Az EU képes lehet közös irányelvek kialakítására a sperma- és petesejt-adományozás terén, de a végrehajtás és a konkrét szabályok kidolgozása a tagállamok hatáskörébe tartozik. Az eltérő jogi és kulturális háttér miatt nehézségek adódhatnak a harmonizáció

Napjainkban egyre többen választják, hogy későbbi időpontban alapítanak családot, vagy esetleg egyedül, illetve azonos nemű partnerrel vállalnak gyermekeket. Az európai reprodukciós technológiákhoz való könnyebb hozzáférés pedig hozzájárult ahhoz, hogy sokan több donor segítségével valósíthassák meg szülői álmaikat.
A sperma- és petesejt-adományozás szabályozása teljes mértékben az egyes országok hatáskörébe tartozik. És a jogszabályok eltérőek.
A donorok által megfogant gyermekek maximális száma országonként változik, Ciprustól Németországig terjedően, ahol a határ 15 gyermek. Néhány tagállam inkább a donorok használatának korlátozására összpontosít, hogy hány család használhatja ugyanazt a donort. Például Svédország és Belgium esetében ez a szám hat családra korlátozódik, míg Dánia esetén legfeljebb 12 család élhet a donor által nyújtott lehetőséggel.
A kereskedelmi spermabankok saját korlátokat szabnak meg, aminek következtében akár 75 gyermek is megfoganhat ugyanazzal a donorral.
Egy nemrégiben történt nagy visszhangot kiváltó eset egy dán donort érintett, aki tudtán kívül ritka genetikai mutációt hordozott, amely növeli a rák kockázatát. Ez a donor legalább 67 gyermek fogantatásához járult hozzá Európában, akik közül 10-nél rákot diagnosztizáltak.
Ezek a "szuperdonorok" növelik a nem szándékos vérfertőzés és a genetikai rendellenességek terjedésének kockázatát. Emellett ott van a donorok anonimitásának kérdése.
A spermaadományozás szabályai Olaszországban teljesen anonim módon működnek, míg Hollandiában a helyzet más, ott a donorok személyazonossága nem rejtve marad. Néhány európai ország, például Ausztria, félig anonim megoldásokat alkalmaz, ami azt jelenti, hogy a donor és a páciens közötti kapcsolat titkos, de a donor később mégis azonosítható lehet. Amandine Hess, az Euronews riportere kiemelte, hogy a DNS-tesztek és a közösségi média fejlődésének következtében a donorok anonimitása már nem garantálható teljes mértékben. Ennek következményeként egyre gyakoribb, hogy a donorok gyermekei megismerik féltestvéreiket vagy éppen magát a donort, ami különféle kihívásokat jelenthet számukra és a családok számára is.
A svéd, a belga, a finn, a francia, a holland, a magyar, a román és a spanyol egészségügyi miniszterek etikai aggályok miatt összeálltak, és közös javaslatot terjesztettek elő a spermadonációra vonatkozó európai szabályozás megalkotására. **Az érintett országok ábécé sorrendben:** 1. Belgia 2. Finnország 3. Franciaország 4. Hollandia 5. Magyarország 6. Románia 7. Spanyolország 8. Svédország
A javaslat egy olyan európai donornyilvántartás létrehozását célozza meg, amely segíthet a páciensek és donorok számára a különböző országok közötti szabályozási eltérések áthidalásában. Jelenleg sokan az enyhébb jogi keretekkel rendelkező országokba utaznak, hogy igénybe vegyék a szükséges kezeléseket. Például Spanyolország a petesejt-adományozási folyamatok színhelye, ahol a kezelések közel 50%-át végzik, sőt, még Latin-Amerikából is érkeznek páciensek, hogy részesüljenek ebben a szolgáltatásban.
"Elengedhetetlennek tartom egy európai szintű nyilvántartás kidolgozását" - nyilatkozta Elena Nevado del Campo, az Európai Parlament közegészségügyi bizottságának alelnöke. "Bár számos ország jogszabályai már előírják ilyen nyilvántartások létrehozását, a gyakorlatban sok esetben ez nem valósul meg, és etikai szempontból is sürgető, hogy többet tegyünk. Szükség lenne nemzetközi nyilvántartások létrehozására, hiszen ezek az adományok gyakran átlépik az Európai Unió határait" - tette hozzá az Euronewsnak.
Az Európa Tanács által létrehozott nemzetközi megállapodás, az oviedói egyezmény, alapvető etikai irányelveket fogalmaz meg az orvosi biológia területén. E dokumentum hangsúlyozza, hogy az emberi test és annak részei nem lehetnek anyagi nyereség forrásai.
A kereskedelmi spermabankok lehetőségeket látnak a sperma és petesejtek feldolgozásában, fagyasztásában és biztonságos tárolásában, továbbá a potenciális donorok körültekintő ellenőrzésében is. Ezáltal nemcsak anyagi haszonra tehetnek szert, hanem hozzájárulnak a családalapítás és a reprodukciós egészség támogatásához is.
Ez a nemzetközi üzleti tevékenység várhatóan tovább fog terjedni, miközben felveti az etikai és közegészségügyi dilemmák sorát is.
Tartalomkészítés: Pilar Montero López Pilar Montero López egyedi megközelítéssel és kreatív gondolkodással közelíti meg a tartalom előállításának művészetét. Az ő munkája nem csupán információk közvetítése, hanem élmények és történetek létrehozása, amelyek inspirálják és lekötik a közönséget. Pilar stílusa változatos, mindig figyelembe veszi a célcsoport igényeit és érdeklődési körét, így minden egyes tartalom egy különálló élmény, amely magával ragadja az olvasókat.