Bár Trump fenyegetései hangosak, az eurózónát nem könnyű megingatni.


A lap beszámolója szerint az eurózóna gazdasági kilátásai jelenleg stabilnak tűnnek, legalábbis a megkérdezett közgazdászok többsége így vélekedik. Ez a vélemény azonban a közelmúltban bekövetkezett események, például az Egyesült Államok által kivetett 30 százalékos vám az Európai Unió termékeire, ellenére is megmarad.

Az EU figyelmeztetett a megtorló intézkedések következményeire, amennyiben nem születik megállapodás a Donald Trump amerikai elnök által javasolt vámok augusztus 1-jén esedékes bevezetése előtt. Ez a helyzet tovább nehezíti az EKB döntéshozóinak helyzetét a jövő heti politikai ülésük előtt.

A 30%-os vám azonban meghaladja az EKB legutóbbi, 20%-os, legkedvezőtlenebb előrejelzését.

Ezek a bizonytalanságok azonban nem elegendőek ahhoz, hogy megakadályozzák a központi bank szándékát, miszerint egy évig tartó kamatcsökkentési programját felfüggeszti – mondták el az EKB néhány döntéshozója a Reutersnek.

A július 10. és 17. közötti közvélemény-kutatás eredményei szerint a résztvevő 84 közgazdász mindegyike egyetértett abban, hogy a jegybank július 24-én 2,00 százalékra stabilizálja a betéti kamatot.

A válaszadók nem szívesen módosították gazdasági előrejelzéseiket, mivel a kereskedelmi konfliktus körüli zűrzavar komoly aggodalomra ad okot.

A medián előrejelzések alapján az euróövezet gazdasági növekedése a következő években a következőképpen alakul: idén várhatóan 1,0 százalékos bővülés, jövőre 1,2 százalék, míg 2027-re a növekedés mértéke elérheti az 1,5 százalékot.

A szöveg nagyrészt megőrzi az egy hónappal ezelőtti előrejelzés tartalmát, de néhány apróbb részletet és kifejezést módosítok, hogy egyedibb legyen. A legfrissebb prognózis alapján a helyzet lényegében nem változott az egy hónappal korábbi állapothoz képest. A trendek és a várakozások továbbra is a korábban megfogalmazott irányvonalat követik, és a piaci dinamikák is hasonlóképpen alakulnak. Mindezek fényében a korábbi előrejelzés továbbra is releváns, és a szakértők által várt fejlemények a jövőben is valószínűnek tűnnek.

- fogalmazott Carsten Brzeski, az ING globális makrovezetője.

A megkérdezettek több mint 58 százaléka, a 84-ből 49 fő jósolta azt, hogy az EKB ismét csökkenti a kamatokat, valószínűleg szeptemberben, ami valamivel nagyobb többség, mint a múlt havi körülbelül 53 százalék. Húsz közgazdász azt mondta, nem lesznek további csökkentések, míg csak 15-en mondták, hogy két csökkentés is várható.

Az Eurostat csütörtöki közzétett végleges statisztikái alapján világossá vált, hogy júniusban az infláció üteme felgyorsult mind az euróövezetben, mind pedig az Európai Unióban éves összehasonlításban.

Az eurózónában a fogyasztói árak éves összehasonlításban júniusban 2,0%-kal növekedtek, ami egy kis emelkedést jelent a májusi 1,9%-hoz képest. Az euróövezetben a maginfláció, amely nem tartalmazza az energia- és élelmiszerárakat, valamint az alkohol- és dohánytermékeket, júniusban 2,3%-os szinten stagnált, ugyanúgy, ahogy májusban is.

Júniusban az energiaárak 2,6 százalékkal csökkentek, miután májusban 3,6 százalékos visszaesést mutattak éves szinten. Eközben a szolgáltatások áraiból származó infláció a májusi 3,2 százalékról 3,3 százalékra emelkedett. Az élelmiszerek, valamint az alkohol- és dohánytermékek áremelkedése viszont 3,1 százalékra mérséklődött a májusi 3,2 százalékhoz képest.

Májushoz viszonyítva havi szinten 0,3 százalékos áremelkedést tapasztaltak, míg áprilishoz képest nem történt módosulás.

Az Európai Unióban a fogyasztói árak júniusban 2,3%-os éves növekedést mutattak, amely egy kis emelkedés a májusi 2,2%-hoz képest. Az előző hónaphoz viszonyítva pedig az árak 0,3%-kal nőttek az EU területén.

Related posts