A 90 éves dalai láma már most készül arra, hogy elhagyja ezt a világot. Élénk szellemisége és bölcsessége azonban tovább él majd a tanításaiban és az emberek szívében. Az elmúlt évtizedek során számos jótéteménye és tanítása inspirálta az embereket szerte


Tendzin Gjaco, a 14. dalai láma környezete szerint jelenleg kiváló egészségi állapotnak örvend.

A tibeti buddhizmus vezetője kijelentette, hogy a dalai láma intézménye fennmarad, nem ő lesz az utolsó dalai láma, és arra készül, hogy halála után reinkarnálódik.

Tendzin Gjaco, a 14. dalai láma, a 90. születésnapja előtti ünnepélyes alkalmon kifejtette, hogy a hagyományos buddhista szokások értelmében a következő dalai lámát hamarosan felismerik és elismerik.

A dalai láma számos rangos kitüntetés birtokosa, amelyek elismerik békefenntartó és humanitárius tevékenységét. 1989-ben a Nobel-békedíjat nyerte el, amelyet Tibet felszabadításáért folytatott erőszakmentes küzdelme miatt kapott, és ezt a kitüntetést a "világ minden elnyomottja" nevében fogadta el. 2007-ben az amerikai törvényhozás legmagasabb polgári elismerését, a Kongresszusi Aranyérmet vehette át. Számos európai város, köztük Budapest is díszpolgárává választotta, és több egyetem díszdoktori címet adományozott neki. 2009-ben az amerikai Kongresszus Tom Lantos-díjjal tüntette ki, míg 2012-ben a világszerte elismert Templeton-díjat kapta meg. 2015-ben pedig az amerikai alkotmánynak szentelt philadelphiai múzeum Szabadság-érmét adományozta neki, elismerve az emberi jogok és az együttérzés támogatásáért végzett munkáját.

Az észak-indiai Dharamszalában, ahol a buddhista szerzetesek közössége él, nemrégiben egy figyelemre méltó videoüzenet került rögzítésre. Ebben az üzenetben a szerzetesek az utódlási folyamatról osztották meg gondolataikat, hangsúlyozva, hogy a reinkarnáció felkutatása kizárólag a Gaden Phodrang Szervezet feladata lesz. Ez a kijelentés új dimenziót nyit a buddhista hagyományok és a spirituális vezetés kérdéseiben.

A Gaden Phodrang egykori tibeti kormányzat, amelyet az 5. dalai láma alapított a XVII. században. E rendszer keretein belül a tibeti vallási és politikai élet fontos szálai fonódtak össze. 2015-ben újraszervezték a Gaden Phodrang Szervezetet, hogy hatékonyan kezelje a spirituális vezető és a dalai láma intézményéhez kapcsolódó ügyek sokféleségét és folyamatait.

Senki másnak nincs joga beavatkozni ebbe az ügybe.

- jelentette ki a dalai láma, kiemelve, hogy utódja felkutatását "a múltbeli hagyományoknak megfelelően" kell végrehajtani.

A videoüzenetnek az ad jelentőséget, hogy a dalai láma korábban azt sem tartotta kizártnak, hogy neki már nem lesz reinkarnációja. Penpa Cering, az emigráns tibeti kormány vezetője sajtótájékoztatóján arra intett, hogy Kína ne avatkozzon bele a dalai láma utódlási folyamatába, mert az "egyedülálló tibeti buddhista hagyomány".

Határozottan elutasítjuk, és soha nem fogjuk tolerálni, hogy a Kínai Népköztársaság politikai céljai érdekében manipulálja a dalai láma reinkarnációjával kapcsolatos kérdéseket.

- hangoztatta.

A reinkarnáció sokféle formát ölthet, és nem szükséges, hogy kizárólag tibeti gyökerekkel rendelkezzen. Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője nemrégiben hangsúlyozta, hogy Peking véleménye szerint Kínának kell jóváhagynia az utód személyét, továbbá a reinkarnációt Kína területén kell keresni, az évszázados hagyományos rituálék keretein belül.

A reinkarnáció utáni nyomozás csak akkor veszi kezdetét, amikor a hivatalban lévő vezető eltávozik az élők sorából. A tibeti hagyományok szerint a spirituális jelek és víziók irányítják a híveket a következő dalai lámához. E folyamat során akár évek is eltelhetnek, míg a kisgyerekként azonosított reinkarnáció felnő, és felkészül a tibeti buddhizmus vezetésére.

A 14. dalai láma július 6-án ünnepli 90. születésnapját. Közeli munkatársai szerint jó egészségi állapotnak örvend, és egyelőre nem tett közzé hivatalos iránymutatást az utódlásával kapcsolatban. (MTI)

1991. október 21-én a dalai láma szavaival indult útjára a Földünkért kampány, a nap azóta a Föld világnapja. Kevesen tudják, hogy Richard Gere világhírű amerikai színész évtizedek óta buddhista, a tibetiek ügyének szószólója, a dalai láma jó barátja.

Related posts