A Richter optimista év elé néz, és jelenleg nem érzik aggasztónak Trump vámintézkedéseit.

Tíz százalékos bevétel- és EBIT-bővülést céloz meg 2025-ben a Richter, ehhez azonban a többi terméknek is fel kell zárkóznia az eddigi csúcsterméküknek számító gyógyszerük mögé, amelynek értékesítési üteme tovább lassulhat.
A gyógyszergyártás területén tapasztalható árbevétel 2024 utolsó negyedévében 9%-os növekedéssel 218 milliárd forintra ugrott. Ez a tendencia tavaly a Richter Gedeon Nyrt. esetében összesen 845 milliárd forintos (2,14 milliárd euró) gyógyszergyártási árbevételhez vezetett, ami 13%-os emelkedést jelentett az előző évhez képest.
A gyorsjelentés legfontosabb mutatóiról részletes információkat itt talál.
Az árfolyamszűréssel korrigált bevételek 2024-ben 10%-os növekedést mutattak, ezzel az előrejelzési sáv alsó határán stabilizálódtak. A forint gyengülése 3,1 százalékpontos támogatást nyújtott az elszámolt bevételeknek. A tőzsdén jegyzett cég minden üzletága figyelemre méltó, két számjegyű árbevételi növekedést ért el az előző év során.
Idén 10 százalékkal szeretnénk növelni a gyógyszergyártási bevételeket, akárcsak a működési eredményt
- mondta Orbán Gábor vezérigazgató. Így az ebből származó bevétel 2,3-2,4 milliárd euróra nőhet.
A cariprazine-nál, amelynek a szabadalmi védettsége 2029-ben jár le, nem számíthatnak a korábbi években megszokott dinamikus növekedéssel. Ez lesz az első esztendő, amikor a csúcstermék növekedési tempója várhatóan elmarad az alaptevékenység növekedési dinamikájától.
Az Egyesült Államokban a a cariprazine hatóanyagú Vraylar szerepel a top 15 legjelentősebb termék listáján, amelyet a hatóságok kiemelt figyelemmel követnek. Ez azt is jelenti, hogy az amerikai kormányzat egészségbiztosítási programjának, a Medicare Part D-nek az átalakítása érintheti, ami alacsonyabb árakkal járhat. A magyar gyógyszergyártó amerikai értékesítési partnere, az AbbVie becslése szerint ez az intézkedés 200 millió dollárt ronthatja le a bevételeket, a társaság 2025-re 3,5 milliárd dolláros bevétellel számol a cariprazine-nál.
Egyelőre nem tartanak Egyesült Államok és az Európai Unió között kezdődő vámháborútól sem. A Donald Trump amerikai elnök által az uniós termékekre belengetett 25 százalékos vám "aggasztó tendenciát jelent, amely a betegek életét nehezíti meg" - fogalmazott Orbán Gábor.
Az amerikai a világ legnagyobb gyógyszerpiaca, ahol az originális készítmények forgalma dominál, a generikus termékeket pedig nyomott áron, alacsony haszonkulccsal forgalmazzák. A kilátásba helyezett vámemelés ezen tovább ronthat, emiatt a gyógyszergyártók kivonhatnak termékeket. A Richter vezére szerint egy ilyen helyzetben a az USA-ban a közelmúltban megtelepedett indiai tulajdonú generikus gyógyszergyártók járhatnak a legjobban.
Európa többi vállalatához képest a Richter kevésbé érintheti egy ilyen vámemelés. A magyar cég évente 40-50 millió dollár értékben exportál az Egyesült Államokba gyógyszergyártási alapanyagokat, hatóanyagokat és itthon készült, elsősorban a nőgyógyászati termékeket. Ha mégis lesz vámemelés, akkor első körben az amerikai árainkat próbáljuk emelni - mondta a HVG kérdése Orbán Gábor .