Az orosz kapcsolatok miatt a román hatóságok alapos vizsgálat alá helyezik az MVM-et, mielőtt hozzájárulnának az E.ON leányvállalatának megvásárlásához.


Az E.ON Energie Románia az Európai Unió egyik legnagyobb gáz- és áramszolgáltatója, amely mintegy 3,4 millió ügyfelet lát el. A tervezett eladás kapcsán a román energiaügyi miniszter a napokban már nyíltan kifejezte aggályait az MVM oroszországi kapcsolatai miatt, mivel a magyar vállalat - ellentétben a legtöbb európai energiaszolgáltatóval - gázszükségletének jelentős részét Oroszországból szerzi be.

A minisztérium legújabb bejelentésében arról tájékoztatta a közvetlen külföldi befektetéseket ellenőrző bizottságot (CEISD), hogy kifejezte aggályait az ügylettel kapcsolatban.

A közleményben részletezett információk alapján a tranzakció során kiemelték a "döntő befolyás, árnyékos irányítás, gazdasági függés által megvalósuló befolyás és a tényleges kontroll" aspektusait.

További aggályként merült fel, hogy az adásvételi szerződés lehetőséget biztosít a romániai energiaszolgáltató későbbi, Európai Unión kívüli szervezetnek történő eladására. Ez a minisztérium szerint megkönnyítheti az ellenőrzés közvetett átadását olyan gazdasági vagy politikai entitásoknak, amelyek nem tartják tiszteletben az európai jogszabályokat.

Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a közleményében világosan kifejtette álláspontját az ügy kapcsán:

Határozottan és világosan lépünk fel Románia nemzetbiztonságának, valamint az Európai Unió energiabiztonságának védelme érdekében. Célunk, hogy az ország véglegesen megszabaduljon az orosz gáztól való függőségétől, ezzel biztosítva a független és fenntartható energiagazdálkodást.

A hírügynöksé tudósítása felidézi, hogy az eset nem egyedülálló az Európai Unióban. Tavaly Spanyolország is hasonló lépésre szánta el magát, amikor megvétózta a madridi székhelyű Talgo vonatgyártó vállalatra tett magyar ajánlatot.

Related posts