Izrael háborúban áll, miközben a tőzsdei mutatói elképesztő magasságokba emelkednek – mi áll ennek a hátterében?


Izrael június 13. óta közvetlen katonai összecsapásban áll Iránnal. A történelmi tapasztalatok fényében mi várható ilyenkor? A logikus következtetés az lenne, hogy az izraeli tőzsde értéke csökkenni fog, míg a konfliktustól távolabb elhelyezkedő régiók részvénypiacai viszonylag stabilan teljesítenek. Most azonban a helyzet éppen az ellenkezője: az izraeli tőzsde új rekordokat döntöget. Nézzük meg, mi állhat a háttérben!

Június 13-án Izrael katonai műveletet indított Irán ellen, melynek során több száz célpontot támadtak meg légi csapásokkal. Irán válaszul több hullámban indított rakétatámadásokat izraeli városok és katonai bázisok ellen. A támadások során Tel-Aviv, Haifa, Beér-Seva és más települések is találatokat kaptak.

Az Egyesült Államok ezt követően aktívan beavatkozott a konfliktusba, és egy különleges művelet keretében nagy hatótávolságú bombázókkal csapott le Irán több stratégiailag fontos nukleáris létesítményére. Az amerikai hadműveletek célja az volt, hogy meggátolják Irán nukleáris képességeinek újbóli megerősödését, valamint válaszoljanak a térségben egyre növekvő iráni agresszióra. Ezek az akciók tovább növelték a feszültséget a régióban, és újabb kihívások elé állították a nemzetközi közösséget.

Irán újabb rakétatámadásokat indított izraeli célpontok ellen, ezzel párhuzamosan pedig nyíltan fenyegető üzeneteket intézett az Egyesült Államokhoz. A teheráni vezetés többször is kifejezte, hogy hajlandó lehet lezárni a stratégiai fontosságú Hormuzi-szorost, továbbá amerikai katonai bázisokat is célba vehet a térségben.

Related posts