Az űr mélyén, ahol a csillagok csak távoli fénypontok, egy csapat asztronauta hónapokon át zárva élt az űrállomás falai között. Hét hónapnyi bezártság és a végtelen csend után az egyikük végre úgy döntött, hogy kilép a szűk térből, és szembenéz a végtelen


Sunita Williams, a NASA űrhajósa már hét hónapja tartózkodik az ISS űrállomáson társával, Barry Wilmore-ral. Az eredetileg nyolcnaposra tervezett küldetés műszaki problémák miatt már hónapok óta húzódik, hazatérésükről még mindig nem lehet biztosat tudni. Mindennapjaikba azonban most egy izgalom vegyült, Sunita ugyanis űrsétát tett egy tervezett karbantartási munka részeként.

Sunita Williams és űrhajóstársa, Nick Hague, csütörtökön karbantartási munkákat végeztek a Nemzetközi Űrállomáson (ISS). Feladataik közé tartozott a tájékozódást szabályozó berendezések javítása, a NICER röntgenteleszkóp fényszűrőinek helyreállítása, valamint egy dokkolóadapter reflektorberendezésének cseréje.

Az űrséták során a célok nem csupán a jelenlegi kihívások megoldására korlátozódnak; az asztronauták felkészülnek a jövőbeli karbantartási feladatokra is. Williams és Hague ezúttal a részecskefizikai kísérleti modul, az Alfa mágneses spektrométer csatlakozóeszközeinek ellenőrzésére koncentráltak, amelyek kulcsfontosságú szerepet töltenek be az ISS zavartalan működésében.

Sunita Williams január 23-án egy újabb izgalmas űrsétát teljesít Wilmore Butch űrhajóssal, amelyet a nézők élőben követhetnek nyomon.

Williams és Wilmore 2024 júniusában indultak el a Boeing Starliner űrhajón az ISS-re, egy nyolcnapos küldetés keretében. Azonban a Starliner súlyos műszaki problémákba ütközött, például héliumszivárgás és hajtómű meghibásodás következtében, ami miatt az űrhajósok azóta sem tudtak visszatérni a Földre. A technikai kihívások ellenére a legénység továbbra is aktívan dolgozik az űrállomás fedélzetén.

A Starliner sorsa továbbra is kérdéses, és egyelőre nem világos, mikor térhetnek vissza az űrhajósok. Eközben azonban türelemmel végzik el a rájuk bízott feladatokat, biztosítva az ISS zavartalan működését.

Related posts