Drámai áremelkedés várható Magyarországon 2025-re? Íme, a fontos részletek!
4,1 százalékkal emelkedik januártól a szeszes italok és járműüzemanyagok jövedéki adója, a gépjárműadó, a regisztrációs adó és a gépjárműátírási illeték
A szállítmányozás révén szinte minden életpályát érinteni fog ez a változás. A statisztikák azt jelzik, hogy az adóemelés lényegében eltünteti azt a plusz jövedelmet, amelyet a gyermeknevelők a családi adókedvezmény emelésével kapnak.
Mindenképpen számíthatunk arra, hogy jövőre minimum 4,1 százalékkal magasabb árakat fogunk látni az érintett termékek és szolgáltatások esetében. Ugyanakkor, ha figyelembe vesszük, hogy az adóemelés a szállítmányozást háromszoros hatással érinti – legyen szó üzemanyagokról, gépjárműadókról vagy a regisztrációs és átírási költségekről – akkor szinte biztosra vehetjük, hogy minden, amit szállítani kell, drágább lesz.
2025 februárjától jelentős változások várnak az autósokra, mivel a műszaki vizsgáztatás költségei drasztikusan megemelkednek. A tervezett jogszabály szerint az Építési és Közlekedési Minisztériumtól érkező információk alapján a vizsgáztatással összefüggő díjak körülbelül 35 százalékkal nőnek. Ezen kívül több regisztrációs díj is megemelkedik, így az autósoknak érdemes felkészülniük a megnövekedett kiadásokra.
A műszaki vizsga díja a jelenlegi 16.290 ft-ról 26.700 forintra nő. A minisztérium egyébként kihangsúlyozta, hogy a rendelet kizárólag a műszaki vizsga díját illeti, a vizsgaállomás által végzett, a műszaki vizsgálatot megelőző javítási munkálatok díja nem minősül igazgatási szolgáltatási díjnak, így ezzel kapcsolatosan rendeletet sem hozhattak.
Sajnálatos módon nemcsak a műszaki vizsga díja nő meg, hanem a vezess.hu beszámolója alapján a forgalmi engedély, a törzskönyv, valamint a rendszámok kiállításának költségei is emelkednek. Az előbbi kettő közel kétszeresére, 6000 forintról 12.000 forintra ugrott, míg a rendszámok ára 8500 forintról 11.475 forintra nőtt.
A rendszámtáblák utángyártásának költsége szintén emelkedik: a korábbi 12.300 forintról 16.650 forintra nő. Az egyedi rendszámok esetében a drágulás még szembetűnőbb, hiszen a 435.000 forint helyett mostantól 587.000 forintot kell majd fizetni. Szerencsére az egyedi rendszám igénylése nem kötelező, így aki mégis választja ezt a lehetőséget, valószínűleg nem fogja megviselni az áremelkedés.
A kereskedők sem járnak túl jól az áremelkedéssel, hiszen az általános forgalomba helyezési engedély is nagyot drágul, 178.900-ról 242.100 forintra, ez egyben azt is jelenti, hogy a külföldről behozott autók vélhetően jóval drágábbak lesznek jövő februártól, habár legtöbbször ezeket is az autóvásárlók fizetik meg, vagy ha nem, akkor beleépítik az eladási árba - írja a Promotions.
Új év, újabb kihívások: a következő éves költségvetés következtében az állam jelentős áremeléseket tervez az egészségügyi szolgáltatások terén. Ez a lépés nemcsak az Európai Uniós, hanem a belföldi TAJ-kártyák kibocsátását is érinti, ami komoly hatással lesz a lakosság egészségügyi ellátására.
Emellett az egészségügyi eszközök, illetve az ezekkel kapcsolatos engedélyek árát is megemelik, továbbá a keresőképtelenség felülvizsgálatát is átalakítják. A belügyminisztérium tervezete most még csupán a társadalmi egyeztetés fázisában van, ám minden bizonnyal 2025-től jelentős módosítások lesznek, hiszen biztosítani kell a költségvetés stabilitását, illetve pénzügyi fenntarthatóságát.
A módosítások kiterjednek a lakosságra és a szolgáltatókra is, különösen az egészségügyi, gyógyszer- és gyógyászati segédeszközök területén. Az árak több helyen emelkednek, így például az európai egészségbiztosítási kártya kiadási díja 4000 forintra emelkedik, míg a hazai TAJ-kártya ára is hasonlóan 4000 forintra nő - ezek eddig 3000 forintba kerültek.
A javasolt módosítás értelmében a gyógyászati célú tevékenységi engedélyek megszerzése ezentúl 400.000 forintba fog kerülni. A már meglévő engedélyek módosítása esetén pedig 80.000 forintot kell majd fizetni. Emellett a társadalombiztosítási támogatásra való jogosultság is jelentős növekedést mutat: a gyógyszerek és különféle segédeszközök egyszerűsített eljárásrendben való befogadásának költsége 400.000 forintra nő, míg a normál eljárásrend esetén ez az összeg már elérheti a kétmillió forintot.
A jövedéki adók emelése valamilyen mértékben minden család számára drágulást hoz majd jövőre - vélekedett Erdősi Éva közgazdász a Spirit FM műsorában.
Mint elhangzott, a kormány visszaveszi a jövedéki adóban, amit a családi adókedvezményben ad. A szakember hangsúlyozta: hárommilliárd forint különbség van a családi adókedvezmény növelése és a jövedéki adóemeléseknek köszönhető bevételtöbblet között.
Kiemelte, hogy a családi adókedvezmény kizárólag a 16 éven aluli gyermekeket nevelő szülők számára elérhető, és csak azok élhetnek a maximális mértékével, akiknek a jövedelme ezt lehetővé teszi. Azok számára, akik nem részesülnek az adókedvezmények előnyeiből, jövőre egyértelműen drágábbá válik az élet.
A nyugdíjak 3,2 százalékkal fognak emelkedni, ami eleve alatta van a 4,1 százalékos adóemelésnek, de a szakember szerint nagyjából az ország fele talán ugyanolyan színvonalon élhet, mint idén, míg a másik fele kevesebből fog élni, mivel több lesz a kiadása, mint amennyivel nőni fog a jövedelme.
Ezt az előrejelzést erősíti meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb prognózisa is, ami szerint a 2025-ben várható inflációs pálya felfelé mozdult el, így az infláció várhatóan csak 2026-ban tér vissza tartósan a 3 százalékos jegybanki célra. Vagyis várhatóan jobban fog drágulni a megélhetés jövőre, mint idén - olvasható a Blikk cikkében.