Kifejlesztettek egy olyan színt, amelyet eddig még soha senki nem tapasztalt meg.


Amerikai tudósok egy lenyűgöző kísérlet során felfedeztek egy olyan színt, amelyet állítólag még soha nem látott emberi szem. Ez a különleges árnyalat túllép a természetes színskálán, amelyet eddig ismerünk és érzékelünk.

Intenzív, sosem látott telítettségű kékeszöld - így írják le a kutatók azt a színt, amelyet egy különös kísérlet során figyeltettek meg a kísérleti alanyaikkal. A színnek, amelyet normál körülmények között sosem láthat meg az ember, az "olo" nevet adták.

A Kaliforniai Egyetem és a Washingtoni Egyetem kutatócsoportja az Oz nevű új technológiával kísérletezett. Ez a fejlesztés lehetővé teszi a tudósok számára, hogy lézerfény segítségével stimulálják az emberi retina egyes fotoreceptor sejtjeit. Az emberi szem úgy látja a színeket, hogy a kék, zöld és vörös fényre érzékeny kúpsejtek - S, M és L kúpok - jeleit kombinálja, miután a természetes fény több hullámhossz keveréke, amelyek különböző mértékben stimulálják ezeket a kúpokat. A variációkat különböző színekként érzékeljük. A vörös fény elsősorban az L kúpokat stimulálja, míg a kék fény az S kúpokat. Viszont az M kúpok középen ülnek, és nincs természetes fény, amely ezeket önmagukban gerjesztené. Az, hogy az egyik kúptípust aktiváló fény általában másokat is aktivál, korlátozza az érzékelhető színtartományt.

Az Oz technológiával azonban felülírható ez a szabály, ugyanis lehetővé válik, hogy csak egyfajta kúpokat célozzanak meg lézerfénnyel, így a szomszédos kúpok érintetlenül maradnak. Ez a módszer elméletileg lehetővé teszi olyan színek megjelenítését, amelyek túlmutatnak a természetes emberi látás tartományán.

A kísérlet során öt résztvevőt vontak be, akik közül hárman a Science Advances folyóiratban publikált tanulmány társszerzői. A kutatás során látható hullámhosszú lézerfény impulzusait irányították közvetlenül a szemük irányába, kizárólag a zöldre érzékeny (M) kúpok célzásával. Ennek eredményeként sikerült olyan színt létrehozniuk, amely túllép a természetes emberi színskálán: a látómezőben egy telihold méretének körülbelül kétszeresével megegyező színfolt jelent meg.

A kísérleti alanyok egyedülállóan telített kékeszöld árnyalatokról számoltak be, és az egyik résztvevő a "pofátlan" kifejezést használta az "olo" névre hallgató szín leírására. Érdekesség, hogy a név a bináris 010 kódból származik, amely arra utal, hogy csupán a középső M kúpokat célozták meg a fény impulzusaival.

A tudományos körökben korántsem mindenki osztja az eredmény iránti lelkesedést. John Barbur, a Londoni Egyetem látáskutatója például a The Guardiannek kifejtette, hogy az újonnan bemutatott szín csupán egy intenzívebb zöld árnyalat, nem pedig valódi új szín. Hozzátette, hogy ennek a műnek "csak korlátozott jelentősége van".

Bár lehet diskurálni arról, hogy ez az új árnyalat valóban egyedi-e, az kétségtelen, hogy az Oz egy különleges megoldás, amely a jövőben kulcsszerepet játszhat a színvakság kutatásához szükséges eszközök fejlesztésében, vagy akár új utakat nyithat a digitális képek színezésének innovációihoz.

Related posts