Úgy néz ki, hogy szombaton végre elengedhetik a három izraeli túszt. | 24.hu

Izrael és a Hamász megállapodásra jutott a fogolycsere következő szakaszáról, amelyre most szombaton kerül sor a Haaretz című izraeli lapnak nyilatkozó palesztin források szerint.
Források szerint a segélykaravánok Gázai övezetbe juttatása az egyiptomi gyártási folyamatuktól függ.
A Gázai övezetet irányító Hamász nemrég bejelentette, hogy határozatlan időre elhalasztja az izraeli túszok szabadon bocsátását. Az iszlamista csoport ezt azzal magyarázta, hogy Izrael folyamatosan megsérti a tűzszünetet, és továbbra is megnehezíti a humanitárius segélyek eljuttatását a rászorulókhoz.
A Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok segítségével tető alá hozott, három fázisú tűzszüneti megállapodás megtorpanásának egyik lehetséges oka, hogy Donald Trump amerikai elnök többször arról beszélt: az Amerikai Egyesült Államok "átvenné" a Gázai övezetet, és azt tervezi, hogy valószínűleg véglegesen deportálja az ott élőket.
Miután a Hamász bejelentette a szombati fogolycsere elhalasztását, az amerikai elnök ultimátumot adott, mondván, ha szombaton 12 óráig nem adják vissza az összes túszt, akkor töröljék el a tűzszüneti megállapodás, és szabaduljon el a pokol.
A Hamász szóvivője minderre úgy reagált:
Trumpnak nem szabad elfelejtenie, hogy van egy megegyezés, amelyet mindkét félnek tiszteletben kell tartania. A fenyegetőzések nem hoznak eredményt, csak bonyolítják a dolgokat.
A Gázai övezet lakosságát 1,8 és 2,2 millió közé teszik. Donald Trump ennyi ember deportálását helyezte kilátásba. Őket az elnök szerint Egyiptomban és Jordániában kellene elhelyezni "gyönyörű otthonokban". Jordánia lakosságának azonban hatvan százaléka már eleve palesztin menekültekből áll, Egyiptom pedig mintegy tízmilliós menekültpopulációval él együtt. Donald Trump javaslatát az arab országok többször, egyértelműen elutasították.
A 2023. október 7-én történt dél-izraeli fegyveres incidenst követően a Hamász és más fegyveres csoportok körülbelül 1200 ember halálát okozták, és több mint 250 embert túszul ejtettek. Erre válaszul Izrael nagyszabású katonai akciót indított a Gázai övezet ellen, amelynek következményeként másfél év alatt több mint 48 ezer ember vesztette életét az elzárt területen. A tragikus események következtében az áldozatok jelentős része nőkből, gyermekekből és idősekből állt.
A tűzszüneti megállapodás értelmében a háború következtében elűzött emberek mostantól visszatérhetnek otthonaikba, és a segélyszállítmányok is megkezdődtek a Gázai övezet irányába. Az amerikai elnök, Donald Trump, tömeges kitelepítésre vonatkozó javaslata viszont súlyos következményekkel járhat: a konfliktus által sújtott helyi lakosságnak végleg el kellene hagynia otthonát, hogy a területen szállodák épülhessenek az ő tervei szerint.