Így vált orvos helyett a csodálatos magyar színésznőből egy lenyűgöző színészóriás.


Időjárás: Az egész ország most egy kellemetlen jelenségtől szenved, amelyről mindeddig alig esett szó.

Gyermekként a budapesti Práter utcában tapasztalta meg az 1956-os forradalom borzalmait. A vasesztergályos édesapa és a könyvelő édesanya szeretetteljes védelme alatt nőtt fel, de a forradalom tomboló tankjai, a golyózápor zaja, valamint egy szomszéd tragikus sorsa mély nyomot hagytak lelkében. Ezek a megpróbáltatások életre szóló emlékekké váltak, és talán éppen ezek az élmények formálták későbbi, érzékeny és hiteles színészi alakításait.

A Fazekas Mihály Gimnázium kiemelkedő diákja gyermekként a sebészet világát álmodta meg magának. Matematika tanulmányai alatt azonban tanárai felfigyeltek különleges beszédkészségére, és bátorították, hogy merüljön el a színészet világában. Miután sikeresen elvégezte a Színművészeti Egyetemet, szíve mégis sokáig a gyógyítás iránt vonzódott: kétszer is megkísérelte, hogy bejusson az orvosi egyetemre, ám mindkét alkalommal csalódottan távozott.

Kútvölgyi Erzsébet / Fotó: Fuszek Gábor Kútvölgyi Erzsébet portréja / Kép: Fuszek Gábor lencséjén keresztül

A Vígszínház azonban nem engedte el őt, és itt indult el az a karrier, amely során az ország egyik legkiemelkedőbb színésznőjévé nőtte ki magát. Már főiskolás évei alatt Molnár Ferenc Liliom című darabjában brillírozott, ezzel is bizonyítva egyedi tehetségét. Később életre szóló köteléket alakított ki a Vígszínházzal, amelynek 1971 óta elkötelezett és hű tagja.

Kútvölgyi Erzsébet pályafutása alatt számos felejthetetlen szerepet keltett életre, melyek mindegyike sajátos drámai hatásával ragadta meg a közönséget. Az általa megformált nőalakok, legyenek azok történelmi hősök, zenés színpadi karakterek vagy éppen groteszk figurák, mindig mély érzelmeket és összetett személyiségeket tükröznek. Kiemelkedő filmszerepei közé tartozik a "Napló szerelmeimnek", a "Napló apámnak, anyámnak" és a "Riasztólövés", melyekben minden alkalommal újabb dimenziókat fedez fel a színészet művészetében.

Pályafutása során számos rangos elismerésben részesült, többek között a Jászai Mari-díjat, a Kossuth-díjat, az Érdemes Művész címet, valamint a Halhatatlanok Társulatának örökös tagságát is sikerült megszereznie.

Kútvölgyi Erzsébet kétszer ment férjhez. Első férje Örkény Antal szociológus volt, Örkény István író fia, akitől egy fia, Iván született. Második házasságát Zákányi Zsolttal, a Liszt Ferenc-díjas karnagy fiával kötötte, és közös gyermekük Gáspár. Második férjét tavaly veszítette el, amely mély fájdalmat hagyott a színésznő életében.

Kútvölgyi Erzsébet tavaly ünnepelte 74. születésnapját, és e jeles alkalommal nem csupán egy születésnapot, hanem egy olyan életpályát is ünnepeltünk, amely példaértékű a magyar színház és film történetében. Gyermekként sebészköpenyről álmodozott, ám sorsának más irányt szánt: a lírai és drámai kifejezés mestereként vált a színpad és a vászon meghatározó személyiségévé. Pályafutása során számos kihívást és tragédiát élt meg, amelyekkel mindig méltósággal és erővel szembenézett, így inspirálva ezzel generációkat.

Related posts