A magyar privátbanki szektor 2024-ben figyelemre méltó, kétszámjegyű növekedést mutatott fel.

A hazai privátbanki szegmens, a gazdasági bizonytalanságok ellenére, kedvező évvel zárhatja a 2023-as esztendőt. Az általuk kezelt vagyon idén meghaladta a 10 000 milliárd forintot, ráadásul a növekedés üteme kétszámjegyű volt. De vajon mely befektetési termékek váltak a legkeresettebbé? Milyen kilátásokkal néz a szektor a 2025-ös év elé? Mely régiók és megatrendek vonzhatják a befektetők figyelmét a következő évben? Ezekre a kérdésekre kereste a választ Bozsogi Tamás, az OTP Private Banking vezetője a Portfolio számára adott interjújában.
Milyen évet zárt a hazai privátbanki szegmens? Hogy teljesített az OTP Private Banking idén?
Bár az idei év számos piaci átalakulást hozott – gondoljunk csak az amerikai elnökválasztás következményeire – mégis azt tapasztaltuk, hogy a geo- és gazdaságpolitikai bizonytalanságok ellenére kedvező hozamokat könyvelhettünk el a kötvény- és részvénypiacokon egyaránt. Ennek köszönhetően, ügyfeleink vagyonkezelése mellett az árfolyamok alakulása is kedvező hatással volt ránk, így a kezelt vagyonunk jelentős mértékben gyarapodott. Elemzőink és tanácsadóink ügyesen navigálnak a volatilis piaci környezetben, ami lehetővé tette, hogy ügyfélkörünk jól kihasználja a piaci lehetőségeket. Ennek eredményeként a több mint 21 500 ügyfelünk által kezelt vagyon tavasszal átlépte a 3000 milliárd forintos küszöböt, és a harmadik negyedév végére már a 3300 milliárd forintot is szinte elérte.
Milyen pozíciót foglal el az OTP Private Banking a magyar piacon ezzel a pénzügyi kerettel, és milyen ambiciózus növekedési terveket fogalmaztak meg 2025-re?
A magyar privátbanki szektor által kezelt vagyon idén átlépte a 10 000 milliárd forintos határt, amelyből mi nagyságrendileg egyharmadot menedzselünk. A növekedés üteme mind a saját portfóliónkban, mind a szektor egészében kétszámjegyű értéket mutatott. Úgy vélem, hogy a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezet jövőre is velünk marad, sőt akár még ki is éleződhet. Ugyanakkor az idei év tapasztalatai azt mutatják, hogy ezekben a nehéz időkben a privát banki tanácsadók szerepe különösen felértékelődik. Én magam is optimistán tekintek a következő év növekedési lehetőségeire.
Hogyan befolyásolhatja az ügyfélszám növekedése a szolgáltatások minőségét és elérhetőségét?
Nyilvánvaló, hogy ügyfeleink száma és vagyona jelentős mértékben növekedett, ami miatt a szolgáltatásainkhoz való hozzáféréshez szükséges belépési korlátok is nyomás alá kerültek. Az egyedi és exkluzív ügyfélszolgálat fenntartása érdekében a következő évben változások várhatók, de a konkrét részleteket még kidolgozás alatt állnak.
Jelenleg az ügyfelek különböző befektetési lehetőségeket keresnek, amelyek a piaci trendek és gazdasági környezet fényében stabilitást és növekedést ígérnek. A 2024-es év slágertermékei közé tartoznak a fenntartható befektetések, mint például a zöld kötvények és a környezetbarát vállalatok részvényei, amelyek a környezettudatos befektetők körében népszerűvé váltak. Ezen kívül a digitális eszközök, mint a kriptovaluták és a blokklánc technológiára épülő projektek is kiemelt figyelmet kaptak. Ahogy 2025 felé haladunk, várhatóan a technológiai innovációk, mint például a mesterséges intelligencia és az automatizálás terjedése új lehetőségeket kínál a befektetők számára. Továbbá a globális gazdasági helyzet alakulása, a kamatlábak változása, valamint a geopolitikai események is jelentős hatással lehetnek a befektetési trendekre. Az ügyfelek egyre inkább a diverzifikált portfóliók irányába mozdulnak, keresve a megfelelő egyensúlyt a kockázat és a hozam között.
2024-ben, a gazdasági környezetet övező számos kérdés és bizonytalanság hatására, újra népszerűvé váltak az abszolút hozamú és vegyes alapok. Ezek a befektetési lehetőségek a dinamikus vagyonkezelés és a széleskörű diverzifikáció révén igyekeznek stabilitást nyújtani a piacon.
A diszkrecionális portfoliókezelési szolgáltatásunk iránti kereslet is jelentős növekedést mutatott, hasonló okokból kifolyólag. Azok a befektetők, akik a részvénykitettséget vállalják, egyre inkább kedvelik a globális indexeket követő részvényalapokat, valamint a technológiai szektort. Ezen kívül a regionális befektetések is népszerűséget élveznek, mint például az április óta elérhető OTP CETOP ETF, amely új lehetőségeket kínál a portfóliójuk diverzifikálására.
A kötvénypiacon inkább a devizában denominált papíroknál láttunk növekvő érdeklődést. Összeségében is elmondható, hogy enyhe elmozdulás jellemezte a teljes állományt a devizás kitettségek irányába.
Mindezeken túl kedveltek voltak még a különböző strukturált termékeink is, amelyek jó befektetési alternatívaként működtek. Sajátosságaik miatt a közvetlen részvénykockázatot nem szívesen vállalók körében is népszerűek tudtak lenni. 2025-re kitekintve a legtöbb elemzőház kedvező várakozásokkal tekint a részvénypiacra, kiemelten az USA részvénypiacára, miután Trump győzelmét követően sokan itt látnak fantáziát a várható kormányzati intézkedések miatt.
Ezekkel a várakozásokkal összhangban, a fent említett trendek mentén szélesebb tengerentúli pozicionálás bontakozhat ki, ami a kockázatvállalási hajlandóság mérsékelt növekedését eredményezheti. Ennek következtében több részvénypiaci szegmens is az ügyfelek figyelmének középpontjába kerülhet.
A nagyobb "megatrendek" - mint a mesterséges intelligencia, a robotika és az egészségügyi befektetések - valószínűleg továbbra is a figyelem középpontjában állnak. Emellett, ha kedvező katalizátorok bukkannak fel az alulértékelt régiókban, ezek is a reflektorfénybe kerülhetnek. Például, az európai részvénypiac esetében a megnövekedett kormányzati támogatások komoly lökést adhatnak a növekedésnek.
2025-ben jelentős kamatkifizetések várhatóak a lakossági állampapíroknál, különösen az első negyedévben. Mire számítanak, hol fog landolni ez a sok pénz, hol keresi majd a helyét?
Az állampapír kamatfizetéseket és lejáratokat tekintve - különösen az idei tapasztalatok alapján - arra számítunk, hogy ismét elsősorban a tőkepiacokon fektetik be az érintettek a felszabaduló forrásokat.
A forint alapú, konzervatív befektetési lehetőségeket kereső ügyfelek számára a lakossági állampapírok továbbra is vonzó alternatívát jelentenek. Ugyanakkor a kockázatok, hozamok és devizakitettség szempontjából diverzifikálni kívánó befektetők esetében egy rendkívül dinamikus és élénk időszak elé nézünk.
Valójában már meg is kezdtük ezt a folyamatot, hiszen ügyfeleinket a jelentős állományok miatt kiemelten foglalkoztatja, hogy milyen lehetőségek várják őket a PMÁP kamatfordulók és lejáratok után. Az alapvetően széles termékpalettánk mellett egyedi fejlesztéseken is dolgozunk. Továbbá az ingatlanpiac iránt érdeklődőknek kedvező hitelkonstrukciókat kínálunk, amelyek segítenek a finanszírozásban.
A gazdasági környezet folyamatos változása és a benne rejlő bizonytalanságok jelentős hatással vannak a privát banki ügyfelek elvárásaira, különösen a befektetési és egyéb pénzügyi szolgáltatások terén. Milyen mértékben formálják át ezek a tényezők a kliensek igényeit és preferenciáit?
Manapság szinte már közhelyszerűen hangzik, hogy az emberek egyre inkább a digitális megoldások felé fordulnak életük számos aspektusában, és ez alól a privát banki ügyfelek sem képeznek kivételt. A piaci bizonytalanságok következtében pedig egyértelműen megfigyelhető, hogy a privátbanki szolgáltatások terén egy jól megtervezett és megfelelően diverzifikált portfólió iránti kereslet folyamatosan növekszik. Ráadásul nem csupán a diverzifikáció, hanem a portfóliók rendszeres frissítése is kulcsfontosságú tényezővé vált az ügyfelek számára.
Az elmúlt évben bevezetett Wealth Management Platformunk óriási előnyöket nyújtott számunkra, hiszen lehetővé tette, hogy még a legbonyolultabb ügyfélportfoliók esetében is sokkal egyszerűbben és gyorsabban végezhessük el a portfoliók kialakítását, átrendezését és újrasúlyozását. Ezzel az innovatív megoldással valóban áramvonalasabbá váltunk, és képesek vagyunk még hatékonyabban reagálni ügyfeleink igényeire.
Az utóbbi hetekben a kormány szigorúbb intézkedéseket vezetett be a TBSZ-megtakarítások adózásával kapcsolatban. Ez a lépés jelentős hatással lehet a privátbanki ügyfelek számláira. A TBSZ (tartós befektetési számla) előnyei közé tartozik, hogy az itt elhelyezett megtakarítások adómentességet élveznek a hosszú távú befektetések esetén, azonban az új szabályok bevezetése új kihívásokat hozhat. Ezek a megtakarítások általában alacsonyabb kockázatú, stabil hozamú befektetések, mint például állampapírok vagy alacsony kockázatú részvények. A TBSZ-en tartott eszközök jellemzője, hogy a befektetők hosszú távú gondolkodásmódot képviselnek, hiszen a számlán lévő megtakarítások adómentessége csak az 5 éves lekötési időszak leteltével érvényesül. A szigorítások tükrében érdemes lehet újraértékelni a privátbanki ügyfelek stratégiáit, hogy a legjobban alkalmazkodjanak az új adózási környezethez.
A módosítás a lejárat előtti megszűntetés szabályait érinti elsősorban. A TBSZ számlákat, azok rendeltetése szerint valóban hosszú távú befektetési céllal nyitják az ügyfeleink, ezért ezen, jövő évtől hatályos módosítás miatt sem jelentkezett komoly igény a tartós befektetési konstrukcióik módosítására, továbbra is nagyon népszerű a TBSZ, aktívan ajánljuk is ügyfeleinknek. A változás egyéni portfoliókra vonatkozó hatásait, illetve a lehetőségeket a tanácsadóink egyeztetik az ügyfeleinkkel, de arra számítunk, hogy jövőre a TBSZ számláink száma, és a rajtuk kezelt állomány is tovább növekedhet.
Hetek óta folyamatos gyengülést mutat a forint árfolyama: mennyire aggasztja ez a vagyonos ügyfeleket?
Egy jól diverzifikált portfólióban alapelv, hogy nem csak eszközosztályok, hanem devizák szintjén is osszuk meg a kockázatokat, így érdemes folyamatosan deviza-kitettséget tartani a befektetéseink között - aminek mértéke persze eltérhet az egyes ügyfelek egyéni preferenciái, illetve változhat a piaci lehetőségek és várakozások alapján. Tehát aki követte a befektetési ajánlásainkat, annak biztosan vannak devizában denominált eszközök is a portfóliójában, így vélhetően kevésbé aggódik. A forint és a népszerű devizák közti kamatkülönbözetek szűkülése okán látunk is valamivel nagyobb érdeklődést a devizában denominált eszközök iránt, és ebben jövőre sem várunk változást.
Sokat hallani arról, hogy egyre több privátbanki ügyfél keresi a gördülékeny generációváltás módját a vagyonkezelésben, de mennyien éltek eddig az OTP Banknál az ilyen lehetőségekkel?
Valóban, a generációváltás kulcsfontosságú téma ezen ügyfélkörben, mivel a megfelelően előkészített vagyontranszfer megelőzheti a későbbi kellemetlenségeket, sőt, akár jelentős anyagi veszteségektől is kímélheti meg az érintett családokat. Ebben a folyamatban nyújtunk segítséget családi vagyonkezelési szolgáltatásunkkal, valamint biztosítjuk a bizalmi vagyonkezelés pénzügyi kereteit.
Előbbit már többszáz ügyfelünk választotta, és utóbbi esetén is a várakozásainkat felülmúló az érdeklődés, és a megvalósított számlanyitások száma is. Fontos látni, hogy még a szerencsésebb történelmű nyugat-európai országokban is - ahol akár évszázados hagyománya van ennek - előfordulnak sikertelen generációváltások, a magyar családok széles köre azonban ezekben az években szembesül először ennek kihívásaival.
Ezért kiemelten fontos számunkra, hogy ügyfeleink teljes mértékben tisztában legyenek lehetőségeikkel, és időben gondoskodjanak családjuk vagyoni biztonságáról, akár több generáción átívelően. A magyarországi jogi lehetőségek, melyek az utódlásmenedzsmentet támogatják, a régióban kiemelkedően fejlettek és széleskörűek, míg az OTP Private Banking infrastruktúrája kiváló alapot nyújt mindehhez.