Kik fognak részt venni Ferenc pápa temetésén? Az eseményre számos államfő és királyi család tagjai is meghívást kaptak - itt található a részletes lista.


Ferenc pápa temetésére szombaton kerül sor a Vatikánban, ahol nemcsak hívők százezrei, hanem államfők, uralkodók és politikai vezetők is leróják majd tiszteletüket. A gyászszertartásra a világ minden tájáról érkeznek méltóságok - most kiderült, kik azok, akik biztosan jelen lesznek.

Ferenc pápa húsvéthétfőn, életének 88. évében távozott az élők sorából. A hír az egész világot megrázta: politikai és vallási vezetők, hívők és tisztelők egyaránt kifejezték fájdalmukat és tiszteletüket. A Vatikán nem sokkal később hivatalosan is bejelentette, hogy a temetési szertartásra április 26-án, szombaton, délelőtt 10 órakor kerül sor a Szent Péter téren.

A pápa végakaratának megfelelően nem a szokásos pápai sírhelyre, hanem a római Santa Maria Maggiore-bazilikába helyezik majd örök nyugalomra - egy olyan templomba, amely Ferenc pápa szívéhez különösen közel állt pápasága alatt.

A Hello! magazin tudósítása alapján eddig a Casa Santa Marta kápolnájában helyezték el a pápa földi maradványait, azonban szerdán a Szent Péter-bazilikába szállították azokat. Itt a hívek, köztük Orbán Viktor is, lehetőséget kaptak arra, hogy személyesen kifejezzék tiszteletüket. A Vatikán becslései szerint több százezer ember fog érkezni Rómába, hogy búcsút vegyen az egyházfőtől, aki világszerte az irgalmasság, a szociális igazságosság és a párbeszéd elkötelezett képviselője volt.

A világ vezetői közül sokan már jelezték részvételi szándékukat. A Kensington-palota megerősítette, hogy Vilmos herceg képviseli majd III. Károly királyt a temetésen. A brit királyi család ezzel folytatja azt a hagyományt, amely II. János Pál pápa temetésekor is érvényesült, amikor Károly - még walesi hercegként - szintén részt vett a gyászszertartáson. A brit hivatalos küldöttséghez csatlakozik Keir Starmer miniszterelnök is.

Az Egyesült Államokból Donald Trump, az egykori elnök, és felesége, Melania Trump, valamint Joe Biden, a korábbi elnök, szintén jelen lesznek az eseményen. Ez a tény jól tükrözi, hogy Ferenc pápa személyisége és öröksége politikai nézetektől függetlenül mély hatást gyakorolt a világ vezetőire.

Emmanuel Macron francia elnök szintén Rómába utazik, akárcsak VI. Fülöp spanyol király és Letícia királyné, valamint Fülöp belga király és Matild királyné. A luxemburgi nagyhercegi pár - Henrik nagyherceg és Mária Terézia nagyhercegné - is jelen lesz a szertartáson, ahogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is.

A tengerentúli államok közül India elnöke, Draupadi Murmu, valamint Argentína vezetője, Javier Milei - Ferenc pápa szülőhazájából - szintén jelen lesznek a gyászszertartáson. Brazíliát Luiz Inácio Lula da Silva elnök fogja képviselni, míg Ukrajna részéről Volodimir Zelenszkij érkezése is várható (Putyin nem fog részt venni a ceremónián).

A temetés biztonságának garantálása érdekében a Vatikán és Róma rendkívüli intézkedéseket hoz. Több ezer rendőr és katona vonul a helyszínre, míg drónelhárító rendszerek kerülnek telepítésre. Emellett a környező területek lezárásra kerülnek, hogy biztosítsák a világ vezetőinek és a több százezer gyászolónak a biztonságát.

A BBC tudósítása szerint péntek délután rendkívüli és szívhez szóló pillanatok tanúi lehettünk a Vatikánban, ahol immár második napja üresen állt a pápai trón. A Szent Péter téren egy csoport, szürke ruhát viselő apáca énekelte az "Ave Maria" szívhez érő dallamait. A tudósító megjegyezte, hogy ez a meghitt jelenet méltó befejezése volt annak a különleges hétnek, amely során Róma újra a világ vallási középpontjává vált - ahogyan sokan fogalmaztak: visszanyerte a világ fővárosának státuszát. A gyász mélysége és őszintesége érezhető volt, ugyanakkor sokan megnyugvást találtak abban, hogy a 88 éves pápa gyorsan és békésen távozott az élők sorából. "Legalább nem szenvedett" - hallatszott a sorban állók között, akik osztoztak a fájdalmukban, de egyben a megkönnyebbülés érzésében is.

A temetés lezárultával elindul a konklávé, amely magával hozza a találgatásokkal és izgalmakkal teli időszakot - áll a cikkben.

A BBC tudósítása szerint Róma egy csendes, elgondolkodtató atmoszférába burkolózott Ferenc pápa halála után. Elena, egy ötvenes éveiben járó román nő, így fogalmazott: "Bár sokan sétálnak az utcákon, mintha minden halkabbá, befelé fordulóbbá vált volna – még a nem hívők is érintettnek érzik magukat." Barátnője, Lina, aki a Vatikán közelében található Borgo Pio egyik trafikjában dolgozik, úgy véli: "Ez nem tragédia, és nem is ünnep – inkább egy lehetőség az elcsendesedésre és a mélyebb gondolkodásra, amire valóban nagy szükségünk van."

A városrészen áthaladó gyalogosok lassan sétáltak végig a Via della Conciliazionén, azon az úton, amelyen szombaton a pápa koporsója is halad majd a Santa Maria Maggiore-bazilikáig. Bár a templom csak 4 km-re van a Szent Péter tértől, az út körülbelül két órán át fog tartani, hogy az emberek végső búcsút vehessenek az út mentén.

Két civil ruhás rendőr is megjegyezte a BBC újságírójának, hogy a város sokkal forgalmasabb a szokásosnál, mégis nyugodt a légkör - "olyan, mint egy szombat." Eközben a szigorú biztonsági készültség is jól látható volt.

Péntek délelőttig már több mint 128 ezer ember tisztelgett a római Szent Péter-bazilikában Ferenc pápa ravatalánál. A sorban olyan kiemelkedő személyiségek is megjelentek, mint Sulyok Tamás köztársasági elnök és felesége, Nagy Zsuzsanna, valamint Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó. A 24.hu fotóriportere szorgalmasan dokumentálta az eseményeket, végig állta a sort, és felvételeket készített Ferenc pápa felravatalozott testéről, valamint a tiszteletüket kifejező tömegről.

A szertartás globális szinten lesz látható, hiszen a legnagyobb televíziós csatornák közvetítik majd, így azok is részesei lehetnek a búcsúnak, akik nem tudnak eljutni Rómába.

A TV2 bejelentette, hogy különkiadással készül a közelgő eseményre, amely szombaton 10 órakor veszi kezdetét és várhatóan 13 óráig tart. A közvetítést Pachmann Péter és Vitányi Judit vezetik majd a budapesti stúdióból, ahol szakértő vendégek segítségével elemzik az elhunyt pápa életét és jelentőségét. A temetési szertartás részleteiről Váczi Gergő tudósít a helyszínről, és exkluzív interjút is készít a ceremónián részt vevő Orbán Viktor miniszterelnökkel.

Ferenc pápa élete alatt a hídépítés, a szociális érzékenység és a társadalmi marginalizáltak védelmének ikonikus alakjává nőtte ki magát. Temetésekor nem csupán egy egyházi vezetőtől, hanem egy olyan globális erkölcsi autoritástól is elköszön a világ, aki új utakat jelölt ki a katolikus egyház és az egész emberiség számára.

Related posts