Ez a terápia jelentős segítséget nyújtott Palácsik-Ráthonyi Tímeának a gyermekvállalás folyamatában, és most már Magyarországon is hozzáférhető.

Ne feledd, kedden éjfélkor egy kulcsfontosságú határidő zárul le! Akik figyelmen kívül hagyják, súlyos következményekkel nézhetnek szembe. Érdemes időben cselekedni!
Palácsik-Ráthonyi Tímea lenyűgöző teherbe esési története biztosan sokak figyelmét felkeltette, és valószínűleg a siker kulcsaként emlegetett IVIG-infúziós terápia neve is sokak fülébe beleégett. Ez a különleges eljárás Magyarországon is hozzáférhető, és már számos pár számára nyújtott segítséget az álomgyermekük megérkezésében.
Ismétlődő vagy habituális vetélésnek - orvosi rövidítéssel Hababnak - azt az állapotot nevezzük, amikor egy 36 éven aluli nő egymás után legalább három, 36 éven felüli legalább két terhességet veszít el. A vetélések leggyakrabban kromoszómaproblémák, fejlődési és genetikai rendellenességek vagy fertőzések miatt történnek, ám ha sorozatosan előfordul, egyéb okot kell keresni. Immunológiai probléma az esetek fél százalékában okolható a történtekért, ám ez a viszonylag alacsony arány is a való életben nagyon sok nőt jelent.
Fontos hangsúlyozni, hogy immunológiai problémák nemcsak betegségben szenvedő nők esetében jelentkezhetnek. A terhesség alatt az anya immunrendszere jelentős átalakuláson megy keresztül, amelynek célja, hogy védőanyagokat termeljen, így segítve a magzat megtartását, aki félig idegen testként jelenik meg. Azonban néha a folyamat során zavar léphet fel. Ilyenkor az anyai immunrendszer az apai sejtek jelenlétét idegenként érzékeli, és ennek következtében a magzatot "elutasítja". Ezt a jelenséget alloimmun vetélésnek nevezzük. Amennyiben ez a helyzet beigazolódik, az IVIG-infúzió hatékony megoldást kínálhat a probléma kezelésére.
Kata két vetélés után jutott el először orvoshoz. Hosszas kivizsgálás után kapta meg az IVIG-terápiát 2011-ben, a folyamat azonban finom szólva sem ment úgy, mint kés a vajban.
- A vetéléseim után egy évig jártam különböző kivizsgálásokra, hogy mindent kizárjanak. Közben csatlakoztam egy internetes fórum közösségéhez, ahol elképesztő történeteket hallottam, viszont innen értesültem sokféle lehetőségről is. Az immunológiai vérvételre csak akkor kerülhetett sor, amikor már minden egyéb lehetőségen túl voltunk. Ekkoriban az IVIG-terápia kísérleti fázisban volt, nagyon korlátozottan lehetett OEP-támogatással hozzájutni.
Akkoriban a pozitív terhességi teszt és a szívhang megjelenésekor szokták beadni az infúziót, de akadtak olyanok is, akik már a terhesség előtt kaptak egy adagot. Én nyáron lettem várandós, de sajnos az orvosom szabadságra ment, így az első IVIG adagot ő még be tudta adni, a másodikhoz viszont már egy kicsit más utat kellett választanom: megvásároltam a gyógyszertárban, ami akkor 140 ezer forintba került – ez már 14 éve volt. Végül egy másik orvos segített nekem, hogy megkaphassam az infúziót. Érdekesség, hogy ezt a szert alapvetően autoimmun betegségek kezelésére használják, és külön OGYÉI-engedélyre volt szükség ahhoz, hogy az én esetemhez is felírhassák.
Kata története végül happy enddel zárult, 2012-ben megszületett a kislánya. A magyar egészségügyi rendszer útvesztőiben történő, időnként kilátástalannak tűnő, időnként durva megaláztatásokkal teletűzdelt útjáról ebben a cikkben írt részletesebben.
Az IVIG-kezelés megítélése ma még nem egységes: vannak orvosok, akik idegenkednek tőle, mások esküsznek rá. Az interneten rövid keresgélés után kiderül, mely orvosok és intézetek hisznek benne, és alkalmazzák szívesen. Nem csodaszer, de sokaknak segített már anyává válni, akik az immunrendszerük túlműködése miatt veszítették el korábban sorozatosan a babáikat.