Istenmezején már a hódok is a gyümölcsfákat célozzák meg, és úgy tűnik, egyre nagyobb a kísértés, hogy megdézsmálják a termést | Sokszínű vidék

A Heves vármegyei kis településen, a Tarna partján olyan mértékben megszaporodtak a hódok, hogy az általuk épített gátak következtében a víz elönti a kerteket. Ráadásul ezek az ügyes állatok rendszeresen átkelnek a kerítéseken, megrongálják azokat, és még a gyümölcsfákat is megtizedelik.
Január végén Istenmezeje Község Önkormányzata közösségi oldalán egy figyelemfelkeltő felhívást tett közzé. Az üzenetben arról tájékoztatták a lakosságot, hogy a település környékén jelentős mértékben megnövekedett a hódpopuláció, és ezért szakmai tanácsot kértek a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságától a hódokkal való hatékony védekezés érdekében.
Felkerestük a község polgármesterét, Nagypál Zsófiát, aki érdeklődésünkre elmondta, hogy tudomása szerint körülbelül másfél éve jelentek meg Istenmezeje belterületén a hódok. Korábban nem találkoztak még ezzel a problémával.
A lakosság folyamatosan értesített minket arról, hogy a Tarna, amely a Zagyva egyik jelentős mellékfolyója, mentén számos hódvár bukkant fel. Ezek a hódvárak gátat szabnak a patak vizének, ami miatt a felgyülemlett víz a házakhoz tartozó kertekbe áramlik be, komoly problémát okozva a helyiek számára.
- emelte ki a polgármester, aki hozzátette, hogy még ennél is nagyobb problémát jelent, hogy már a patak parti fákat, illetve a kertekben lévő magántulajdonú gyümölcsfákat is kirágják a hódok.
A kerítések gyakori sérülései sajnos a Tarna belterületének teljes vonalán megfigyelhetők, ami aggasztó jelenségnek számít.
Véleményem szerint a települések külterületein az egyre kevesebb fa miatt már nem tudják biztosítani maguknak a nyugodt megélhetést a hódok, illetve nagyon elszaporodott a faj a környékünkön. Egyre több fára van szükségük a váraik felépítéséhez, így már a település belterületi részeire is bemerészkedtek, az emberek jelenléte sem zavarja az állatokat
- tette hozzá Nagypál Zsófia, hozzáfűzve saját egyedi nézőpontját.
Mivel ez egy védett faj, a ritkításuk nem megoldható, ezért a lakott területek környékéről való elűzésük is rendkívül nehéz feladatot jelent. A helyzet kezelésében a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága által nyújtott szakmai tanácsok jelentős segítséget nyújthatnak.
A szakemberek szerint először az érintett területen védeni kell a kerti gyümölcsfákat. Nagyjából 1 centiméter szembőségű vastag rácsháló telepítését javasolják a fás szárú vegetáció (fák, cserjék) törzse köré.
Természetvédelmi szempontból elfogadhatónak tartjuk a fás szárú vegetáció törzsének hódok számára zavaró hatású speciális festékanyaggal való kezelését, fedését is. Erre az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma által ajánlott durva homok és latex alapú festék keveréke a legmegfelelőbb megoldás (arányok: 560 gramm homok 3,8 liter festékben elkeverve)
- olvasható az igazgatóság közleményében.
A kerítések tervezésénél ajánlott figyelembe venni, hogy a lábazati résznek, vagy drótháló használata esetén annak legalább 20-30 cm mélyen kell behatolnia a talajba. Alternatívaként, a drótháló vízszintes elhelyezése is hatékony megoldás lehet, amelynek hossza legalább 50 cm-t kell, hogy elérjen a földfelszínen.
A nemzeti park nemrégiben tájékoztatót adott ki, amelyben hangsúlyozta, hogy az eurázsiai hód (Castor fiber) a védett és fokozottan védett növény- és állatfajok körébe tartozik. Ezen információk a 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 8. mellékletében találhatók, amely 2022. augusztus 1-jétől van érvényben. A rendelet értelmében az eurázsiai hód az Európai Közösség szempontjából jelentős természetvédelmi státusszal rendelkező állatfajnak számít.
Ezért a hódokkal szembeni védekezés kizárólag a nemzeti park ajánlásai alapján történhet. Az állatok védelme érdekében tilos a csapdázás vagy a vegyszerek alkalmazása.
Az Őrség festői tájait a szorgos farágók kezei formálták át, és a Szedres és Vidéke Horgász Egyesület izgalmas fotókat osztott meg a hódrágta vidék szépségeiről. Egy vadkamera pedig nem csupán a farkasok titokzatos életét, hanem a hódok tevékenységét is megörökítette, így egyedülálló pillanatokat kínálva a természetkedvelőknek.