Az új Amerika Kapitány szinte egy filmszerű élményt kínál, tele izgalmakkal és váratlan fordulatokkal.


Megérkeztek az első vélemények az Amerika Kapitány legfrissebb epizódjáról!

A Marvel mostanában inkább a csalódások sorát gyarapítja a mozivászonra kerülő filmjeivel. A Thor: Szerelem és mennydörgés 2022-es bemutatója csupán néhány vicces pillanatra és a visító kecskék szórakoztatására támaszkodott, miközben mélyen alulmúlta a képregényes alapanyag nyújtotta lehetőségeket. Ennek következményeként Taika Waititi, a film rendezője, kénytelen volt búcsút venni a Disney által rábízott Star Wars-projektjétől is. Hasonlóképpen, a Fekete Párduc második része sem tudta megugrani az első film által felállított magas lécet, amely annak idején könnyedén átlépte az 1 milliárd dolláros bevételt. A 2023 elején bemutatott A Hangya és a Darázs: Kvantumánia inkább egy 120 perces szégyenérzetet keltett, míg a Marvelek annyira sok irányba próbált elkalandozni (WandaVízió, Ms. Marvel, Marvel Kapitány), hogy végül a történet teljesen szétesett, és a készítők nem tudtak egy koherens narratívát létrehozni.

A Multiverzum Saga valóban megélt néhány izgalmas pillanatot, és James Gunn által rendezett A galaxis őrzői 3. film kiemelkedett ezek közül, éppen úgy, mint a Deadpool & Rozsomák, amely a megszokott, fárasztó humorral fűszerezett akcióval szórakoztatta a közönséget. Érthető, hogy Kevin Feige, a Marvel Studios elnöke, aki korábban szívesen szerepelt minden rajongói rendezvényen, manapság inkább háttérbe vonult. A Multiverzum Saga sorsa többször is ingatag talajra került, különösen azután, hogy az eredetileg főgonosznak szánt Kang, akit Jonathan Majors alakított, zaklatási botrányának következtében kiszorult a projektekből.

Az MCU már olyan állapotba került, hogy sokan irányt vesztettnek érzik, és a Bosszúállók: Végjáték óta szinte feleslegesnek tűnik. Ezért különféle rajongói fórumokon gyakran felmerül az a már-már közhelyként ismételt mondás, hogy „régen minden jobb volt”. Azok, akik a Marvel Filmes Univerzumban az egyszerűbb, átláthatóbb történeteket hiányolják, egyre többen vannak. Ha csak rápillantunk olyan, máig alulértékelt remekművekre, mint az első Amerika Kapitány, a Vasember 3. vagy a Doctor Strange, könnyen megérthetjük, miért hangzanak el ezek a vélemények.

Pont ezért kissé meglepő, hogy végre a közönség kezébe került egy olyan film, amely visszanyúl a klasszikus Marvel-kalandokhoz, és az Amerika Kapitány: A tél katonája nyomvonalain haladva egy szög egyszerű, kémfilmes történetet mesél el. Az Amerika Kapitány: Szép új világot február 13-a óta nézhetjük a mozikban. A kritikusok azonban egyre inkább elégedetlenkednek, és sokan a franchise leggyengébb epizódjának tartják. Még a legoptimistább rajongók körében is csak néhányan mernek pozitív véleményt megfogalmazni. Pedig Sam Wilson első önálló filmje nem annyira katasztrofális vagy megbocsáthatatlan, inkább csak sajnos bántóan átlagos.

Az Amerika Kapitány 4. története A Sólyom és a Tél Katonája eseményei után veszi fel a fonalat, Sam Wilson (Anthony Mackie) még mindig őrlődik a pajzs és a Steve Rogers által ráruházott felelősség súlya alatt, ugyanakkor kész arra, hogy tegyen az országáért. Amikor tehát az Egyesült Államok elnöke, az immár Harrison Ford által játszott Thaddeus "Mennydörgő" Ross előáll egy földönkívüli anyaggal, amit egy, az Örökkévalókban látott hatalmas űrlényből nyernek ki, és később megkéri a Bosszúállók újraalakítására, Sam nem áll ellen.

A történet természetesen nem indul egyből a boldog befejezéssel, hiszen számos izgalmas fordulat vár ránk. A film főszereplője, akit nem csupán a bátorság, hanem a hirtelen döntések is jellemeznek, magával rángatja az elnökhöz az idősebb szuperkatonát, Isaiah Bradley-t, akit Carl Lumbly alakít. Bradley, aki mindig is a nézők szívéhez nőtt, hirtelen, mintha csak egy kapcsolót kapcsoltak volna be a fejében, tüzet nyit Rossra. A küldetés világos: fel kell deríteni az összeesküvés mögött álló erőket, meg kell menteni "az első Amerika Kapitányt" a bitófától, és közben meg kell fékezni Thaddeus Rosst, akinek a dühkezelési nehézségei könnyen globális konfliktushoz vezethetnek.

A Marvel legújabb filmje igazán különös utat járt be, és az Amerika Kapitány 4 már a címével is komoly hullámokat keltett. Eredetileg "New World Order", azaz Új Világrend néven futott volna, de a stúdió aggódott amiatt, hogy a nézők esetleg politikai utalásnak vélik a címet, különösen Trump lehetséges visszatérésével összefüggésben. Ennek következtében a film végül a "Szép új világ" címet kapta, ami ugyan optimistább hangulatot sugall, de sajnos a projekt gyávasága ezzel nem szűnt meg. A forgatás során például a főgonosz megjelenését annyira átalakították, hogy Tim Blake Nelsonnak minden egyes jelenetét újra kellett venni.

A forgatás során az írók folyamatosan váltogatták egymást, így nem meglepő, hogy a stáblistán öt különböző forgatókönyvíró neve is feltűnik. A szkriptben a konfliktusok is gyakran változtak, a Serpent Society-t gyakorlatilag eltüntették, míg Giancarlo Esposito karaktere, egy unalmas és generikus katonai figura, az utolsó pillanatokban került be a filmbe. Eközben a Disney állandó félelemben élt, hiszen a tesztvetítések során érkező kedvezőtlen visszajelzések további drámai újraforgatásokhoz vezettek...

Ehhez képest az Amerika Kapitány 4. egy rendkívül egyszerűsített alkotás, amely a Marvel korai időszakát idéző nézők számára nosztalgikus élményt nyújt, azonban önállóan nem igazán szórakoztató; inkább egy elviselhető thrillerként funkcionál.

A nagy többségnek azt ajánljuk, inkább várják meg a Disney+-on, mert tulajdonképpen A Sólyom és a Tél Katonája rövidített, második évadáról van itt szó, amelyben annyira nem bíztak meg a fejesek, hogy kierőszakolták, hogy a végeredmény kapcsolódjon a 2008-as A hihetetlen Hulkhoz is, amelyben még Edward Norton játszotta a mérges zöld szörnyeteget, az elhunyt William Hurt pedig Thaddeus Rosst. Habnak a tortára még valahogy visszarángatták a Bettyként látott Liv Tylert is. De hogy minek? Azt senki se tudja, én se láttam személy szerint értelmét.

Anthony Mackie ebben a filmben, ellentétben a Netflixes "Altered Carbon"-ban nyújtott, sokak által kritizált teljesítményével, most már sokkal meggyőzőbb alakítást nyújt. Azonban a karakterhez való érzelmi kötődés hiánya nem a színész hibája, hanem inkább a készítők felelőssége. Amikor a drámai, emberközelibb párbeszédek zajlanak, nemcsak Mackie, hanem a legendás Harrison Ford, aki az elnököt nem mellesleg kisujjból hozza elénk, valamint a veterán Carl Lumbly és az új Amerika Kapitány segédje, Danny Ramirez is megállják a helyüket. Giancarlo Espositóról és az ex-Fekete Özvegy Shira Haasról pedig talán jobb, ha szót sem ejtünk, hiszen a teljesítményük is elmarad a várakozásoktól.

A történet olyan, mint egy mellékküldetés egy videójátékban, ám mégis képes önállóan is élvezhetővé válni. A paranoid atmoszféra néha igazán betalál, és a Vezér karaktere mintha Brainiac titkos ikertestvére lenne; bár néhány ügyetlen lépése van, összességében hozza a tipikus Marvel-főgonosz szintjét.

Ha már ennyire földhözragadt lett az Amerika Kapitány 4., Anthony Mackie gyengébb, a high-tech cuccaira amúgy ötletesen építő Kapiját legalább ezzel szerethetőbbé tehették volna.

Az az öt perc, amikor a Vörös Hulk rombol, PS2-es grafika ide vagy oda, a maga groteszk módján szórakoztat. A szörnyeteg tényleg hasonlít a kigyúrt, vörös, bepöccent Harrison Fordra, és még ha a lezárás ostoba is, és nélkülöz mindenféle katarzist, valamint az alkotók 120 perc után képtelenek arra az egyszerű "bravúrra", hogy bárkit meggyőzzenek arról, hogy Sam Wilson most már az új Amerika Kapitány, legalább vicces, hogy gyerekkorunk Han Solóját/Indiana Jonesát 82 évesen ilyen formában láthatjuk még.

Nyilvánvaló, hogy ha kémfilmként vizsgáljuk, az Amerika Kapitány 4. nemhogy a Mission: Impossible vagy a Top Gun nyomába sem ér, de még a közelükbe sem jut. Szuperhősfilmként sem fog maradandó nyomot hagyni, hiszen az Amerika Kapitány sorozat leggyengébb darabja lett. A Marvel annyira mélyre süllyedt mostanra, hogy az újhullámos filmek között alig-alig éri el az „elfogadható” kategóriát. Nem kiemelkedő alkotás, de pillanatokra képes szórakoztatni, és valószínűleg két hét múlva már senki sem fog emlékezni rá. Viszont popcornnal és kólával a kézben, háttérzajnak egészen elmegy.

És most jön a legnagyobb csavar a történetben! Hiába igyekszik az Amerika Kapitány: Szép új világ mindenáron távol tartani magát a politikai diskurzusoktól, a párhuzam Donald Trump kritikájaként egyértelműen olvasható. Az áthallások Thaddeus Ross és Trump között szinte ordítanak. Reméljük, hogy a tomboló Hulk nem fog a valódi elnök képében megjelenni, de azt nem lehet elvitatni, hogy a karakter inkompetenciáját nézve simán eljátszhatta volna Ford helyett is ezt a Marvel-rosszfiút.

Related posts