Megrendítő hír érkezett: elhunyt Jimmy Carter, az Egyesült Államok egykori elnöke. Az ő ör legacyja és elkötelezettsége a közszolgálat iránt sokak szívében él tovább.

A 100 éves korában elhunyt politikus, akit sokan a közel-keleti béke megteremtőjeként tisztelnek, életművéért Nobel-békedíjat kapott, ezzel is elismerve fáradhatatlan erőfeszítéseit.
Jimmy Carter, a 100 éves korában eltávozott egykori mogyorótermelő, életútja során nemcsak a politikai színpadon, hanem a szívében is mély nyomokat hagyott. A Watergate-botrány és a vietnami háború utáni zűrzavaros időszakban igyekezett újjáépíteni a Fehér Ház erkölcsi alapjait. Bár egy elsöprő politikai vereség következett be, Carter nem adta fel: az emberi jogok és a demokrácia védelmezőjeként a globális porondra lépett, ahol hangját a világ minden táján hallani lehetett. Élete és munkássága örök példaként szolgálhat a jövő generációi számára.
A Carter Központ bejelentette, hogy a 39. elnök vasárnap délután elhunyt, több mint egy évvel azt követően, hogy hospice-kezelésbe lépett. Halála a Georgia állambeli Plainsben található otthonában következett be, ahol ő és felesége, a tavaly novemberben elment Rosalynn, életük jelentős részét töltötték együtt.
A központ tájékoztatása alapján békés körülmények között távozott az élők sorából, szerettei társaságában.
Ahogy a világ különböző pontjairól érkeztek a megnyilvánulások, Joe Biden elnök mély szomorúsággal emlékezett meg Carter elhunytáról. Kiemelte, hogy a világ egy "pótolhatatlan vezetőt, államférfit és humanitáriust" veszített, miközben ő maga egy igaz barátját gyászolja.
Biden kiemelte Carter együttérzését és erkölcsi tisztaságát, amelyet a betegségek leküzdéséért, a béke megteremtéséért, valamint a polgári és emberi jogok védelméért végzett fáradhatatlan munkája során mutatott. A szabad és tisztességes választások melletti kiállása, a hajléktalanok megsegítése és a hátrányos helyzetűek támogatása mind olyan területek, ahol Carter példaértékű elköteleződése megnyilvánult.
"A nemzet minden fiatalja és mindenki számára, aki azt keresi, mit jelent céltudatos és értelmes életet - tiszta életet - élni, tanulmányozza Jimmy Cartert, az elvek, a hit és az alázat emberét" - mondta Biden a nyilatkozatában.
"Rávilágított arra, hogy nagyszerű nemzetként azért állunk ki, mert értékes emberek alkotják közösségünket - tisztesség, becsület, bátorság, együttérzés, alázat és erő jellemzi mindannyiunkat."
Biden bejelentette, hogy állami temetést szerveznek Carter részére Washingtonban.
A mérsékelt demokrata Carter 1976-ban kevéssé ismert georgiai kormányzóként indult az elnökségért, széles mosollyal, áradó baptista hittel és a hatékony kormányzásra vonatkozó technokrata tervekkel.
Ígérete, hogy soha nem csapja be az amerikai népet, Richard Nixon szégyene, a Watergate-botrány és az Egyesült Államok délkelet-ázsiai veresége után nagy visszhangra talált.
"Ha valaha is hazudok önöknek, ha valaha is félrevezető kijelentést teszek, ne szavazzanak rám. Nem érdemelném meg, hogy az önök elnöke legyek" - mondta Carter.
Az amerikai közvéleményt lenyűgözte a komoly mérnök személyisége, és noha egy választási év végi Playboy-interjúja vegyes érzelmeket keltett, amikor kijelentette, hogy "sok nőt nézett kéjjel. Szívem mélyén sokszor vétkeztem a hűség ellen", a politikai cinizmussal szembesülő választók mégis vonzónak találták őt.
Carter győzelme Gerald Ford felett, akinek szerencséje Nixon kegyelme után megfogyatkozott, a hidegháború által generált feszültségek, a viharos olajpiacok, valamint a faji és női jogi kérdésekkel kapcsolatos társadalmi zűrzavarok közepette bontakozott ki. Ekkor Amerika globális szerepvállalása is átalakulóban volt, reflektálva a kor kihívásaira és ellentmondásaira.
Az első család volt a Fehér Házban, amelyik nem hivatalos hangnemet ütött meg: saját csomagjaikat cipelték, megpróbálták elhallgattatni a tengerészgyalogos zenekar hagyományos "Üdvözlet a főnöknek" című dalát, és lányukat, Amyt állami iskolába íratták.
Cartert gyakran nevették ki a kardigánja miatt, ám ő bátran felszólította az amerikaiakat, hogy csökkentsék a fűtést és kapcsolják le a termosztátokat.
De megalapozta a gazdasági fellendülést, miközben az energiaipar, a légitársaságok, a vasúti közlekedés és a teherautó-szolgáltatások deregulációjával drámaian csökkentette Amerika külföldi olajforrásoktól való függőségét.
Megalakította az energiaügyi és az oktatási tárcát, történelmi számú nőt és nem fehér bőrű egyént jelölt ki szövetségi tisztségekre, több millió hektáros alaszkai vadon területét óvta meg, és a legtöbb vietnami behívót elkerülőnek kegyelmet biztosított.
Egyedülálló eredményei közé sorolható a közel-keleti békekötés, amely 1978-ban zajlott le. Ekkor 13 napon keresztül Camp Davidben találkozott Anvar Szadat, Egyiptom elnöke és Menachem Begin, Izrael miniszterelnöke, hogy közösen keressenek megoldásokat a régió békéjének megteremtésére.
Koalíciója azonban széthullott a kétszámjegyű infláció és a 444 napos iráni túszválság miatt.
Miután Carter óvatosan hozzájárult ahhoz, hogy a száműzött iráni sah orvosi ellátásban részesüljön az Egyesült Államok területén, 1979-ben a teheráni amerikai nagykövetséget ostrom alá vették.
A túszok sürgős kiszabadítására irányuló tárgyalások nem hozták meg a várt eredményt, és nyolc amerikai életét vesztette, miután egy titkos katonai mentőakció tragikus módon meghiúsult.
A tárgyalások végül kedvező fordulatot vettek, és a túszokat élve sikerült hazajuttatni. Azonban Irán egy utolsó, megalázó lépést tett: nem engedte szabadon őket Ronald Reagan beiktatásáig, aki az 1980-as választások során legyőzte a korábbi elnököt.
Megalázott lélekkel, hazatérve Georgiába, Carter kifejezte, hogy hite arra ösztönzi, hogy mindent megtegyen, amit csak lehetséges, ameddig csak lehet, hogy próbálja meg megváltoztatni a helyzetet.
1982-ben Jimmy Carter és felesége, Rosalynn közösen létrehozták a Carter Központot, amely azóta is a béke, az emberi jogok és a demokrácia előmozdításának szentelt missziójukkal foglalkozik. Az elmúlt négy évtizedet a világ különböző tájain töltötték, elkötelezetten harcolva a közegészségügy javításáért és az igazságosságért.
A 2002-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett Carter "a nemzetközi konfliktusok békés megoldására tett több évtizedes fáradhatatlan erőfeszítéseiért" segített enyhíteni az észak- és dél-koreai nukleáris feszültséget, megakadályozni az Egyesült Államok haiti invázióját, és tűzszüneti tárgyalásokat folytatni Boszniában és Szudánban.
A központ 2022 végéig globálisan minimum 113 választási esemény megfigyelésére vállalkozott.
Cartert különösen zavarta az a gyakori megállapítás, miszerint volt elnökként sikeresebb volt, mint aktív pályafutása alatt. Támogatói számára örömteli volt, hogy hosszú életű volt, lehetővé téve ezzel az életrajzírók és történészek számára, hogy újraértékeljék elnöki tevékenységét, és kijelentsék: az sokkal jelentősebb hatással bírt, mint ahogyan azt a korabeli közvélemény sok esetben látta.
Miután 2015-ben rákot diagnosztizáltak nála, Carter azt mondta, hogy "tökéletesen nyugodtnak érzi magát, bármi is jön".
„Páratlan életet éltem” – mesélte mosolyogva –, „számtalan barát övezett, tele volt izgalmakkal, kalandokkal és valóban teljes élményekkel.”