Kiderült, hogy mennyi ideig elegendő kőolaj állna rendelkezésre Magyarországon, ha a Barátság kőolajvezeték leállna.


A csütörtöki nyomáscsökkenés a Barátság kőolajvezetéken nem érintette Magyarországot, ugyanakkor Hortay Olivér figyelmeztetett, hogy ez nemcsak a közép-európai országokra jelent fenyegetést, hanem Ukrajnára is. A magyar kormány azonban növelné az Adria vezeték kapacitását, de a százhalombattai finomítót is fejlesztené. A Barátság kőolajvezeték leállása esetén viszont rövid ideig a meglévő készleteket lehetne felhasználni.

Csütörtök hajnalban a Barátság kőolajvezetéken, amely Oroszországból Magyarországra és Szlovákiába szállít kőolajat Ukrajna érintésével, nyomáscsökkenést észleltek. E váratlan esemény ellenére Magyarországon nem tapasztaltak komolyabb problémákat. Hortay Olivér, a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágvezetője az Inforádiónak adott nyilatkozatában rámutatott, hogy ez a zavar Ukrajna kőolajellátására is kihatással lehet. Jelenleg azonban nem áll rendelkezésre hivatalos információ a helyzettel kapcsolatban.

A térség évente 12 millió tonna nyersolajat dolgoz fel a százhalombattai és a pozsonyi finomítókban, ahol a nyersolaj 75-80%-a a Barátság kőolajvezetéken érkezik. A fennmaradó mennyiséget pedig Horvátország irányából, az Adria-vezetéken keresztül biztosítják a közép-európai országok számára.

Ha a Barátság kőolajvezeték működése megszűnne, Magyarország a szakértők véleménye alapján a rendelkezésre álló kőolajkészleteit hívná segítségül.

A Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség információi alapján elmondható, hogy a Mol is jelentős mennyiségű tartalékkal bír.

Hortay Olivér kiemelte, hogy két jelentős kihívással kell szembenézni a három hónapon túli időszakban. Először is, az Adria-vezetéken keresztül nehezen biztosítható a 12 millió tonnás olajigény kielégítése. Emellett fontos problémát jelent az olajfinomítók bekeverési arányának fenntartása is. A helyzet tehát azt kívánja, hogy megoldást találjunk arra, hogyan lehetne orosz típusú nyersolajat juttatni Magyarországra az Adrián keresztül, vagy alternatív megoldásként módosítani kellene a bekeverési arányokat, ami viszont kedvezőtlen hatással lenne az üzemanyag-termelésre. A magyar kormány azonban a hazai energiabiztonság erősítése érdekében fontolóra veszi az Adria kőolajvezeték kapacitásának növelését, valamint a százhalombattai finomító korszerűsítését.

Related posts