Kína határozottan védi álláspontját, miszerint az ország megfelelő lépéseket tett a koronavírus-járvány kezelésében.

A kínai külügyminisztérium kedden bejelentette, hogy Kína volt a legnagyobb adatmegosztó a COVID-19 kapcsán, hiszen a nemzetközi közösséggel számos kutatási eredményt és információt osztott meg. Ez a nyilatkozat az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legutóbbi felhívására érkezett, amelyben a járvány eredetének alaposabb feltárásához kértek további adatokat és hozzáférést.
Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője egy friss sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Kína az egyetlen nemzet, amely többször is kezdeményezte a szakértői együttműködést a WHO-val, megosztva a nyomonkövethetőség terén elért eredményeit.
A WHO hétfőn ismételten felhívta Kínát, hogy ossza meg a szükséges adatokat, és támogassa a COVID-19 eredetének feltárására irányuló kutatási törekvéseket.
A szervezet emlékeztet arra, hogy az első eseteket öt évvel ezelőtt fedezték fel Közép-Kínában.
A világjárvány komoly mértékét tükrözik a WHO által közzétett statisztikák, amelyek szerint globálisan több mint 760 millió COVID-19-es esetet és 6,9 millió halálesetet jegyeztek fel. Bár a WHO 2023 közepén megszüntette a COVID-19 közegészségügyi vészhelyzet státuszát, figyelmeztetett arra, hogy a betegség folyamatosan emlékeztessen minket az új vírusok felbukkanásának kockázataira.
A járvány kezdeti fázisának adatai 2023 elején kerültek be egy nemzetközi adatbázisba, amikor a kínai kutatók elkezdték megosztani információikat, alig néhány héttel azután, hogy Kína feloldotta a COVID-19-re vonatkozó korlátozásokat és ismét megnyitotta határait. Ezek az újonnan közzétett adatok arra világítottak rá, hogy a SARS-CoV-2-re pozitív környezeti mintákban több állatfaj DNS-ét is azonosították.
2021-ben a WHO által irányított kutatócsoport hosszú heteket töltött a wuhani térségben, ahol az első COVID-19 eseteket azonosították. A vizsgálatok során arra a megállapításra jutottak, hogy a vírus valószínűleg denevérekről terjedhetett át az emberekre egy közvetítő állat segítségével. Ennek ellenére a szakértők hangsúlyozták, hogy további kutatásokra van szükség a vírus eredetének pontosabb megértéséhez.
Kína véleménye szerint nem indokolt további helyszíni látogatások lebonyolítása, és arra ösztönöz, hogy a korai esetek nyomozását más országokban érdemes folytatni.
A COVID-19 nyomon követésének témájában Kína jelentette a legnagyobb mennyiségű adatot és kutatási eredményt, ezzel pedig kiemelkedően hozzájárult a globális nyomon követhetőségi kutatások előrehaladásához.
- emelte ki Mao Ning.
A kínai külügyminisztérium szóvivője hangsúlyozta: "A WHO nemzetközi szakértői többször is nyilatkoztak arról, hogy kínai látogatásuk alatt szabadon látogattak el minden olyan helyszínre, amelyet kívántak, és találkoztak minden olyan személlyel, akit meg szerettek volna ismerni."
Forrás: Reuters hírügynökség