**Magyarország: A demokrácia kihívásainak tükre - Nemzetközi lapszemle** A magyar politikai táj az utóbbi években számos figyelmet felkeltő változáson ment keresztül, amelyek gyakran a demokrácia fokozatos gyengülésével hozhatók összefüggésbe. A nemzetkö

Ari Shaw számos nemzetközi példát felhasználva mutatja be, hogy az LMBTQ-ellenes intézkedések valójában egy szélesebb körű jogi korlátozás előfutárai lehetnek. Oroszország esetében a külföldi ügynökökről szóló jogszabály, amely elsősorban a civil társadalmi szervezeteket célozza meg, már az elején figyelmet szentelt az LMBTQ közösséghez tartozó csoportoknak is. Ez a tendencia világosan jelzi, hogy a diszkrimináció nem csupán egyetlen csoportot érint, hanem szélesebb társadalmi hatásai is lehetnek.
A cikk hangsúlyozza, hogy Donald Trump többek között a genderideológia ellen is fellépett, és megjegyzi, hogy az amerikai külügyminisztérium évente közzéteszi az emberi jogok globális helyzetéről szóló jelentését. Az új megközelítés azonban azt jelenti, hogy az LMBTQ-témák már nem kapnak figyelmet a jelentésben.
A londoni Guardian beszámolót közöl az Amerikai Progresszióért Központ elnevezésű, washingtoni székhelyű agytröszt által az autoriter jelenségek témájában tartott internetes szemináriumról, amelyen felszólalt Cseh Katalin, a Momentum politikusa, volt európai parlamenti képviselő. Azt hangsúlyozta, hogy az amerikai demokrata pártiaknak sürgősen el kell kezdeniük a felkészülést a 2026-os félidős választásokra, amikor újraválasztják a képviselőházat és a szenátus egyharmadát. Cseh Katalin szerint nem szabad, hogy eluralkodjék a demokratákon a "nálunk ez nem történhet meg" szemlélete, mármint az, amit Orbán Viktor sikerrel végigvitt, az tehát, hogy Trump teljes gőzzel nekilásson az autokratikus hatalomátvételnek. A magyar példa - mondta - azért fontos, mert Donald Trump "Tegyük újra naggyá Amerikát" mozgalma példaként tekintett Orbánra és a Fidesz hatalomgyakorlására.
"Legyetek ott minden tiltakozó rendezvényen, felvonuláson, álljatok ki mindazok mellett, akiket megtámadnak. Vállvetve támogassátok azokat, akik elszigeteltnek és magányosnak érezhetik magukat" - mondta a Momentum politikusa. Úgy vélekedett, hogy az autokraták nem mindig jók a kormányzásban, és ha sikerül a figyelmet olyan dolgokra irányítani, mint a megélhetési költségek, az egészségügyi ellátás válsága és az oktatás, akkor ahhoz könnyebben tudnak kapcsolódni az emberek.
A rendezvényen Panyi Szabolcs, a Direkt36 újságírója érdekes párhuzamokat vont a jelenlegi amerikai elnök médiához való viszonyulása és Orbán Viktor politikai stratégiája között. Kiemelte, hogy az amerikai médiapiacot érintő intézkedések sok szempontból emlékeztetnek a magyarországi helyzetre, ahol az újságírói függetlenség folyamatosan csorbult. Panyi rámutatott, hogy a nagy amerikai médiavállalatok tulajdonosai hajlamosak kedvezni Trumpnak, akár jogi ügyek eltussolásával, akár újságírók és szerkesztők elbocsátásával. Ezen túlmenően megemlítette, hogy Trump lépései a közszolgálati műsorszórók finanszírozásának csökkentésére is Orbán hatására történhettek, ami újabb jele a politikai és médiakörök közötti szoros összefonódásnak.
A brüsszeli Politico az Európai Bizottság által bemutatott, 2028-34-re szóló uniós keretköltségvetés-tervezettel kapcsolatban a települési, illetve regionális vezetők olyan aggodalmairól közöl cikket, hogy a bizottsági tervezet létfontosságú pénzügyi biztosító köteleket vághat el. Az európai polgárok számára az unió a legközvetlenebb módon az infrastruktúra finanszírozása révén válik kézzelfoghatóvá. Az új javaslatok azonban megnehezítik az ilyen forrásokhoz való hozzáférést, és a Brüsszelhez fűződő közvetlen kapcsolódás megszüntetésének a veszélyét is magukban hordozzák. Nem csupán kevesebb lesz a pénz a regionális fejlesztésre, hanem ami lesz, annak az elosztását is a tagállami kormányokra bíznák. A Politico megszólaltatja Tüttő Katát, Budapest volt főpolgármester-helyettesét, aki most az EU mellett működő konzultatív fórum, a Régiók Tanácsa elnöki tisztségét tölti be. Tüttő azzal vádolja az Európai Bizottságot, hogy leegyszerűsítő füstködöt vet be, miközben "kibontakozik a szörnyszülött terv a kohéziós politika elnyelésére és gerincének megtörésére".