A brit alsóház zöld utat adott az eutanázia legalizálásáról szóló törvényjavaslatnak.


Mindössze 23 fős többséggel, de elfogadta a brit alsóház azt a törvényjavaslatot, ami lehetővé tenné azoknak a gyógyíthatatlan, felnőtt betegeknek az eutanáziát, akiknek bizonyíthatóan már csak hat hónap, vagy annál rövidebb idő van hátra az életükből. Ugyanakkor a 18 éven aluliaknak még említés szintjén is tilos lesz felhozni ezt a lehetőséget.

Június 20-án, pénteken a brit alsóház jóváhagyta azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi a gyógyíthatatlan betegségben szenvedők számára, hogy igénybe vegyék a segítséget életük befejezéséhez - számolt be róla az MTI.

A kormányzó Munkáspárt frakciójának egyik képviselője által benyújtott egyéni képviselői indítványt hosszadalmas, több órás vita után, 314-291 arányban fogadták el, ami csupán 23 fős többséget jelent. Ez arra utal, hogy a munkáspárti frakció tagjai között is jelentős nézeteltérések voltak, hiszen a kormánypárt az alsóházban ennél sokkal szélesebb támogatással bír.

A kormány nem írta elő a munkáspárti frakciónak a jogszabály megszavazását, mindegyik képviselő saját lelkiismerete szerint dönthetett. A péntek délutáni szavazás után az előterjesztés a felső kamara, a Lordok Háza elé kerül.

Az indítvány, amely kizárólag Angliát és Wales-t érinti, már novemberben, egy korábbi olvasat során, 55 fős többséggel kapott támogatást az alsóházban. Azóta azonban a számos parlamenti vitának köszönhetően jelentős módosítások történtek, amelyek végül a pénteken megszavazott, utolsó alsóházi olvasatba kerültek.

A legújabb jóváhagyott tervezet alapján a korábbi javaslattól eltérően a londoni felsőbíróság által kijelölt bírák helyett szakértőkből álló bírálóbizottságok fognak dönteni. Ezek a bizottságok jogászokból, pszichiáterekből és a szociális ellátás területén dolgozó szakemberekből állnak, és ők mérlegelik, hogy a kérelmezők kérhetik-e külső segítség igénybevételét életük véghezviteléhez.

A módosított javaslat emellett...

Ez a módosítás egy újabb szigorítást jelent az eredeti tervezetben már szereplő kitételhez képest, amely megtiltotta a 18 évnél fiatalabb betegek számára nyújtott segítséget életük végkimenetelének befolyásolásához.

Az eredeti javaslat szerint az orvosok nem voltak kötelezhetők arra, hogy támogassák pácienseik életük végén. A pénteken elfogadott módosított verzió viszont ezt a mentességet kiterjeszti az összes egészségügyi szakemberre.

Az indítvány értelmében azok a gyógyíthatatlan betegek, akik mentális egészségük alapján képesek önálló döntéseket hozni, igénybe vehetik a külső támogatást életük végső szakaszának megkönnyítéséhez. Fontos, hogy ezek a döntések valóban szabad akaratból szülessenek, és semmiféle külső kényszer vagy nyomás ne befolyásolja őket.

Akik segítséggel véget kívánnak vetni életüknek, ezt két írásos nyilatkozatban kell kinyilvánítaniuk, különböző, egymástól független és egymást nem ismerő tanúk aláírásával. A jelenlegi brit büntetőtörvények öngyilkosság elősegítéseként szankcionálják, ha valaki segítséget nyújt másnak ahhoz, hogy véget vessen életének, és 14 évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatók azok, akiket a bíróság ilyen vádpontban bűnösnek talál.

Az alsóház pénteki ülésén megszavazott tervezetet a BBC-nek nyilatkozó jogi és egészségügyi szakértők a második világháború utáni brit jogtörténet egyik legjelentősebb parlamenti intézkedéseként értékelték. Szakvélemények szerint az új törvény fontossága összehasonlítható a halálbüntetést eltörlő 1969-es jogszabály, a homoszexualitást bűncselekménynek nyilvánító törvény 1967-es eltörlésével, valamint az azonos nemű párok házasságának 2014 óta történő legalizálásával.

Related posts