Csattanós válasz érkezik az EU-tól: megfékezik az energiaárakat, és jelentős tőkét pumpálnak a gazdaságba.


Hamarosan teljes átalakul az uniós támogatások rendszere, az erről szóló reformterveket most dolgozzák ki Brüsszelben. Hogy a lehető leginkább képben legyen a tervezett változásokról, vegyen részt ingyenes szakmai eseményünkön!

Az új uniós iparpolitikai terv megérkezése különösen érzékeny politikai időszakra esik. Az európai gyártók, főként az acél- és cementipar szereplői, egyre inkább a túlzott bürokráciával és a megemelkedett energiaárakkal küzdenek, ami megnehezíti számukra a versenyképesség fenntartását az Egyesült Államokkal és Kínával szemben. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy mind Washington, mind Peking jelentős anyagi forrásokat fordít a hazai vállalatok támogatására, különösen Donald Trump "Vásárolj amerikait!" politikai irányelve mentén.

Az Európai Unió most arra törekszik, hogy klímavédelmi törekvései közé integrálja a "Vásárolj európait!" elvet.

Az Európai Bizottság stratégiája hat pilléren nyugszik:

A cél az, hogy erősebb üzleti alapot teremtsenek az európai ipar számára a klímasemleges beruházásokhoz és a tiszta technológiákhoz.

A Tiszta Ipari Megállapodás középpontjában a "Made in Europe" jelzésű, környezetbarát termékek iránti kereslet növelését célzó intézkedések állnak. Ezek az intézkedések nemcsak a fenntarthatóság előmozdítását szolgálják, hanem azt a törekvést is, hogy az EU-n belül a klímatechnológiai komponensek 40%-át helyben állítsák elő.

A Bizottság célja, hogy egyedi kvóták bevezetésével ösztönözze a kormányokat és egyéb közhatalmi szerveket, hogy ilyen termékek beszerzésére törekedjenek.

A megállapodás ezen kívül "minimum helyi tartalomra vonatkozó elvárásokat" és "ellenállósági, valamint fenntarthatósági normákat" is magában foglal, amelyeket a jövőben jogszabályok keretein belül fognak pontosítani.

A stratégia egyik legfontosabb pillére az energiaárak mérséklése és a megújuló energiaforrások költséghatékonyabbá tétele.

A javasolt tervezet célja, hogy 2030-ra az Európai Unió gazdaságának 32%-át villamos energiával lássák el, amelyhez évente 100 gigawatt új megújuló energia kapacitás telepítése szükséges. Ennek érdekében új jogszabályok bevezetését tervezik, amelyek célja a megújuló energiaforrások engedélyezési folyamatának felgyorsítása. Az Európai Beruházási Bank szerepvállalása révén könnyebbé válna a villamosenergia-hálózat fejlesztéséhez szükséges befektetések lebonyolítása, emellett támogatnák a hosszú távú ipari energiaszerződéseket is.

A javaslat azt az ígéretet is magában foglalja, hogy rövid távon enyhíti az EU-ban előállított tiszta termelés üzleti lehetőségeinek növelését, azonban a pontos összegek még nincsenek meghatározva.

Related posts