Az utazással kapcsolatos félelem valós jelenség, amely sokak életét megnehezíti. Ha ezt a fóbát szeretnéd legyőzni, íme néhány hasznos tipp, amely segíthet neked!

Hogyan nyilvánul meg a hodofóbia, és milyen módszerekkel segítik az érintetteket? Az alábbiakban szakértők osztják meg a tünetek, a kiváltó okok és a megküzdési stratégiák részleteit.
A hodofóbia, vagyis az utazás gondolatától való irracionális és gyakran bénító félelem, dr. Neha Pathak, a WebMD egészségügyi és életmód-gyógyászati főorvos-szerkesztője szerint, komoly kihívást jelenthet. A HuffPostnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy ez a félelem, hasonlóan más fóbiákhoz, egyénenként változó, mivel mindenki másképp éli meg és más mértékben érinti a mindennapi életét.
A hodofóbia szenvedői gyakran tapasztalják, hogy rettegnek a különféle közlekedési eszközöktől, vagy attól, hogy bármilyen időt távol kell tölteniük a megszokott otthonuk biztonságából.
A hodofóbia más rendellenességekkel is társulhat, mint például klausztrofóbia vagy szociális szorongás. Ugyanakkor Pathak megjegyezte, hogy a hodofóbia önállóan is megjelenhet, anélkül, hogy más, egymással átfedő félelmekkel rendelkezne. A fóbiák közös vonása, hogy a félelem vagy szorongás mértéke nem felel meg az adott helyzetből fakadó valós veszélynek. Sokan tapasztalnak fizikai tüneteket is, mint például remegést, hányingert, izzadást vagy gyors szívverést, amikor szembesülnek ezzel a félelemmel.
Aki ezzel a fóbiával küzd, az utazás előtti időszakban intenzív szorongást vagy akár depressziót tapasztalhat. Ennek következményeként gyakoriak a fejfájások, a mellkasi fájdalmak, a szédülés, valamint a gyomor-bélrendszeri problémák, amelyek mind hozzájárulhatnak a stresszes helyzet fokozódásához.
"Az ilyen állapotban lévő egyén kívülről nézve teljesen magabiztosnak és hatékonyan működőnek tűnhet a hétköznapi feladatok során, ám valójában mélyen belül bénító félelem gyötri, amikor a fóbiáját ébresztő utazási lehetőségekre gondol" – fogalmazott Pathak.
Súlyosabb esetekben az utazás gondolata akár teljes pánikrohamot is kiválthat, ami miatt sokan inkább elkerülik a témát – és végképp nem mernek lépéseket tenni. Ez a fóbia komoly akadályt jelenthet a munkában, a családi kötelezettségek teljesítésében és a személyes élmények megélésében. Az érintettek így lemaradhatnak olyan utazási lehetőségekről, amelyeket valójában szívesen megvalósítanának.
A hodofóbia, vagyis az utazástól való félelem, különféle élmények vagy kitettségek hatására jöhet létre – mondta Pathak. Előfordulhat, hogy az érintett személy saját magán tapasztalt meg valamilyen traumatikus eseményt utazás során, vagy esetleg hallott egy olyan nagy horderejű eseményről, mint például egy tragikus repülőgép-baleset. Ezen szörnyűségek hallatán kialakulhat benne a félelem. Gyakran a gyermekkorban átélt traumatikus utazási élmények mély nyomot hagynak, és hozzájárulhatnak a fóbia későbbi megjelenéséhez.
Bár a hodofóbia mögött gyakran egy korábbi tragikus élmény vagy traumás esemény húzódik meg, az irracionális gondolkodás folyamatosan táplálja és fenntartja ezt a félelmet.
"Egy fóbiás személy szélsőségekben gondolkodik, például "mindig" és "soha" - mutatott rá Michele Leno pszichológus. - Egyetlen rossz élmény arra késztetheti őket, hogy azt higgyék, az utazás okozta a problémát, és minden alkalommal, amikor utaznak, valami rossz fog történni. Mások hamar észrevehetik az irracionális gondolkodásmódot, de ha rájönnek, azzal nem sok jót érnek el. A fóbiás emberek eléggé szoronganak, és végül rájönnek, hogy irracionálisak. De az ilyen probléma leküzdéséhez több kell a belátásnál."
"Hasonlóan más fóbiák kezeléséhez, a terapeutával való beszélgetés vagy a mentális egészségügyi szakemberrel való együttműködés kulcsfontosságú az állapot kezelésében" - mondta Pathak.
A pszichológusok számos módszert alkalmazhatnak, mint például az expozíciós terápia, a kognitív terápia, a csoportos foglalkozások, vagy akár ezek kreatív kombinációja.
"Ahogy minden fóbia esetén, a terápia célja a deszenzibilizálás – magyarázta Leno. – A terapeuta és a kliens közösen dolgoznak azon, hogy fokozatosan legyőzzék az utazás iránti félelmet. Például a terapeuta ösztönözheti azt a klienst, aki külföldre szeretne utazni, hogy töltsön el egy éjszakát egy közeli szállodában vagy Airbnb-ben, körülbelül egy órányira az otthonától. A következő lépés lehet egy hétvégi kiruccanás, akár két órányira az otthontól."
Megjegyezte, hogy az orvos gyógyszert írhat fel a hodofóbiára, de a gyógyszer szedése önmagában nem biztos, hogy elég ahhoz, hogy legyőzzük a fóbiákat tápláló erőteljes gondolatokat.
"A kognitív terápia segítségével az egyén képes felfedezni azokat az irracionális vagy fóbiás gondolatokat, amelyek hatással vannak a viselkedésére. Az, ahogyan gondolkodunk, közvetlenül befolyásolja érzelmi állapotunkat. A terapeuta és a kliens közösen mélyednek el a félelmekkel kapcsolatos racionális és irracionális gondolatok világában" - tette hozzá Leno.
Ha elképzeljük, milyen is lehet egy sikeres utazás, az sokak számára segíthet abban, hogy jobban irányításuk alatt tartsák az utazási élményeiket, ezáltal csökkentve a szorongásukat. Pathak javasolta, hogy azok, akik a hodofóbiával küzdenek, tegyenek meg bizonyos előkészületeket az utazás előtt, hogy magabiztosabban vághassanak neki az új kalandoknak.
Érdemes alaposan átgondolni az utazás minden egyes lépését, kezdve azzal, hogy miként jutsz el otthonról a repülőtérre, majd a kapuhoz, aztán a repülőgép üléséhez, és végül a csomagmegőrzőhöz a célállomás felé vezető úton. Minél precízebben tervezed meg a részleteket, annál inkább érezheted a kontrollt az utazás élménye és az érzelmeid felett.
Ajánlotta, hogy szánj elegendő időt arra, hogy elérd a céljaidat, így elkerülheted a késésből fakadó stresszt és aggodalmakat.