Donald Trump ígéretének megfelelően Chicagóban tömeges kitoloncolási akciókra készülnek.

A szövetségi bevándorlási tisztviselők már a héten több mint háromszáz olyan bevándorlót vesznek célba, akinek a múltjában kirívóan súlyos, erőszakos bűncselekmények szerepelnek. Az akció Chicagóra és környékére összpontosul, a letartóztatások pedig mindennaposak lesznek.
Ez lesz az új amerikai kormány első próbálkozása, hogy valóra váltsa az elnök választások előtti ígéretét a nagyszabású kitoloncolásokkal kapcsolatban.
A migránsok pontos száma nem ismert. Egyes becslések szerint 2018-ban 11,4 millió engedély nélküli külföldi munkavállaló élt az Egyesült Államokban. Trump elképzelései hátrányosan befolyásolhatják több gazdasági ágazat - köztük az építőipar, a mezőgazdaság és a vendéglátás - jövőjét, amelyekben sok külföldi munkavállalót alkalmaztak.
Chicagóban a hatóságok ezentúl csupán a célpontok egy kis részét tartják őrizetben. Az új elnök politikája radikálisan eltér elődjétől, Joe Bidentől, aki hivatali ideje alatt csupán a legsúlyosabb bűncselekmények elkövetőit és a nemzetbiztonságot veszélyeztető bevándorlókat deportálta. Az új vezetés viszont szélesebb spektrumot céloz meg, ezzel jelentős változásokat hozva az illegális bevándorlók országon belüli helyzetében.
Az új kormányzat e döntéssel a deportálásra ítéltek csoportját jelentősen kibővíti, beleértve az élet- vagy házastársakat is, amennyiben azok engedély nélkül tartózkodnak az ország területén.
A hivatali küszöböt átlépő határőrizeti megbízott, akit a köztudatban a határok "cárjaként" emlegetnek, megerősítette, hogy Chicago az egyik első célpont, ahol a szövetségi hatóságok letartóztatásokat fognak végrehajtani – számolt be róla az AP hírügynökség.
Levesszük a korlátokat a határőrizeti testületről, az ICE-ről, és szabad kezet adunk nekik, hogy letartóztathassák a bűnöző külföldieket – jelentette be Homan a hét végén.
Elsődlegesen a legnagyobb súlyú bűncselekmények elkövetőinek elfogására összpontosítanak, azonban véleménye szerint bárki, aki "jogellenesen tartózkodik az ország területén", számíthat a hatóságok figyelmére.
Fontos, hogy megszabaduljunk a bűnözéstől, amely fenyegeti országunk biztonságát és jólétét.
„Tedd egyedivé a mondandódat!” – javasolta Homan, aki meggyőződése szerint ezzel a véleménnyel mindenki azonosulni tud.
A chicagói események alakulását leginkább az időjárás befolyásolhatja. Az előrejelzések szerint zord, hideg idő vár ránk, ami akár a hét végéig is kitart. A választott helyszín nem véletlen: itt, ahol a legális státusz nélküli bevándorlók a legnagyobb védelmet élvezik, különös figyelem irányul a jogi helyzetükre.
A gyakorlatot azóta is megerősítették, legutóbb Trump első ciklusának kezdetén tapasztalhattuk ezt.
A bevándorlók jogainak védelmét Illinois állam kormányzója és a korábbi chicagói polgármester állhatatosan támogatja. Ezzel szemben Donald Trump a deportálást tekinti elsődleges prioritásának. Úgy tűnik, Chicago és Illinois különösen irritáló tényezőt jelentenek az elnök és a határok "cárja" számára.
A választások napja óta kialakult egyfajta félelem
- A menekültek jogainak védelmét ellátó illinois-i szervezet szóvivője, Brandon Lee, hangsúlyozta, hogy ügyvédeik elkötelezetten dolgoznak azon, hogy informálják az érintett személyeket jogaikról. Kiemelte, hogy különösen fontos tudniuk, hol és mikor várhatóak hatósági intézkedések, de ehhez először is értesülniük kell a helyzetükről.
A rendőrök ugyanis általában megfelelő engedély nélkül próbálnak meg behatolni az otthonokba.
A védekezés legkönnyebb és jogszerű módja, ha a rendőrök írásos parancs nélkül nem léphetnek be az otthonunkba - hangsúlyozták két demokrata képviselő, akik egyben a nyugalom megőrzésére is felszólították az érintett feleket.
Ismét próbára tesznek minket, de van tapasztalatunk a közösség védelmében
„Tedd különlegessé a mondandódat!” – szólalt meg Jesus Garcia.