A magyarok egyre ügyesebben mozognak az értékpapírpiacon.


Medveczky Ilonát sokkolta a focisztár férfiassága: azt hitte, belehal a fájdalomba szex közben

Még mindig sokat keresnek a hazai brókerek az ügyfeleik aktivitásán - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. A befektetési vállalkozások az idei év első kilenc hónapjában 39,8 milliárd forintos eredményt értek el a befektetési szolgáltatásaikon, ami 13 százalékkal több a tavalyinál, és történelmi rekord annak dacára is, hogy az egyik piaci szereplő, az Interactive Brokers Central Europe már nem küld adatot a jegybanknak, miután augusztus 1-jén beolvadt az Interactive Brokers Irelandbe.

(A legfrissebb hírek itt)

Az MNB Aranykönyvében említett cég a piacon kiemelkedő szereplőnek számít, hiszen tavaly 19,6 milliárd forintos adózott eredménnyel büszkélkedhetett, ezzel a második legnagyobb nyereséget elérő brókercéggé vált. Érdemes megjegyezni, hogy a társaság már nem oszt meg adatokat, ami minden MNB által nyújtott értékpapírpiaci információban jól nyomon követhető. A brókercégeknél nyilvántartott értékpapírszámlák száma a harmadik negyedévben 150 ezerrel csökkent, azonban a tartós befektetési számlák (TBSZ) és a nyugdíj-előtakarékossági számlák (NYESZ) esetében továbbra is növekedés tapasztalható.

Szeptember végén a befektetési vállalkozásoknál összesen 298,5 ezer aktív számla volt nyilvántartva. Ebből több mint 160 ezer a Tartós Befektetési Számla (TBSZ), míg közel 32 ezer a Nyugdíj-előtakarékossági Számla (NYESZ), ami azt jelenti, hogy a számlák körülbelül kétharmada kedvező kamatadó- és szochomentességet kínál. Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője hangsúlyozza, hogy ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az ügyfelek kétharmada adómentes megtakarítást folytat, mivel egy befektető több TBSZ-t is nyithat. Ezeket a számlákat ugyanis évente meg kell újítani, amennyiben valaki újabb összeget kíván befektetni rajtuk.

A befektetési vállalkozások által kezelt ügyfélvagyon szeptember végére túllépte a 7600 milliárd forintot, ami némileg elmarad a félév végén regisztrált 7877 milliárdos csúcsértéktől. Ennek egyik lehetséges magyarázata, hogy az Interactive Brokers már nem nyújt adatokat. Augusztusban ennek következményeként körülbelül 350 milliárd forinttal csökkent a teljes vagyon. Ugyanakkor a TBSZ-eken elhelyezett vagyon már közelít a 2450 milliárd forinthoz, míg a NYESZ-ekben az ügyfelek összesen 144 milliárd forintot tartottak, mindkét mutató rekordnak számít.

A befektetési szolgáltatások terén tapasztalt bevételek és kiadások tavalyhoz képest körülbelül 20 százalékkal csökkentek, ami részben a piacon kiesett szereplők következménye. Az adózás előtti eredmény 37,9 milliárd forintra esett vissza, ami 18 százalékos csökkenést jelent, míg az adózott eredmény 33,6 milliárdra csökkent, ami 21,5 százalékos visszaesést tükröz. E mutatók alapján valószínű, hogy az idei évben a szektorban nem dőlnek meg a nyereségrekordok, és ez nem csupán az Interactive Brokers adatszolgáltatásának megváltozásának tudható be, amit nem a magyar felügyeletnek küldenek. Augusztustól a brókercégeknek már megemelt tranzakciós illetéket kell fizetniük, míg októbertől a devizakonverziós tranzakciókra is kiegészítő illeték vonatkozik, amint azt a Bank360.hu elemzése is hangsúlyozza.

Related posts