Felfedeztek egy új bikapókfajt Zemplénben | Sokszínű táj

Április második hetében a boldogkőváraljai Vár-hegy impozáns környezetében bukkant fel.
Új bikapók faj fedezhető fel Boldogkőváralján – áll az Aggteleki Nemzeti Park legfrissebb hírében.
Hazánkban a korábban egyetlenként számon tartott bikapók fajról nemrégiben kiderült, hogy valójában három különböző faj létezik. Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság területén eddig csupán a sárgafejű bikapók (Eresus moravicus) volt ismert, de most újabb felfedezések láttak napvilágot, amelyek gazdagítják a helyi arachnológiai ismereteket.
A most előkerült deres bikapók (Eresus hermani) esetében mintegy tíz éve ismerték fel, hogy elkülönül a többi bikapók fajtól. A szakirodalomban ennek a fajnak a hímjeivel találkozhatunk legkorábban március-április környékén.
Eddig a faj főként mésztufa-alapú élőhelyeken volt jelen, így igencsak szokatlan, hogy a boldogkőváraljai andezittufán bukkantak rá.
Ahogyan azt korábban említettük, a bikapókok többsége Európában, Közép-Ázsiában és Észak-Afrikában található. Mindössze körülbelül 100 faj tartozik ebbe a csoportba, ami a pókok világában meglehetősen alacsony számnak számít. Ezek a lények kifinomult technikákkal vadásznak, és a saját testméretükhöz képest viszonylag nagyobb ízeltlábúakat, mint például gyászbogarakat, ganéjtúrókat és futrinkákat is sikeresen elkapnak. Ujváry Zsolt, a neves természetfotós, Fót környékén lenyűgöző felvételeket készített a skarlát bikapókokról, amelyek igazán kiemelik e különleges élőlények szépségét és vadászati képességeit.