Lángoló kaszkadőr, aki a magasban egyensúlyozva énekel - egy lenyűgöző Wagner-opera a kőfejtő mélyén.

Ötezer fős közönség előtt debütált a nyári játékszezon Burgenlandban Wagner A bolygó hollandi című operájával. A szentmargitbányai kőfejtő lenyűgöző környezetében zajló előadásban számos tehetséges magyar művész és szakember is közreműködik, így a produkció különösen gazdag és színes élményt nyújt a nézők számára.
Wagner sötét tónusú sorsdrámája az elátkozott tengerészről lenyűgöző vizuális élménnyé alakul a szentmargitbányai kőfejtő lenyűgöző színpadán. Philipp M. Krenn rendező és csapata egy ízlésesen grandiózus produkciót varázsolt elénk. Az előadás minden apró részletét gondosan megtervezték, így a nézők szinte tapinthatóan érzékelhetik, hogy az előadók és a rendező egyaránt mély, őszinte elhivatottsággal adják át Wagner mesterművének mondanivalóját.
Kétségtelen, hogy a helyszín különlegessége már önmagában is komoly kihívás elé állítja a művészeket. A háttérben az UNESCO világörökség részét képező szentmargitbányai kőfejtő lenyűgöző látványa terül el. Itt alakította ki Momme Hinrichs díszlettervező azt a titokzatos kis falut, mely a zord norvég fjord hullámai elől rejtőzködik. Senta háza, a hollandi szellemhajó, valamint a világítótorony tökéletes harmóniában simulnak bele a sziklák és a kőfalak közé, valódi szerves részét képezve a természet csodás környezetének. Ahogyan arról a bemutató előtt beszámoltunk, a mestermű színpadra állítását egy kétéves, szorgalmas munka előzte meg.
A rendező nem fukarkodott az énekeseivel. A csodás hangzás mellett itt nem elegendő csupán a tehetség; hatalmas fizikai erőfeszítést igényel bejárni a monumentális színpadot, ahol a díszletek néhol több mint 20 méter magasba nyúlnak.
Philipp M. Krenn rendező mesterien integrálta a kórust az aktív szereplők és statiszták, a matrózok és a falusi lányok közé.
A darab rengeteg meglepetést tartogat, még a legjártasabb operalátogatók számára is. Amikor a Bolygó Hollandi hajója feltűnik a tenger habjaiból, nem csupán Wagner lenyűgöző zenéje ragadja meg a nézők lélegzetét, hanem a kaszkadőr-matrózok lélegzetelállító előadása is fokozza a vizuális élményt. A finálé pedig mindennek a csúcspontja, amikor a Senta szerepét megformáló kaszkadőr, égő ruhában, merészen veti magát a kőfejtő sziklájáról a mélységbe.
Roland Horvath videóművész vetített képes aláfestései alakítják misztikus, tomboló tengeri tájjá a kősziklákat.
Patrick Lange karmester irányítása alatt egy nemzetközi együttes formálódik, amely tapasztalt és feltörekvő fiatal előadókra épít, hogy Wagner operáinak varázsát életre keltse. Az előző évekhez hasonlóan a magyar zenészekből álló Piedra Fesztiválzenekar biztosítja az operaelőadások zenei hátterét, mint rezidens zenekar. A megváltás reményét megtestesítő Hollandi szerepét korunk kiemelkedő baritonjai, a grúz Georg Gagnidze, az amerikai James Rutherford és a finn Tommi Hakala kelti életre, mindannyian egyedi stílusukkal és tehetségükkel gazdagítva az előadást.
A naphosszat az örök vándorlásra kárhoztatott hajós történetén merengő Senta szerepét három tehetséges énekesnő kelti életre: a norvég Elisabeth Teige, a dél-afrikai Johanni van Oostrum és a müncheni Johanna Will mind saját egyedi stílusukkal és interpretációjukkal gazdagítják ezt a különleges karaktert.
Erik, a vadász karakterét három különleges tenor kelti életre: az amerikai AJ Glueckert és Dominik Valdes Chenes, valamint a horvát Nenad Čiča, akik mindannyian egyedi hangzásukkal és tehetségükkel varázsolják el a közönséget.
A kormányos szerepében Jinxu Xiaohu és Brian Michael Moore újra életre keltik a Szentmargitbányai Kőfejtő színpadának varázsát. Daland kapitány, Senta édesapjának karakterét pedig Liang Li és Jens-Erik Aasbø formálja meg, így izgalmas előadásra számíthatunk.
Mary, Senta dajkájának karakterét két tehetséges mezzoszoprán, Roxana Constaninescu és Lora Grigorieva kelti életre. Az előadásra összesen 24 alkalommal kerül sor a nyári hétvégéken, egészen augusztus 23-ig bezárólag.