Jövőre a hazai szállodák árai várhatóan ekkora emelkedésen mennek keresztül.


A vidéki szállodák esetében várhatóan a szobaárak emelkedése nem haladja meg a 10%-ot jövőre, míg Budapesten a külföldi turisták erős jelenléte miatt akár ennél nagyobb mértékű áremelkedés is elképzelhető. Amennyiben a forint gyengülése következtében a külföldi utazások ára megnövekszik, reális lehet az a várakozás, hogy több magyar dönt a belföldi nyaralás mellett.

Debrecenben a női kézilabda Európa-bajnokság kiemelkedő szállodai teljesítményt hozott, de összességében elmondható, hogy a karácsonyi és év végi foglalások nagyon jól alakulnak. Budapest pedig egyenesen fantasztikus, 80% fölötti a szállodai szobák kihasználtsága

Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, az elmúlt időszakot a portfolio.hu-n értékelte.

Az év összességében kedvezőnek bizonyult, hiszen Budapesten szeptembertől kezdve egyértelműen megfigyelhető a külföldi turisták számának jelentős növekedése. A vidéki hotelek, amelyek főként a hazai látogatókra építenek, szintén jól szerepeltek, és az év végére különösen ígéretes időszak várható – hangsúlyozta Flesch Tamás.

A balatoni szálláshelyek forgalmának alakulását tekintve a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján az év első tíz hónapjában 4,7%-os emelkedés figyelhető meg a vendégéjszakák számában, összehasonlítva a tavalyi év hasonló időszakával. Forsthoffer Ágnes, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének balatoni régióvezetője elmondta, hogy a legtöbb szálloda vezetője stagnáló vagy csak mérsékelt növekedést tapasztalt a vendégforgalomban. Érdekes megjegyezni, hogy a nyári hónapok, amelyeket külön is megvizsgáltak, csupán 2-3%-os növekedést mutattak, ami a szezonális elvárásokhoz képest viszonylag csekélynek számít.

"Forsthoffer Ágnes kifejtette, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben a belföldi piac már nem kínál számottevő növekedési lehetőségeket. A szálláshelyek számára a külföldi küldőpiacok megerősítése lehet a kulcs a nyári időszakban várható bővüléshez. A magyar vendégek körében a 3-4 csillagos szegmensen belül árérzékenység figyelhető meg, ezért sokan már az őszi időszakra kedvező ajánlatokkal igyekeznek fenntartani az érdeklődést."

Ami az év végi forgalmat illeti, nem számítanak jelentős növekedésre, inkább a megszokott üzletmenetre készülnek. "Bízunk benne, hogy az ünnepek alatt számos vendég látogat el a balatoni szállodákba. A szilveszter mindig is kedvelt időszak volt, és az előzetes foglalások is általában kedvezően alakulnak. A karácsony és az ünnepek közötti időszak még bőségesen kínál lehetőségeket a foglalásokra, ahogy január eleje is. Reméljük, hogy sokan értesültek arról, milyen csodás jégpályák várják a látogatókat a tó környékén, valamint hogy bizonyos helyszíneken téli hajókirándulások is elérhetőek a vendégeink számára."

Flesch Tamás kifejtette a szállodák energiaköltségeivel kapcsolatban, hogy optimistán tekintenek a jövőbe, bízva abban, hogy a legrosszabb energiaár-változásokon már túl vannak, és hogy a szélsőséges árak elkerülésére is van esély.

Az energiaár-robbanásnak persze volt pozitív hozadéka is, szinte valamennyi szállásadó meglépett olyan fejlesztéseket, amelyekkel kezelhetőbbek az energiaköltségek.

A további költségelemeket részletezve hangsúlyozta, hogy az élelmiszer-alapanyag árak jelenleg stabilizálódtak. Jövőre azonban a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése, valamint az ezeket előidéző magasabb bérek előteremtése jelentős kihívást fog jelenteni. Százalékos arányban ez utóbbi költségtényező várhatóan a legnagyobb növekedést mutatja majd.

Forsthoffer Ágnes elmondta: üzemeltetés oldalról a szállodák általában kisebb mértékű áremelést tudtak érvényesíteni százalékosan, mint amekkora mértékű emelkedést a költség oldalon tapasztaltak. "Nagyon remélem, hogy lassan, talán ez év végével, mindenki kilábal a brutális áron kötött energiaszerződésekből. A piaci ár remélhetőleg nem fog akkora amplitúdóval mozogni, mint 2022-ben. A szállodák rögzített és tőzsdei áras szerződéseket egyaránt kötöttek a jövő évre. Szerintem most egyik sem hordoz óriási kockázatot". Hozzátette ugyanakkor, hogy továbbra is magasak a fogyasztásokat terhelő alap- illetve rendszerhasználati díjak, adók, egyéb tételek.

Úgy látja: az élelmiszer-infláció nehezén biztosan túl van az ágazat, bár nem mondható el, hogy megállt volna. "A szolgáltatásokra is elmondható, mindenki infláció feletti emelést szeretne a jövő évre érvényesíteni" - érvelt a szállodák további óvatos gazdálkodása mellett.

"A munkaerőpiac tekintetében idén nem tapasztaltunk hiányt a jelentkezők számában, azonban a megfelelően képzett szakemberek felkutatása továbbra is komoly nehézséget jelent" - emelte ki egy ágazati szövetség balatoni régióvezetője, rávilágítva egy másik, továbbra is fennmaradó kihívásukra.

A nagyobb szállodák már ősszel megtervezik a következő üzleti évüket.

A forint gyengülése elsősorban a budapesti szállodák számára kedvező hatással bír, hiszen euróban kifejezve a magyar főváros szállásdíjai továbbra is vonzóan alacsonyak. Ez a helyzet lehetőséget teremt a külföldi turisták számára, hogy kedvezőbb áron élvezhessék a budapesti tartózkodásukat.

Nincs olyan szállodavezető, aki ne 400 forint feletti euróárfolyammal készülne a következő évre. A hagyományos, mérsékelt üzleti tervezés során az euró árfolyama 405-410 forint közötti ingadozással kerül figyelembe vételre. Természetesen ez egyfajta kockajáték minden évben, hiszen a pontos átlagárfolyam megjóslása sosem egyszerű feladat.

- mondta Flesch Tamás.

A forint árfolyamának alakulásával kapcsolatban Forsthoffer Ágnes hangsúlyozta, hogy a jövőre vonatkozó tervek során óvatosak maradnak, és hasonló eredményekre számítanak, mint amilyenek 2024-ben tapasztalhatóak voltak. "Az euró körüli 410 forintos árfolyam akár kedvező helyzetet is teremthet a külföldi látogatók számára, mivel elvileg a pénzük értéke nálunk magasabb lehet. Ugyanakkor, mivel sok szálloda euróban is külön áraz, elképzelhető, hogy nem tapasztalunk jelentős eltéréseket az eurós árakban, így azok nem fognak változni" - tette hozzá.

Ha figyelembe vesszük, hogy a forint gyengülése következtében a külföldi utazások költségei megemelkednek, akkor érdemes azon elgondolkodni, hogy ez a tendencia valószínűleg arra ösztönzi a magyarokat, hogy a következő évben inkább belföldi úticélokat válasszanak.

Forsthoffer Ágnes kiemelte, hogy a magas euró árfolyam komoly költségnövekedést idézhet elő az ágazatban. Ennek oka, hogy számos szálloda euróban rögzített energiaszerződéssel rendelkezik, emellett pedig számos egyéb beszerzési tétel is függ az euró árfolyamának alakulásától.

Flesch Tamás összességében kifejtette véleményét:

vidéken valószínűleg 10% alatti szobaáremelkedést bír el a piac 2025-ben, de Budapesten lehetőséget látnak 10% feletti áremelésre is, elsősorban az erős külföldi turistajelenlét miatt.

"Bízunk abban is, hogy az Airbnb szabályozása is több vendéget hoz majd a számunkra" - tette hozzá. Forsthoffer Ágnes pedig úgy vélte, hogy a rezsiköltségek hatását nagyjából beárazták már, vagyis a szobaárak nyugvóponton lesznek.

Vidéken egyébként kevés új beruházás valósul meg 2025-ben, a főképp magyar turistákat kiszolgáló szálláshelyek száma minimálisan bővül majd. Budapesten viszont nagyjából 1500 új szállodai férőhely lép majd be a piacra.

Related posts