A hadiállapot következményeként a dél-koreai elnök lemondásra kényszerülhet.

Egyre többen követelik a dél-koreai elnök lemondását, miután Jun Szogjon hadiállapotot hirdetett, amelyet később a tiltakozások és a parlament hatására visszavont.
Az elnök a hadiállapot bevezetését azzal indokolta, hogy meg kell védeni az ország liberális demokráciáját. Ennek ellenére a képviselők, számos nehézség ellenére, végül sikeresen bejutottak a parlament falai közé, ahol egyöntetűen szavaztak arról, hogy az elnök azonnal oldja fel a hadiállapotot.
Tisztelt Honfitársak! Tegnap este 11 órakor egy fontos döntést hoztam, amelynek keretében kihirdettem a hadiállapotot. E lépés célja, hogy megvédjem hazánkat az államellenes erők támadásaival szemben, akik kísérletet tettek az állam alapvető működésének megbénítására, valamint a liberális demokrácia alkotmányos rendjének megdöntésére. Most azonban érkezett egy újabb fejlemény: a parlament a hadiállapot azonnali feloldását követeli. Ennek megfelelően elrendeltem a bevetett katonai egységek visszahívását – jelentette be az elnök.
Az elnök a parlamentben többséggel rendelkező ellenzék azon kezdeményezésére utalt, amellyel fel akarják menteni tisztségéből az ország több magas rangú ügyészét, és elutasítják a kormányzat által beterjesztett költségvetési tervezetet. Az ellenzék több mint 4000 milliárd dél-koreai von (1100 milliárd forint) megszorítást szorgalmaz a büdzsében, amiről a kormány azt mondja, hogy aláásná a kabinet alapvető működését.
Tüntetők ezrei vonultak a parlament elé, színes transzparensekkel a kezükben, miközben Jun Szogjon elnök lemondását követelték. A levegőben feszültség vibrált, és a tömeg hangos kiáltásai betöltötték a teret.
Közben a katonai egységek ostromolták a parlament épületét, ahol a képviselők többsége nehézkesen, de végül bejutott, hogy megszavazzák a hadiállapot feloldását. A képviselők nem riadtak vissza a védekezéstől: tűzoltó készülékekkel próbálták távol tartani a katonákat, akik meglepetten néztek a szokatlan ellentámadásra.
A legnagyobb ellenzéki párt bejelentette, hogy felelősségre vonja az elnököt, amennyiben Jun Szogjon nem készül azonnal lemondani posztjáról. Jun Szogjon pártjának vezetője pedig alkotmányellenesnek minősítette a szükségállapot kihirdetését, amelyre Dél-Koreában több mint négy évtizede nem volt példa.