Madame Tussaud, a viaszbábuk varázslatos birodalmának koronázatlan királynője – Életútja Madame Tussaud, a viaszbábuk mestere, nem csupán a művészetében, hanem életének különleges fordulataiban is királynői kiválóságot képvisel. Franciaországban születet

Élete legalább olyan kalandos volt, mint azoké, akiket megformázott. Miután túlélte a francia forradalom borzalmait, Marie Tussaud viaszfiguráival rabul ejtette Nagy-Britanniát, majd az egész világot.
Madame Tussaud neve szinte mindenki számára ismerősen cseng, ám sokan nem tudják, hogy az ő életútja tele volt izgalmas fordulatokkal és kihívásokkal, amelyek végül a híres viaszbábuk világához vezették.
1789 nyarán Párizsban a feszültség szinte tapintható volt, ahogy az éhínség és a gazdasági válság súlya alatt Franciaország szinte összeomlott. A nép, akinek torkát a nyomor szorította, a rendi gyűlés harmadik rendjének képviselőin keresztül követelt nagyobb beleszólást a politikai döntésekbe. Haragjuk csúcsra hágott Jacques Necker, a reformokat sürgető pénzügyminiszter menesztése után. Ekkor, mintha egy temetési menet vonult volna, fekete zászlókat lengetve özönlöttek el a párizsi utcák. Sokak kezében Necker és a demokráciát támogató II. Lajos Fülöp orléans-i herceg viasz mellszobra magasan emelkedett. E szobrok eredete érdekes: a híres viaszművész, dr. Philippe Curtius gyűjteményéből származtak, amelyeket tanítványa, Marie Grosholtz, vagy ahogyan a világ később ismerte, Madame Tussaud ügyesen másolt le.
Tussaud korai életének nagy részét emlékirataiból ismerjük, melyet a hetvenes éveinek végén diktált le egy barátjának, Francis Hervé írónak. A mű tele van színes anekdotákkal, amelyek közül néhányról sosem derült ki, hogy igaz-e, avagy sem...
Curtius, aki orvosként dolgozott, szenvedélyesen foglalkozott a viaszbábuk készítésével is. 1765-ben Párizsba költözött, és két évvel később édesanyjával együtt a kis Marie is követte őt a francia fővárosba. Az orvos első viaszkiállítása hatalmas sikerrel zárult, így az 1770-es bemutatót követően néhány évvel a Palais Royal újabb rendezvényének helyszínéül szolgált. Marie, aki már kezdettől fogva lenyűgözve figyelte fogadott nagybátyja művészetét, hamarosan a viaszfigurák készítésének titkait is elsajátította. 1778-ban elkészítette első alkotását, amely nem más volt, mint Jean-Jacques Rousseau lenyűgöző viaszmása.