Egy neves kínai elemzőintézet álláspontja szerint célszerű lenne a kínai valuta, a jüan, árfolyamát az euróhoz rögzíteni.

Donald Trump külpolitikai lépései jelentős hatással lehetnek a kínai monetáris politika rugalmasságára. Egy kínai elemzőintézet szerint a lehetséges negatív következmények mérséklése érdekében érdemes lenne átgondolni a kínai deviza árfolyamának rögzítésének módját, és elmozdulni a dollárhoz való főbb kötődéstől.
Kína vezetőinek érdemes lenne mérlegelniük a jüan árfolyamának egy alternatív valutakosárhoz való rögzítését, amely nem foglalja magában az amerikai dollárt.
Egy neves pekingi agytröszt javaslata szerint a belföldi monetáris politikák nagyobb rugalmassága érdekében szükséges lépéseket tenni a keresletélénkítési célok megvalósítása érdekében.
A China Finance 40 Fórum – amely a legmagasabb rangú kínai szabályozó tisztviselőkből és pénzügyi szakértőkből áll – olyan javaslattal állt elő, amely különösen időszerű, hiszen Pekingnek jelenleg komoly kihívásokkal kell szembenéznie. A gazdaság élénkítése érdekében lazább monetáris politikát szeretnének folytatni, ám ezzel párhuzamosan meg kell őrizniük a kamatkülönbséget az amerikai dollárral szemben, tekintettel a fokozódó külső kockázatokra. A fórum keddi közleményében hangsúlyozták, hogy "az erősebb dollár és Donald Trump újraválasztásával kapcsolatos vámfenyegetések miatt a külső bizonytalanságok növekedése megnehezítheti a belföldi monetáris politikák rugalmasságát, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy mind a belföldi, mind a nemzetközi egyensúlyt fenntartsák."
A nyomás csökkentése érdekében az agytröszt azt javasolta, hogy ideiglenesen a jüant egy valutakosárhoz, különösen az euróhoz kössék. Ez a lépés „nagyobb rugalmasságot biztosítana a dollárral szemben”. "Ezzel az árfolyam mentesülne a szigorú ingadozási korlátoktól, lehetővé téve, hogy jobban tükrözze a hazai és nemzetközi gazdasági környezet alakulását, és több lehetőséget biztosítana a belföldi monetáris politika finomhangolására" - tette hozzá a fórum.
A Financial News, amely a Kínai Népi Bank felügyelete alatt működik, szerdán bejelentette, hogy a jüan árfolyamának "szilárd alapjai" vannak, amelyek lehetővé teszik számára, hogy "alapvetően stabil" maradjon, és akár az év végére is stabilizálódhat vagy erősödhet. A nyilatkozatot követően a Reuters arról számolt be, hogy Peking fontolóra veszi a jüan esetleges leértékelését jövőre - akár 7,5 jüan/dollár szintig - hogy ellensúlyozza Donald Trump által javasolt vámok negatív hatásait.
Fontos, hogy Kína nem rögzített árfolyamrendszert, hanem úgynevezett irányított lebegtetést érvényesít a devizapolitikájában. Ez azt jelenti, hogy egy kiválasztott devizakosárral szemben a kínai jegybank naponta meghatározza az árfolyamot, amellyek +/- 2%-os sávban térhet el aznap a yuan árfolyama. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a jegybank nem ragaszkodik minden áron az árfolyam rögzítéséhez több hónapos időhorizonton, hanem figyelembe veszi a reálgazdaság és fontos pénzpiaci hatásait. Ezért nem beszélhetünk rögzített árfolyamrendszerről, hanem irányított lebegtetésről. A mostani javaslat célja pedig az, hogy a valutakosárban csökkentsék a dollár és növeljék az euró súlyát.
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Portfolio.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ