Kiderült, hány ember számára tud Románia légvédelmi óvóhelyet biztosítani.

A számvevőszék megállapította, hogy a polgári lakosság védelmét szolgáló óvóhelyek vonatkozásában a jogi keretek a 70-es évek színvonalán stagnálnak. Mivel Románia azóta nem tapasztalt fegyveres konfliktust,
a megépült óvóhelyeket nem rendeltetésüknek megfelelően használják.
A jelentés szerint az óvóhelyek állapota sok helyen aggasztó, mivel a többségüket átalakították, és raktárként funkcionálnak a tulajdonosok számára. Ennek következtében már nem képesek megfelelő menedéket biztosítani a lakosság számára.
Az ország területén nyilvántartott 5072 légvédelmi óvóhely közül, amelyek állami vagy magántulajdonban állnak, 2543, vagyis a létesítmények több mint fele, 50,1 százalék, már nem alkalmas használatra. Ezen kívül az óvóhelyek 73 százaléka 1990 előtt készült. A számvevőszék tavaly elvégzett felmérése a feszültségekkel és biztonsági kockázatokkal terhelt geopolitikai helyzetre hivatkozik, amely "jogosan" vet fel aggodalmakat a polgári lakosság védelmével kapcsolatban, és a nemzetbiztonság szempontjából is fontos kérdéseket érint.
A számvevőszék javasolja a belügyminisztérium alárendeltségébe tartozó katasztrófavédelemnek, hogy alakítson ki egy innovatív koncepciót, amely a polgári lakosság védelmét szolgáló óvóhelyek létrehozására összpontosít konfliktushelyzetekben. Emellett fontos lenne a más célra használt meglévő létesítmények helyreállításának megtervezése is.
Romániában, az ukrajnai konfliktus első hetében a hatóságok ígéretet tettek arra, hogy felmérik és igyekeznek visszaállítani a légvédelmi óvóhelyek eredeti funkcióját. Ezeket az óvóhelyeket ugyanis a panelházak lakóközösségei sokszor raktárként használják, ami aggodalmakat vet fel a biztonságos menedékhelyek elérhetősége szempontjából.
A katasztrófavédelem 2022 márciusában azonnal nyilvánosságra hozta a nyilvántartásában található mintegy 4500 légvédelmi óvóhely címét, azonban azóta nem készült összegzés ezek állapotáról.