Még a Holdat is elérheti az a felénk közeledő aszteroida!

Jelenleg 2,3 százalékosra becsülik annak az esélyét, hogy a 2024 YR4 jelű aszteroida 2032-ben nekiütközik a Földnek. Friss számítások szerint azonban az is lehetséges, hogy bolygónk helyett Holdba fog csapódni - értesült róla a Live Science.
A 2024 YR4 egy impozáns méretű égitest, melynek átmérője körülbelül 40-90 méter között mozog. 2032. december 22-én várhatóan elhalad bolygónk mellett, és ekkor körülbelül 106 200 kilométeres távolságra lesz tőlünk. Bár a legtöbb forgatókönyv szerint biztonságban vagyunk, nem lehet teljesen kizárni, hogy más égitestekkel ütközzön. Ez az aszteroida nem elég nagy ahhoz, hogy globális katasztrófát idézzen elő, azonban egy város megsemmisítésére képes lehet, ha a közelébe kerül.
A becslések alapján a világűrben körülbelül 48 000 kilométer per órás sebességgel haladva érkezik a Föld felé, és a becsapódása olyan hatalmas robbanást okozna, amelynek ereje körülbelül 500 hirosimai atombombával lenne egyenlő. A lehetséges pusztítás mértéke tehát rendkívül nagy, ezért az ENSZ megfelelő szervei már készen állnak a beavatkozásra. Ugyanakkor a szakértők megnyugtatnak minket, hogy a becsapódás valószínűsége rendkívül alacsony, így nincs okunk a félelemre.
A legújabb statisztikák alapján a valószínűség, hogy a kisbolygó a Holdnak ütközik, mindössze 0,3 százalék. Ha ez bekövetkezne, az ütközés ereje meghaladná 340 hirosimai atombomba robbanását, és a jelenség valószínűleg a Földről is észlelhető lenne. Szerencsére azonban nem kell aggódnunk, mivel a Föld biztonságban maradna ettől a katasztrofális eseménytől.
A belőle származó kisebb törmelékek természetesen elérhetik a Földet, ám valószínűtlen, hogy komoly károkat okoznának; a légkörben valószínűleg elégnének. Ezzel szemben a Hold felszínén a becsapódás maradandó nyomot hagyna: egy körülbelül 2 kilométer átmérőjű kráter keletkezne – számol be róla a New Scientist.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a jelenlegi adataink az aszteroidáról földi távcsöveken alapulnak, ezért pontatlanok. Éppen ezért tavasszal ráállítják a James Webb űrteleszkópót a kisbolygóra, hogy minél behatóbban tanulmányozhassák.
A tudósok úgy vélik, amint jobban megismerik az égitestet, a becsapódási esélyek a nullához fognak közelíteni. Ez történt 2004-ben is, amikor egy Apophis nevű aszteroida becsapódási esélyét 2,7 százalékosra becsülték, később azonban - további megfigyeléseknek köszönhetően - ez a szám nullára módosult.