Ezért tapasztalható egyre gyakoribb álmatlanság: itt az ideje, hogy megszokjuk a trópusi éjszakák különös varázsát.

Nyáron sokszor megesik, hogy a forró nappalok után az éjszakák sem hoznak érdemi felfrissülést, mivel a hőmérséklet még hajnalban is kimondottan magas marad. Ez az alacsony hőingás számlájára írható - ami a nappali maximum és az éjszakai minimum hőmérséklet közötti különbséget mutatja. És nem jók a kilátások a következő néhány évtizedben.
Az elmúlt ötven év során Magyarországon egyre kifejezettebbé vált a napi hőingás, különösen áprilisban és a nyári hónapokban, amikor a nappali hőmérsékletek emelkedése jellemző. A klímamodellek előrejelzései azonban nem mutatnak jelentős változást a jövőre nézve, mivel a legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek párhuzamosan emelkednek. A Másfélfok legfrissebb elemzése viszont figyelmeztet arra, hogy ez nem ok a boldogságra, hiszen a forró nyári nappalok mellett egyre gyakoribbá válnak a trópusi éjszakák, amelyek komoly kihívást jelentenek az éjszakai pihenés szempontjából.
Ahogy az elemzés is rámutat, Magyarországon a napi hőingás éves ciklusa jól megfigyelhető. Nyáron jellemzően magasabb napi hőingás-értékek fordulnak elő, amelyek 11-13 Celsius-fok között mozognak. Ennek fő oka, hogy a nyári hónapokban a nappalok hosszabbak, így több idő áll rendelkezésre a levegő felmelegedésére.
Az 1971 és 2024 közötti időszakban az augusztusi hónap a legnagyobb napi hőingással büszkélkedhet, elérve a 12,9 Celsius-fokot. Július sem marad el sokkal, hiszen csupán néhány tizedfokkal követi ezt az országos, területi átlagok alapján. Ezzel szemben a téli hónapokban alacsonyabb napi hőmérsékletingadozások figyelhetők meg.
Az elemzést készítő meteorológusok - Kis Anna és Pongrácz Rita - a napi hőingás múltbeli változását vették górcső alá, az 1971-1990 és a 2005-2024 időszakokat összehasonlítva. Úgy találták, általánosságban növekedés lépett fel, egyedül decemberben fordult elő csökkenés az ország nagyobb részén, de ez is csupán 0,5 Celsius-fok körüli volt.
Áprilisban figyelemre méltó hőmérséklet-emelkedést tapasztaltak, különösen az ország középső és északnyugati részein. Ekkor a napi hőingás változása meghaladta az 1,5 Celsius-fokot, míg az országos területi átlag közel 1,4 Celsius-fokra rúgott. A nyári hónapok során a területi átlagokban körülbelül 1 Celsius-fokos emelkedés volt megfigyelhető, ám a különböző régiók között jelentős eltérések mutatkoztak. Például Délkelet-Magyarország nyáron a legnagyobb napi hőingás növekedésével büszkélkedhetett.
A kutatók megállapításai szerint a napi hőmérséklet-ingadozás szoros kapcsolatban áll a maximális és minimális hőmérsékletek alakulásával, így a napi csúcsértékek is jelentős szerepet játszanak ebben a folyamatban. Július hónapban már tapasztalhattunk 36 Celsius-fok feletti hőmérsékleteket, ami figyelemre méltó. Ezen kívül a legalacsonyabb hőmérsékletek is emelkedést mutatnak, hiszen az éjszakákon már a 22 Celsius-fok körüli értékek is egyre gyakoribbá váltak.
Ami a jövőt illeti, a kutatók szerint a napi hőingás alig (
A kutatások alapján arra lehet számítani, hogy a napi hőingás Magyarországon a 21. század folyamán nem fog jelentősen eltérni a jelenlegi értékektől. Ez a jelenség a maximum- és minimumhőmérséklet hasonló ütemű emelkedésének következménye.
Ez viszont azt is magában foglalja, hogy egyre gyakoribbá válhatnak a trópusi éjszakák, amikor a hőmérséklet sosem csökken 20 Celsius-fok alá. Ennek következtében a szükséges pihenési időszakok hossza is csökkenhet, ami nem kedvez az emberi szervezet regenerálódásának.
Míg az 1991 és 2020 közötti időszakban jellemzően 4 trópusi éjszaka fordult elő a HungaroMet adatai alapján, az eddigi legmelegebb évben, 2024-ben már 18 ilyen nyári napot detektáltak a szakemberek.