Ferenc pápa Úrangyala imájának üzenete: Fogadjuk István lelkületével „az utolsó pillanat barátait” - Vatican News Ferenc pápa az Úrangyala imádság során arra buzdított minket, hogy nyissuk meg szívünket az „utolsó pillanat barátai” előtt, ahogyan azt Sze


Áldott és boldog ünnepeket kívánok mindenkinek! - köszöntötte a Szent Péter téren a betlehemi jászol és a karácsonyfa körül összegyűlt híveket a pápa. Az ünnepi időszakban, közvetlenül Karácsony után, a liturgia Szent István, az első vértanú emlékére emlékezik. Az Apostolok Cselekedeteiben olvashatjuk megkövezésének történetét (vö. 6,8-12; 7,54-60), melyben István nem csupán szenvedő félként jelenik meg, hanem mint aki halála pillanataiban is imádkozik gyilkosaiért. Ez a példázat arra ösztönöz bennünket, hogy mélyebben elgondolkodjunk: bár első ránézésre úgy tűnhet, hogy István tehetetlenül viseli az erőszakot, valójában szabad emberként képes a szeretetre, még gyilkosai iránt is. Jézushoz hasonlóan ő is életét felajánlja értük (vö. Jn 10,17-18; Lk 23,34), hogy ezzel esélyt adjon a megtérésre, és hogy a bocsánat elnyerésével az örök élet ajándékát elérhessék. - fogalmazott a Szentatya.

Ily módon István diakónus annak az Istennek a tanújaként jelenik meg előttünk, akinek egyetlen nagy vágya, "hogy minden ember üdvözüljön" (1Tim 2,4) - ez ugyanis Isten szívének vágya - és hogy "senki el ne vesszen" (vö Jn 6,39; 17,1-26). István annak az Atyának, a mi Atyánknak a tanúságtevője, aki jót, és csak jót akar minden gyermekének, mégpedig mindig. Az Atya senkit sem zár ki, az Atya soha nem fárad bele, hogy megkeresse őket (vö Lk 15,3-7), és hogy visszafogadja őket, amikor eltávolodtak tőle, miután bűnbánattal visszatérnek (vö Lk 15,11-32). Az Atya soha nem fárad bele a megbocsátásba! Emlékezzünk erre: Isten mindig megbocsát, és Isten mindent megbocsát - nyomatékosította a Szentatya.

Térjünk vissza István diakónushoz. Sajnálatos módon még ma is sok férfit és nőt üldöznek az evangélium miatt a világ különböző részein, néha egészen a halálig menően. Rájuk is vonatkozik, amit Szent Istvánról mondtunk. Nem gyengeségből hagyják, hogy megöljék őket, de azért sem, hogy egy ideológiát védelmezzenek, hanem azért, hogy mindenki részesüljön az üdvösség ajándékában. És mindenekelőtt gyilkosaik javára cselekszik ezt, gyilkosaikért..., és imádkoznak értük. Szép példát hagyott ránk Boldog Christian de Chergé, aki az" utolsó pillanat barátjának" nevezte a gyilkosát - utalt a Szentatya az algériai Atlas-hegyi Miasszonyunk trappista monostor priorjára, akit hat társával együtt 1996 április 26-án kivégeztek.

Ferenc pápa végül arra buzdította mindannyiunkat, hogy mélyen nézzünk önmagunkba és tegyük fel a következő kérdéseket: Vajon érzem-e a vágyat, hogy mások is megismerjék Istent, és hogy mindenki részesüljön az üdvösségben? Képes vagyok-e jót kívánni azoknak is, akik fájdalmat okoznak nekem? Gondolok-e és imádkozom-e azokra a testvéreimre, akik a hitük miatt szenvednek? Mária, a vértanúk Királynője, segíts minket abban, hogy bátor tanúságtevőkké válhassunk az evangélium üzenetében, a világ megváltásáért - zárta Ferenc pápa beszédét a Karácsony másnapján, Szent István első vértanú ünnepén, az Úrangyala imádság előtt.

Related posts