Feltárult, hogy milyen jövedelmekkel rendelkeznek a magyar munkavállalók, és figyelemre méltó módon jelentős mértékben emelkedett a bérek vásárlóereje.


Tavaly a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a teljes munkaidőben dolgozó munkavállalók bruttó átlagkeresete 646 800 forintot tett ki. A nettó átlagkereset, kedvezmények nélküli számítással, 430 100 forintra rúgott, míg a kedvezmények figyelembevételével 445 200 forintra emelkedett.

A bruttó bér és a kedvezmények nélküli nettó átlagkereset egyaránt 13,2%-os növekedést mutat az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezzel szemben, ha figyelembe vesszük a kedvezményeket, a nettó kereset emelkedése 13,1%-ra tehető.

Ahogy azonban a fenti ábrán is látszik, a bérek növekedési üteme az év során lassult, decemberben már "csak" 11%-os volt az emelkedés.

A bruttó átlagbérnél azonban a dolgozók kétharmada kevesebbet keres. A mediánbér (aminél a munkavállalók fele kevesebbet, másik fele többet vihet haza) bruttó 500 ezer forinton alakult 2024-ben, ami a Portfolio számításai szerint 332 500 volt.

Ha nem az egész évet nézzük, csak a decemberi hónapot, akkor azt látjuk, hogy a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 727 700 forint volt, 11%-kal magasabb az egy évvel korábbinál. A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 625 400 forintra becsülhető, 10,6%-kal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Vagyis az év utolsó hónapjában a prémiumok ismét megdobták a béreket.

A keresetek vásárlóereje kiemelkedően gyors ütemben emelkedett, köszönhetően a kétszámjegyű nominális bérnövekedésnek és az alacsony inflációnak.

Tavaly a reálbérek 9,2%-os növekedést mutattak, ami az utolsó 30 év egyik legdinamikusabb emelkedésének számít.

Ahogy a fenti grafikon is szemlélteti, 2023-ban a keresetek vásárlóereje jelentős csökkenést mutatott a rendkívül magas áremelkedés következtében. Ezzel szemben a tavalyi évben a reálbér olyan ütemben növekedett, amelyhez hasonlót mindössze kétszer tapasztaltunk 1992 óta.

Az idei év várhatóan jelentős lassulást hoz a bérek növekedésében. A szakértők előrejelzései szerint a keresetek nominálisan 8-10%-os emelkedésére lehet számítani, ami jelentősen elmarad a tavalyi 13%-os szinttől. Eközben az infláció mértéke akár 4,5-5%-ra is rúghat, szemben a tavalyi 3,7%-kal.

Hamarosan érkeznek a további információk!

Related posts