Hét rejtett szokás, ami észrevétlenül, de folyamatosan kimeríti az energiánkat és árnyékot vet a boldogságunkra.

Mindig zsúfolt a naptárja, mert nehezen mond nemet? Az első és az utolsó dolog, amit naponta tesz, hogy a telefonját nézegeti? Gyakran önmagát bírálja a kisebb hibák miatt is? Ha bármelyik kérdésre igennel felelt, akkor érdemes tovább olvasnia ezt a cikket!
Nehéz egyensúlyozni a karrier, kapcsolatok és az otthoni tennivalók sokasága között, így könnyen túlterheltté válhatunk. A káosz közepette pedig egészen könnyű felvenni olyan alattomos szokásokat, amikről elsőre nem is gondolnánk, hogy ártalmasak. A HackSpirit összegyűjtött hét ilyet, hogy egy kis odafigyeléssel leküzdhessük őket.
Nehezen lehet elkerülni, hiszen ma már a legtöbb ember telefonja nemcsak kommunikációs eszköz, hanem ébresztőóra is. Ráadásul nélkülözhetetlen a barátokkal és rokonokkal való kapcsolattartásban, sőt, sokan munkaeszközként is használják. Azonban, ha a napunkat azzal kezdjük, hogy azonnal a telefonunk után nyúlunk, ezzel máris megteremtjük a stresszes és szétszórt nap alapjait. Számos kutatás mutatta ki, hogy a gyakori mobiltelefon-használat szoros összefüggésben áll a stressz szint növekedésével, valamint figyelem- és alvászavarokkal, sőt, más mentális problémákkal is. Az ébredés utáni telefonozás pedig különösen ártalmas lehet a mentális jólétünkre.
Érdemes a napot fokozatosan kezdeni, szánjunk néhány percet a nyújtózkodásra, kortyoljunk egy kis vizet, vagy egyszerűen csak nézzünk ki az ablakon. Így elkerülhetjük, hogy az alvás közben beérkezett értesítések zűrzavara azonnal elborítsa az elménket.
A rohanó hétköznapok közepette gyakran kihívást jelent, hogy időt találjunk az edzésre. Azonban a testmozgás nem csupán a fizikai állóképesség növeléséről szól: rendkívüli hatással van a mentális jólétünkre is. Az edzés révén nemcsak a testünket erősítjük, hanem az elménket is frissítjük, lehetőséget adva a stressz levezetésére és a belső harmónia megtalálására.
A rendszeres testmozgás bizonyítottan segít növelni az energiaszintet és javítani a hangulatot. Emellett számos egyéb egészségügyi előnnyel is járhat, például csökkentheti a krónikus betegségek kockázatát, de az alvásminőségünket, sőt még a memóriánkat is javíthatjuk vele,.
A testmozgás serkenti a pulzusszám emelkedését, ami hozzájárul a vér és az oxigén hatékonyabb áramlásához az agyban.
A közösségi média ágyban való görgetése elsőre ártalmatlan szórakozásnak tűnhet, ám valójában komoly hatással lehet az elalvásra. Sokunk tapasztalhatja, hogy órákon át forgolódunk az ágyban, és ennek hátterében gyakran a telefonunkkal való interakciónk áll. A szakértők már régóta egyetértenek abban, hogy az egészséges életmód egyik kulcseleme a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Ezt viszont a mobiltelefonunk használata jelentősen befolyásolhatja. Az éjszakai pihenésünket zavarhatja, hogy a párnák között fekve könnyen elveszünk a telefonunk nyújtotta különböző ingerek tengerében, ezzel pedig csökkentjük a pihenésre szánt időnket. Éppen ezért érdemes már lefekvés előtt félreállítani a készüléket, hogy minimalizáljuk a kék fénynek való kitettségünket. A kék fény nem csupán a szemünkre van hatással, hanem képes megzavarni a szervezetünk belső óráját is, ami kulcsfontosságú a testi működés szempontjából és elengedhetetlen a regenerálódáshoz. Ennek következményeként késlekedhet a melatonin, az alvásért felelős hormon termelése, ami még nehezebbé teheti az elalvást.
A szakértők számos hasznos tanáccsal szolgálnak, de egy igazán hatékony megoldás lehet, ha bevezetünk egy 30 perces "digitális tilalmat" lefekvés előtt. Ezt az időt érdemes kihasználni például olvasásra, a napunk eseményeinek átgondolására, főzőcskézésre, új hobbik felfedezésére, vagy akár naplóírásra. Ezek a tevékenységek segíthetnek a stressz levezetésében és a pihentető alvás elősegítésében.
Könnyű összetéveszteni a káoszt a valódi produktivitással. A szakértők szerint a multitasking - vagyis ha több dolgot csinálunk egyszerre - akár 40 százalékkal is csökkentheti a produktivitást. Előfordulhat, hogy munkahelyünkön egyszerre figyelünk az emailekre, a főnökünk utasításaira, esetleg még egy online meeting is megy a háttérben, így könnyű szétszórttá válni.
Ajánlott időblokkokat kialakítani, és egyszerre csak egy dologgal foglalkozni. Persze, amikor ránk zúdulnak a feladatok, akkor nehéz félretenni párat és előnyben részesíteni másokat, de hosszú távon mégis sok előny származhat abból, ha nem hagyjuk magunkat eltéríteni.
Az önmagunkról való gondoskodás (self-care) minden olyan tevékenységet magában foglal, amely segít megőrizni mentális, érzelmi, fizikai, társas és spirituális egészségünket.
Ha egyszerre mindkét végén gyújtjuk meg a gyertyát, könnyen belekerülhetünk a kiégés, a szorongás és a depresszió csapdájába.
Íme néhány egyszerű, de gyakran elfeledett tevékenység, amelyek jelentősen javíthatják a hangulatunkat: egy jó beszélgetés a barátokkal, a naplóírás varázsa, a könyvek világába való elmerülés, a zene csodálatos hatása, a mozgás öröme edzés közben, a friss levegőn tett séták, egy izgalmas film élvezete, vagy akár csak egy kis pihentető szundítás.
Sokan beszélünk magunkhoz azzal a céllal, hogy motiváljuk és fejlesszük magunkat. A kemény, büntető jellegű önreflexió azonban visszafelé sülhet el. Például ha azt mondogatjuk magunknak, hogy "nem vagyok elég jó", azzal aligha javítunk a helyzetünkön.
Több kutatás is kimutatta, hogy az önostorozás szoros kapcsolatban áll a magas stressz-szinttel. Ez a destruktív minta nemcsak szorongást és depressziót okozhat, hanem párkapcsolati problémákat is eredményezhet. Amikor belekerülünk ebbe a negatív spirálba, hasznos lehet, ha leírjuk a bennünket foglalkoztató negatív gondolatokat, és időt szánunk arra, hogy ezeket megcáfoljuk saját erősségeinkkel és pozitív tapasztalatainkkal.
Ha folyamatosan igent mondunk minden kérésre, meghívásra vagy feladatra, ami csak elénk kerül, akkor idővel valószínűleg túlterheljük magunkat. Amikor túlvállalunk, átengedjük az időnket és energiánkat olyasmiknek, amik nem biztos, hogy összhangban vannak a valódi prioritásainkkal.
A megoldás egészen egyszerű, mégis sokaknak nehezen megy. El kell kezdeni gyakrabban nemet mondani. Néha önzőnek érezhetjük magunkat, ha ilyen helyzetbe kerülünk, mégis szükséges hosszú távon.
Mielőtt bármibe is belevágnánk, érdemes elgondolkodni azon, hogy ez valóban számít-e számunkra. Tényleg összhangban van a céljaimmal és az értékrendemmel? Ha a válasz nem, akkor adjunk magunknak engedélyt arra, hogy bátran visszautasítsuk a felkérést.