A központosított iskolaigazgató-szűrés, valamint a "nemzeti öntudat" és a "hazafias nevelés" integrálása a tanárok továbbképzésébe új dimenziókat nyithat az oktatásban. E megközelítések célja, hogy a pedagógusok ne csak szakmai tudásukat fejlesszék, hanem

Azok a pedagógusok, akik eddig nem rendelkeztek vezetői képesítéssel, és a jövőben iskolaigazgatói állásra kívánnak pályázni, csak az OH által szervezett, idén szeptembertől induló képzés elvégzése után tehetik ezt meg – hívta fel a figyelmet a Népszava. Korábban az egyetemeken lehetett megszerezni az igazgatói megbízáshoz szükséges intézményvezetői szakvizsgát, amelyet a már meglévő szakvizsgával rendelkező pedagógusok továbbra is felhasználhatnak. Fontos azonban megjegyezni, hogy 2025. január 1-jétől új szakvizsga már nem indítható. A jövőben tehát a pedagógusoknak először el kell végezniük az OH által kínált képzést, mielőtt intézményvezetői pozícióra pályáznának. Továbbá, az iskolafenntartóknak előzetesen jóvá kell hagyniuk a jelentkezéseket a képzésre. E változások jogi kereteit egy idén január 1-jén életbe lépett kormányrendelet fekteti le.
De nem csak ez az újdonság az idei tanévben, hanem az is, hogy a pedagógusok az eddig hét helyett öt éves ciklusokban kötelesek részt venni továbbképzéseken (ez alól csak az 55 évnél idősebbek mentesülhetnek). A kötelező, tartalmi megújító képzéseket csak a Miniszterelnökség alá tartozó Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) lehet elvégezni, más egyetem már nem is indít ilyeneket. A kötelező elemeket tartalmazó képzések listájáról így ír a Népszava: a kötelező listában legalább 30 olyan képzés található, amelyeknek kiemelt nevelési, fejlesztési céljuk a "nemzeti öntudat" és a "hazafias nevelés". Ezek jó része az irodalom (például "A XX. század első felének nemzeti konzervatív és transzilván irodalma és tanításának módszertani lehetőségei) és a történelem (például "Identitásunk alapjai - magyar őstörténet és középkor") tantárgyakhoz kapcsolódik. De megjelenik a hazafias nevelés igénye a természettudományokhoz kapcsolódó továbbképzésben is, mint például "A jövő három pillére: űrkutatás, atomenergia, energiahatékonyság" elnevezésű képzés esetében.
"Bejött az, amire már korábban is számítani lehetett: ideológiával átitatott, hazafias lózungokkal tűzdelt kötelező továbbképzési programok indultak az NKE keretében, amiket más, komoly szakmai műhely nem indítana" - mondta erről Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője.