Az európai utazók egyre inkább lemondják amerikai kirándulásaikat.

Az Egyesült Államokba érkező külföldi látogatók száma márciusban 12%-kal csökkent az előző évhez viszonyítva, míg Nyugat-Európából érkező turisták esetében ez a visszaesés elérte a 17%-ot. Különösen drámai a helyzet olyan országokból, mint Németország, Norvégia és Írország, ahol a csökkenés meghaladta a 20%-ot. Az iparági szakértők előrejelzései alapján a nemzetközi turizmus 2024-ben a korábban vártnál kedvezőtlenebb irányt vehet, és akár 9,4%-os visszaesést is mutathat - adta hírül a Financial Times.
Március hónapban drámai mértékben csökkent az Egyesült Államokba irányuló nemzetközi turizmus.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva az országba érkező külföldi látogatók száma összességében 12 százalékkal csökkent, ami a legnagyobb visszaesés 2021 márciusa óta.
A nyugat-európai látogatók számának csökkenése különösen drámai volt, elérve a 17 százalékot. Ezen belül Írország, Norvégia és Németország esetében a visszaesés még kifejezettebb, meghaladva a 20 százalékot.
A trend komoly nehézségeket okoz az amerikai turizmus számára, amely a bruttó hazai termék 2,5 százalékát képviseli.
Az iparági szakértők véleménye szerint a kereslet csökkenése különösen szembetűnő a transzatlanti járatok terén, amelyeket a légitársaságok a legnyereségesebb útvonalak között tartanak számon. Az Accor szállodalánc legfrissebb statisztikái alapján az európai turisták amerikai nyári foglalásai 25%-kal csökkentek, ami aggodalomra ad okot a szektor jövőjét illetően.
Az Omio foglalási platform az első negyedévben 16 százalékkal magasabb lemondási arányt tapasztalt, összehasonlítva az előző év hasonló időszakával.
A kereslet csökkenésének hátterében számos összefüggés húzódik meg. Egyrészt Donald Trump vámpolitikai intézkedései és külpolitikai megnyilvánulásai, másrészt a határellenőrzésekkel kapcsolatos félelmek jelentősen rontják az Egyesült Államok nemzetközi megítélését. A turizmus területén dolgozó elemzők úgy vélik, hogy az amerikai repülőtereken és határátkelőknél észlelt visszaesés világosan a politikai légkör következménye. A Tourism Economics legfrissebb előrejelzése szerint az év elején várt 9 százalékos nemzetközi látogatószám-növekedés helyett most már 9,4 százalékos csökkenésre számíthatunk.
A légitársaságok reakciói eltérőek: míg a Virgin Atlantic és az Air France-KLM a kereslet csökkenését tapasztalja, addig a Delta és a British Airways anyacége nem észlelt jelentős visszaesést. Ugyanakkor a Delta a megnövekedett bizonytalanság miatt eltörölte idei növekedési előrejelzését, különösen a kanadai utasforgalom csökkenésére hivatkozva. A Barclays elemzői pedig arra figyelmeztetnek, hogy a transzatlanti járatokon éles profitcsökkenés várható.
Az idegenforgalom visszaesése nemcsak gazdasági, hanem reputációs kockázatot is jelent az Egyesült Államok számára.
2024 során a külföldi turisták az Egyesült Államokban összesen több mint 253 milliárd dollárt költöttek, ami a teljes turizmusra fordított összeg 19%-át jelenti.