A dél-koreai elnököt leváltották hivatalából.

Pénteken az alkotmánybíróság egyhangú határozata megerősítette, hogy Jun Szogjol, Dél-Korea elnökének távozása elkerülhetetlen a decemberi hadiállapot kihirdetése és későbbi visszavonása következtében.
Jun Szogjolt leváltották hivatalos pozíciójából, miután az ország alkotmánybírósága egyhangúlag megerősítette a parlament döntését. A képviselők a decemberi hadiállapot kihirdetése miatt hozták meg ezt a lépést – számolt be róla a Guardian.
A döntést követően 60 napon belül új elnökválasztást kell lebonyolítani az országban. Ezen időszak alatt a megbízott elnök, Han Dokszu látja el a hivatalos feladatokat.
Szogjol ellen még januárban emeltek vádat lázadás vádjával, eszerint az elnök összeesküvést szervezett az akkori védelmi miniszterrel és másokkal, hogy a hadiállapot kihirdetésével lázadást robbantson ki. Azzal is vádolják, hogy katonai erőket vezényelt a parlamenthez, hogy megakadályozza a törvényhozókat a rendelet leszavazásában.
Januárban, amikor elfogták, Szogjol a közzétett videón határozottan kijelentette, hogy az ellene folyó eljárást továbbra is jogellenesnek tartja. Hozzátette, hogy együttműködése célja a vérontás elkerülése.
Február 25-én, a tárgyalása végén tett zárónyilatkozatában az elnök azt állította, hogy a rendkívüli állapot kihirdetése a "nemzetellenes erők", az észak-koreai szimpatizánsok és az ellenzéki patthelyzet elleni fellépést szolgálta. A bejelentést követően a dél-koreai won fordított a korábbi gyengülésén, és erősödni kezdett a dollárral szemben.
A közvélemény-kutatások szerint a koreaiak többsége az elnök eltávolítását támogatja. Bár már némiképp csillapodtak a kedélyek, még így is a Gallup Korea pénteken közzétett felmérése szerint a megkérdezettek 60 százaléka Jun elmozdítását pártolja.
Az elnököt emellett egy másik büntetőeljárás keretein belül is vizsgálják, hiszen a rendkívüli állapot kihirdetése következtében felkelés irányításával vádolják. Amennyiben bűnösnek találják, akár halálbüntetést vagy életfogytiglani börtönbüntetést is kaphat, habár Dél-Koreában 1997 óta nem hajtottak végre kivégzést. Jelenleg az ügyben még nincs hivatalos döntés.
A Guardian jelentése alapján a politikai táborok, legyenek azok ellenfelek vagy támogatók, az utóbbi napokban jelentős nagygyűléseket szerveztek. Azonban a bíróság közvetlen környezetéhez egyik csoport sem tudott eljutni a megerősített rendőrségi jelenlét miatt. A hírek szerint 14 000 rendőrt irányítottak a fővárosba, hogy felkészüljenek a potenciális konfliktusokra.