Ki kicsoda az új Európai Bizottságban? Fedezd fel a legújabb tagok háttérét, feladatait és ambícióit, amelyek formálják majd Európa jövőjét! Milyen új arcok lépnek színre, és milyen tapasztalatokkal gazdagítják a bizottság munkáját? Ismerd meg a döntéshoz
A teljes testület a következő héten Strasbourgban fogja megkapni a végső megerősítő szavazást.
Ursula von der Leyen egy 26 tagú európai biztosokból álló friss csapatot alakított ki, amelynek célja, hogy az európai végrehajtó hatalmat egy ötéves, kiszámíthatatlan időszakra irányítsa.
Az eddigi folyamat nem volt éppen zökkenőmentes: három jelölt - Teresa Ribera, Raffaele Fitto és Várhelyi Olivér - olyan politikai viták kereszttüzébe került, amelyek veszélyeztették Von der Leyen bizottságának második mandátumának elindulását. A hivatalba lépés eredetileg december 1-jére volt tervezve, de a feszültségek miatt ez a dátum is bizonytalanná vált.
A jobbközép Európai Néppárt (EPP) a spanyol Népi Párt (PP) támogatásával intenzív kampányt indított Ribera ellen, és őt tette felelőssé a valenciai árvizekre adott reakciókért. Ribera, aki jelenleg Pedro Sánchez kabinetjének minisztere, válaszában hangsúlyozta, hogy a természeti katasztrófák kezelése elsősorban a regionális kormányzat hatáskörébe tartozik, amely Valenciában a PP irányítása alatt működik.
Eközben a Szocialisták és Demokraták (S&D), valamint a Renew Europe liberálisai elítélték Raffaele Fitto kinevezését a Bizottság egyik ügyvezető alelnökévé, és arra figyelmeztettek, hogy az olasz Giorgia Melonival és az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) csoporttal való kapcsolata a szélsőjobboldali politika veszélyes normalizálását jelenti.
A szocialista és liberális politikai erők egyaránt kifejezték ellenérzéseiket Várhelyi Olivér iránt, elsősorban Orbán Viktorral kialakított szoros kapcsolata, valamint a körülötte zajló számos vitás ügy miatt. Különösen emlékezetes maradt az a botrányos pillanat, amikor Várhelyit egy véletlenül bekapcsolt mikrofon rögzítette, amint az európai parlamenti képviselőket "idiótáknak" titulálta.
A huzavona napokig tartó, zárt ajtók mögött zajló intenzív tárgyalások sorozatát eredményezte, amelyek szerda este csúcsosodtak ki egy megállapodásban, amely feloldotta az összes függőben lévő jelölést. Ribera és Fitto pozíciója változatlan maradt, míg Várhelyit megfosztották a reproduktív jogokkal és az egészségügyi felkészültséggel kapcsolatos feladatkörétől.
Az Európai Néppárt, az S&D és a Renew közös nyilatkozattal próbálták rendezni nézeteltéréseiket, hogy megerősítsék a centrista koalíciót. A Zöldeket, akik megszavazták Von der Leyen újraválasztását, és számos politikai elképzelésével egyetértenek, kirekesztették a paktumból.
"A jogállamiság, Ukrajna támogatása és az európai értékekhez való hűség alkotják az együttműködésünk alapköveit" - olvasható a három képviselőcsoport nyilatkozatában.
A nyilatkozat, amelyet bizonyos parlamenti tisztviselők "koalíciós megállapodásként" értékeltek, nem rendelkezik kötelező érvénnyel. Ez azt jelenti, hogy az EPP bármikor visszavonhatja a vállalt kötelezettségeit, és újra szövetségre léphet a szélsőjobboldali pártokkal, a nemrégiben "venezuelai koalíciónak" elnevezett együttműködés keretében.
A centrista megállapodás mindenképpen lehetőséget biztosít Von der Leyen számára, hogy elindítsa második elnökségét, egy olyan időszakot, amely alatt az Európai Bizottság komoly kihívásokkal néz szembe, akár hazai, akár nemzetközi szinten.
Az Euronews részletesen bemutatja az új Európai Bizottság tagjait és azok szerepét, segítve ezzel a közönséget abban, hogy jobban megérthesse, kikkel is állunk szemben az uniós döntéshozatalban.