Lehet-e elnök az, akit a nép megválasztott? - Történelmi változások küszöbén Venezuela Venezuelában egy új politikai korszak kezdete előtt állunk, ahol a választások eredményei és azok legitimációja kulcsszerepet játszanak. A választott vezető szerepe ne

A Spanyolországba menekült megválasztott elnök januárban tervezi, hogy visszatér hazájába, hogy átvegye a hatalmat Nicolás Madurótól. Edmundo González Urrutia, aki a Szaharov-díj büszke birtokosa, reménykedik az Európai Unió és az Egyesült Államok segítségében is.
"A venezuelaiak többsége határozottan kinyilvánította akaratát, a jövőnkre, a méltóságunkra szavaztunk júliusban. Az emberek csaknem 70 százaléka elutasította a mostani rezsimet. A hadseregnek semmi mást nem kell tennie, mint tiszteletben tartania a nép akaratát, és a népet kell védenie, nem a kormányt" - mondta az Euronewsnak a friss Szaharov-díjas venezuelai ellenzéki vezető, María Corina Machado lánya.
Édesanyja nevében Ana Corina Sosavette át a díjat Strasbourgban, megköszönve azt a támogatást, amelyet az Európai Parlament nyújt a demokrácia helyreállításáért folytatott küzdelmükben. A Szaharov-díjat idén Edmundo González Urrutia venezuelai ellenzéki politikus és María Corina Machado, a venezuelai demokratikus erők egyik vezetője kapta.
A hatalom békés átvételének lehetőségeire vonatkozóan Ana Corina Sosa megjegyezte, hogy a helyzet rendkívül összetett, de vannak arra utaló jelek, hogy a hadseregben is sokan osztják a demokratikus ellenzék nézeteit. Erre példa, hogy a kormány utasítása ellenére a katonák által felügyelt szavazókörökből mégis kikerülhettek olyan jegyzőkönyvek, amelyek az ellenzék győzelmét igazolták.
"Soha nem volt ennyire egységes a venezuelai nép abban, hogy elutasítja a rezsimet. Annyi mindent elvettek már tőlünk, nincs vesztenivalónk, folytatnunk kell a küzdelmet, a gyermekeink jövője érdekében is" - tette hozzá.
Ana Corina Sosa, aki az Egyesült Államokban él, kifejezte aggodalmát édesanyja élete miatt, ugyanakkor mély büszkeséggel tölti el az, hogy édesanyja rendíthetetlenül küzd az igazságért, a demokráciáért és az emberi jogok védelméért.
Venezuelában a választási bizottság július 28-án hivatalosan is bejelentette, hogy Nicolás Maduro, aki 2013 óta vezeti az országot, megnyerte az elnökválasztást. Azonban az ellenzéki pártok csalásra hivatkoznak, és nemzetközi megfigyelők is megerősítették, hogy a választási folyamat nem felelt meg a szabad és demokratikus eljárásoknak.
A nemzetközi közösség nagy része, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió is az ellenzék jelöltjét, Edmundo González Urrutiát ismerte el győztesként. A politikus María Corina Machado helyett indult az elnökválasztáson, mert az Egyesült Demokratikus Platform ellenzéki jelöltjét a kormány által ellenőrzött Nemzeti Választási Tanács januárban kizárta, és 15 évre eltiltotta közhivatal viselésétől.
Kína, Oroszország, Kuba, Nicaragua, Bolívia és Honduras egyöntetűen elismerte Nicolás Madurót, mint az elnökválasztás győztesét.
Az Európai Parlament képviselőinek többsége egyöntetűen foglalt állást: a megfigyelők megállapítása szerint a venezuelai elnökválasztás nem felelt meg a nemzetközi szabályoknak. Szeptemberben az EP úgy határozott, hogy Edmundo González Urrutiát tekinti Venezuela elnökének. A jobbközép Európai Néppárt, a radikális jobboldali frakciókkal összhangban, támogatta González elismerését.
María Corina Machado már évek óta illegalitásban él Caracas szívében, mióta Nicolás Maduro győzelmét hivatalosan bejelentették. A Szaharov-díj átadásán, amelyen videokapcsolaton keresztül vett részt, határozottan elítélte a venezuelai kormány törekvéseit, amelyek célja a társadalom megosztása és a gyűlöletkeltés. Beszédében világosan kifejezte, hogy az ilyen politikai játszmák nemcsak a demokráciát, hanem az emberek közötti szolidaritást is veszélyeztetik.
"Minden demokratikus intézményt le akartak rombolni, a független igazságszolgáltatástól kezdve a népszavazásig. A korrupt és bűnöző rezsim megfojtotta a gazdaságot, a történelem legsúlyosabb hiperinflációját idézte elő, és milliókat tett a politikai lojalitáshoz kötött állami segélyek függőivé, méltóság és jövő nélkül. Venezuela azonban reagált" - magyarázta az ellenzéki vezető.
María Corina Machado kifejtette, hogy a Maduro-rendszer most gyengébben áll, mint bármikor korábban, és hangsúlyozta a nemzetközi közösség támogatásának fontosságát a békés hatalomátadás biztosítása érdekében.
A megválasztott elnök, Edmundo González Urrutia ellen szeptemberben elfogatóparancsot adtak ki, így kénytelen volt elhagyni Venezuelát, és Spanyolországban talált menedéket. Strasbourgban, az Európai Parlament képviselői előtt kijelentette, hogy a díja nem csupán az ő személyes elismerése, hanem a teljes venezuelai nép küzdelmének szimbóluma.
"Előbb vagy utóbb, de országunk a népünk akaratának megfelelően fog haladni. A jelenlegi visszaélések és erőszak csupán ügyetlen próbálkozások, hogy megakadályozzák a megkerülhetetlent. Egyetlen erőszakon alapuló kormány sem képes tartósan megállni a lábán."
Edmundo González Urrutia január 10-én vissza akar térni Venezuelába, hogy elfoglalja az elnöki széket, és ezzel érvényesítse a nép akaratát. Szavai szerint a Szaharov-díj megerősíti a párbeszéd iránti elkötelezettséget, és a világ demokratáinak egységét jelképezi.
Az Európai Parlamentnek a gondolat szabadságáért, az emberi jogok védelméért járó Szaharov-díja nem csupán elismerés, hanem emlékeztető is arra, hogy a szabadságért folytatott küzdelem soha nem hiábavaló - jelentette ki Roberta Metsola, az uniós parlament elnöke.
Az ellenzék júliusi választási győzelme után a Maduro-rezsim intenzívebben alkalmazta az elnyomás és megfélemlítés eszközeit, hogy erőszakkal megőrizhesse hatalmát.
A demonstrációk során legalább 25 ember életét vesztette, míg több százan megsebesültek. A hatóságok összesen körülbelül 2500 embert vettek őrizetbe. Számos résztvevő Argentína caracasi nagykövetségén keresett menedéket a megtorlások elől.
Venezuela, amely a világ legnagyobb olaj- és gázkészleteivel büszkélkedhet, ma mégis gazdasági válságának szorításában szenved. Az utóbbi évek során az ország a régió egyik legszegényebb államává vált. 2016-ban a dél-amerikai Mercosur gazdasági szövetségből való tagságát felfüggesztették, ami tovább súlyosbította a helyzetét. Az ország lakosságának jelentős része mindössze napi 3 eurónak megfelelő összegből kénytelen élni, miközben az infláció mértéke az egekbe szökik.
A gazdasági nehézségek és Nicolás Maduro diktatúrája miatt tömegek hagyják el az országot. Az ENSZ Menekültügyi Ügynökségének adatai szerint 7,7 millió venezuelai vált menekültté, illetve vándorolt ki 2014 óta. Nagy többségük, több mint 6 és fél millió ember a latin-amerikai és karibi országokban él. Ez a világ egyik legsúlyosabb menekültválsága.