Donald Trump lenyűgöző ígéretekkel lépett a közelgő ünnepek színpadára.


A leendő amerikai elnök ambiciózus tervei között szerepel Grönlandra való zászlókitűzés, a Panama-csatorna visszaszerzése, valamint a transznemű sportolók részvételének betiltása, és a hadseregből való kizárásuk. A novemberi választásokra kevesebb mint négy hét van hátra, és a győztes politikus hamarosan birtokba veheti a Fehér Házat. Második elnöksége alapvető átalakulásokat hozhat a globális politikai tájban.

Donald Trump, a közelgő amerikai elnök, aki január 20-án kezdi meg hivatalos tevékenységét, több fontos ígéretet fogalmazott meg magyar idő szerint hétfő hajnalban tartott beszédében. A Phoenixben megrendezett AmericaFest esemény keretein belül a republikánus politikus nem csupán az ukrajnai konfliktusra fókuszált, hanem a földterületek "megszerzésének" kérdését is érintette.

Mint arról a hétvégén az Index is beszámolt: Trump egyik ígérete a Panama-csatorna visszavétele.

Kifejtette, hogy amennyiben Panama nem tartja magát az Egyesült Államokkal kötött megállapodáshoz a csatornát illetően, akkor vissza kell adnia az üzemeltetést. "A csatornahasználati díjak, amelyeket Panama kiró, nevetségesek, és messzemenően méltánytalanok, különösen annak a rendkívüli nagylelkűségnek a tudatában, amiben Panama részesült - nagyon ostoba módon - az Egyesült Államok részéről" - mondta Trump, aki Panamáról korábban a közösségi oldalán is posztolt.

A Panama-csatorna, amelyet nagyrészt az Egyesült Államok épített, 1977-ben került átadásra Panamának, Jimmy Carter elnöksége alatt. A megállapodás értelmében Panama biztosította, hogy az Egyesült Államok szabad hozzáféréssel rendelkezik a stratégiailag fontos hajózási útvonalhoz. A közös irányítási időszakot követően, 1999-ben Panamának teljes mértékben átadták a csatorna irányítását.

Donald Trump, aki január 20-án lépett hivatalba, bejelentette, hogy kezdeményezni fogja az Egyesült Államok legmagasabb csúcsának, a jelenleg Denali-hegyként ismert 6190 méteres magasságú hegynek a visszanevezését McKinley-hegynek. Ezt a csúcsot az 1901-ben meggyilkolt William McKinley elnökről nevezték el, aki elnöksége alatt fontos döntéseket hozott, köztük a Panama-csatorna megépítésével kapcsolatos tárgyalások lezárását is.

"Panama szuverenitása és függetlensége vitathatatlan" - nyilatkozta José Raúl Mulino panamai elnök az X közösségi platformon Trump megjegyzéseire reagálva. "A Panama-csatorna minden egyes négyzetmétere, valamint a környező területek teljes mértékben Panama birtokában vannak, és ez így is fog maradni" - tette hozzá Mulino.

A panamai elnök egyben visszautasította, hogy Kínának befolyása lenne a vízi út igazgatására. Mindemellett védelmébe vette a Panama által megszabott használatai díjakat, mondván, azokat nem "hasraütésszerűen állapítják meg".

Beszéde után egyébként Trump folytatta "hódító" terveinek ismertetését. Saját közösségi oldalán, a Truth Social-ön ugyanis leírta: szerinte az Egyesült Államoknak meg kellene vásárolnia Grönlandot Dániától.

A globális biztonság és a világ szabadsága érdekében az Egyesült Államoknak fontolóra kellene vennie Grönland tulajdonjogának megszerzését. E lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy fenntartsuk a stabilitást és elősegítsük a nemzetközi együttműködést.

- írta oldalán Trump, aki ezen tervét már2019-ben is felvetette. Dániában már akkor komoly ellenérzetet váltott ki az ötlet, a sziget ugyanis bár autonóm, a Dán Királyság része.

"Grönland nem eladó. Grönland nem Dánia része, hanem a grönlandi népé. Remélem, hogy ez az ötlet csupán tréfa volt" - nyilatkozta Mette Frederiksen, Dánia miniszterelnöke még 2019-ben a New York Post cikkére hivatkozva.

Donald Trump phoenixi beszédében hangsúlyozta, hogy elnöksége kezdetén szeretné felvenni a kapcsolatot Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Az esemény során többször is kifejezte elkötelezettségét az ukrajnai konfliktus mielőbbi megoldása iránt, és mint mondta: "ez az egyik olyan lépés, amit sürgősen meg szeretnék valósítani".

Az arizonai konzervatív rendezvényen Donald Trump határozottan megerősítette, hogy a mexikói határ lezárására vonatkozó tervét az illegális bevándorlás megfékezése érdekében fogja végrehajtani. Kiemelte, hogy amint hivatalba lép, azonnal elnöki rendeletet ad ki, amely elindítja a folyamatot az Egyesült Államok területén illegálisan tartózkodó bevándorlók, különösen a bűnözői háttérrel rendelkező egyének kitoloncolására.

Elnöki hatáskörben a transznemű személyek hadseregből, az iskolai intézményekből való kitiltására vonatkozó intézkedéseket tervez, továbbá nem engedélyezi, hogy biológiailag férfiaként született transznemű nők részt vegyenek a női sportágakban.

"Egyetlen tollvonással megakadályozom a transzgender őrületet" - nyilatkozta, hozzátéve, hogy a Trump-adminisztráció hivatalos irányelvei szerint csak két nem létezik.

Related posts