapján tehát a következő forralt bor receptje bontakozik ki előttünk...
Ha maradt még fűszer a borban, akkor a teaszűrő segítségével óvatosan távolítsuk el őket, mert különben néhány óra elteltével a forralt bor íze ihatatlanná válhat. Egyébként a mikróban is könnyen felmelegíthetjük, és az íze ugyanúgy csodás marad!